کد خبر: ۵۴۸۶۲۲
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۳

رئیس مرکز تنظیم مقررات پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان سازمان امور مالیاتی کشور گفت: با فراهم شدن امکان عضویت در سامانه مؤدیان و ایجاد کارپوشه مالیاتی از طریق درگاه ملی خدمات الکترونیک سازمان امور مالیاتی کشور، تاکنون حسب درخواست اشخاص مشمول ۹۰۰ کارپوشه ایجاد شده است.

به گزارش شفاف به نقل از سازمان امور مالیاتی، محمد برزگری گفت: با فراهم شدن امکان عضویت در سامانه مؤدیان و ایجاد کارپوشه مالیاتی از طریق درگاه ملی خدمات الکترونیک سازمان امور مالیاتی کشور، تاکنون حسب درخواست اشخاص مشمول ۹۰۰ کارپوشه ایجادشده است.

رئیس مرکز تنظیم مقررات پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان سازمان امور مالیاتی کشور درباره سازوکارهای ایجاد کارپوشه در سامانه مؤدیان، اظهار کرد: در اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان اولین اقدام، عضویت اشخاص مشمول در سامانه مؤدیان است و مؤدیان مکلف‌اند حسب فراخوان‌های اعلامی سازمان امور مالیاتی در سامانه مؤدیان عضو شده و نسبت به صدور صورت‌حساب الکترونیکی اقدام کنند.

وی افزود: در نظام پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان، فروشندگان کالا و خدمات باید حسب دستورالعمل‌‏های صادره نسبت به صدور صورت‌حساب الکترونیکی بر اساس اقلام و معیارهای اعلامی اقدام و از طریق تبادل این اطلاعات را برای درج در کارپوشه فروشنده و خریدار به سامانه مؤدیان ارسال کنند.

برزگری خاطرنشان کرد: سازمان امور مالیاتی کشور با جمع‌آوری اطلاعات صورت‌حساب الکترونیکی صادره توسط فروشندگان از طریق سامانه جمع‌آوری اطلاعات در کارپوشه فروشنده درج و به‌صورت خودکار اطلاعات صورت‌حساب را به کارپوشه خریدار منتقل می‌کند.

وی افزود: خریدار از زمان درج صورت‌حساب در کارپوشه، ۳۰ روز فرصت دارد نسبت به رد یا تائید صورت‌حساب اقدام نماید و آثار مالیات بر ارزش‌افزوده مربوط به خریدار حسب اقدام خریدار در رد یا تائید صورت‌حساب در کارپوشه خریدار منعکس می‌شود.

رئیس مرکز تنظیم مقررات پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان سازمان امور مالیاتی کشور تصریح کرد: سامانه مؤدیان به‌گونه‌ای طراحی‌شده است که در پایان هر سه ماه (فصل)، از کسر مجموع اعتبار (مالیات بر ارزش‌افزوده) خریدهای مشمول مالیات از مالیات بر ارزش‌افزوده دریافتی از خریداران در زمان صدور صورت‌حساب‌های فروش مانده مالیات بر ارزش‌افزوده هر مؤدی را به‌صورت سیستمی محاسبه و در کارپوشه منعکس نماید.

وی در پایان خاطرنشان کرد: کلیه مؤدیان مشمول این قانون، به‌منظور عضویت در سامانه مؤدیان و ایجاد کارپوشه خود در این سامانه، می‌توانند با مراجعه به درگاه ملی خدمات الکترونیک سازمان امور مالیاتی کشور به آدرس my.tax.gov.ir و تائید بخش «عضویت در سامانه مؤدیان و ایجاد کارپوشه» از داشبورد مالیاتی، مشخصات کاربری ورود به کارپوشه خود را از طریق پیامک دریافت کنند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: