کد خبر: ۵۴۸۵۸۱
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۴۰۱ - ۱۸:۵۵

جاسم عبدالعزیر حمادی الفلاحی وزیر محیط زیست عراق با مهدی نامجوی معاون مهندسی دفاعی و پدافند غیرعامل وزارت دفاع در خصوص همکاری های مین زدایی در تهران دیدار کرد.

به گزارش شفاف، سید مهدی نامجوی در این دیدار که در مرکز مین زدایی کشور صورت گرفت با اشاره اینکه در جنگ با تروریست های داعش، خون جوانان ایرانی و عراقی درهم آمیخته شده و جانشان را برای امنیت مردم عراق و منطقه فدا نمودند، به روح پاک دو قهرمان صدیق مبارز در این عرصه ، سردار شهید قاسم سلیمانی و ابو مهدی المهندس درود فرستاد.

وی رویکرد نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به مسائل عراق را در سه رکن حمایت از وحدت و یکپارچگی عراق؛ کمک به تحکیم و ثبات و امنیت و- مشارکت در توسعه و آبادانی عراق عنوان کرد و افزود: وحدت و همبستگی ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق، همان نقطه قوتی هستند که دشمنان دو کشور با استفاده از آن قصد ضربه زدن  به آن را دارند.

نامجوی با بیان اینکه  جمهوری اسلامی ایران در بالاترین سطح بر توسعه و تعمیق روابط با عراق تأکید دارد گفت: ما همواره در کنار دولت و مردم عراق ایستاده ایم و همیشه این آمادگی وجود دارد در هر سطحی و در  همه زمینه ها بویژه موضوعات فنی، آموزشی و بشردوستانه به یاری برادران عراقیمان  برای تأمین امنیت عراق بشتابیم. در طول دهه های گذشته تعاملات زیادی میان طرفین بویژه در حوزه پاکسازی و مین زدائی صورت گرفته و همکاری با کشور دوست و برادر عراق در حوزه مین زدائی از جمله نخستین حوزه های همکاری فیمابین به شمار می رود.

وی با بیان اینکه همکاری ها در تمامی اسناد دفاعی- فنی منعقده توسط وزارت دفاع کشورمان با وزارتخانه های ذی ربط دولت عراق در این حوزه (نظیر وزارت خانه های دفاع و محیط زیست عراق)، نشان از اهمیت و جایگاه این بخش از همکاری ها برای هر دو کشور قرار داشته تصریح کرد: در تمامی یادداشت تفاهم های همکاری دفاعی –فنی میان وزارتخانه های دفاع دو کشور، موضوعات همکاری های مشترک در حوزه پاکسازی میادین مین، برگزاری کمیته های مشترک مین زدائی دو کشور، همکاری در زمینه مهندسی نظامی و شناسائی و پاکسازی مواد منفجره، خودروهای بمب گذاری شده و همچنین عملیات بشر دوستانه برای پاکسازی مین اشاره شده است.

نامجوی با  دعوت از هیئت عالی مین زدائی عراق (که زیر نظر وزارت محیط زیست فعالیت دارد) به همراه مدیران منطقه ای محیط زیست عراق به ایران  گفت:  تردید نداشته باشید از طرف ما هیچ گونه محدودیتی برای همکاری با برادران عراقی وجود ندارد.
 
جاسم عبدالعزیر حمادی الفلاحی وزیر محیط زیست عراق نیز در این دیدار با گرامیداشت یاد شهیدان دوکشور به ویژه سردار شهید قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس گفت:  این شهیدان باعث شده اند که روابط دوکشور تعمیق گردد.

جاسم عبدالعزیز حمادی الفلاحی با بیان اینکه کشور عراق در طول سالیانی که درگیر جنگ بوده دچار ویرانی شده است افزود:  برای بازسازی عراق  نیازمند همکاری مشترک هستیم.
 
وی با اشاره به  تلاشهایی که در ایران درخصوص رفع آلودگی مین و مواد منفجره به جا مانده از جنگ  انجام داده است گفت: باعث افتخار است که با جمهوری اسلامی ایران در این زمینه همکاری مشترکی داشته و از تجربیات و تخصص کارشناسان ایرانی برای پاکسازی عراق استفاده کنیم.
جاسم عبدالعزیز حمادی الفلاحی  تأکید کرد:  امیدوار هستیم که یک همکاری عمیق در زمینه مین زدایی فی مابین دو کشور ایجاد شود.

وزیر محیط زیست عراق با تاکید بر اینکه دولت عراق و وزارت محیط زیست عراق اهتمام ویژه ای دارد تا از تجربیات ایران در زمینه مین زدایی استفاده نماید گفت: تمام تلاش خود را برای ایجاد یک رابطه مستحکم در این زمینه به کار خواهیم بست.

در پایان جاسم عبدالعزیز حمادی الفلاحی و هیئت همراه از مرکز آموزش بین المللی مین زدایی ودجا بازدید بعمل آوردند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: