کد خبر: ۵۴۸۶۶۰
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۸

سالن همایش‌های بین‌المللی برج میلاد عصر دیروز، جمعه ۲۴ تیرماه، میزبان مراسم پایانی یازدهمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر بود.

به گزارش شفاف، جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر عصر روز گذشته، جمعه 24 تیر ماه، با حضور محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، چهره‌های فرهنگی و طراحان و ایده‌پردازان در حوزه مد و پوشاک به کار خود پایان داد.

در این همایش، سید مجید امامی رئیس یازدهمین جشنواره مد و لباس فجر طی سخنانی شعار جشنواره یازدهم را «ایران، سرزمین تعامل» عنوان کرد و گفت: این جشنواره درصدد بود صدای بی‌صداها باشد. بر این اساس، آثاری در حوزه مد و لباس از شهرهای گوناگون عرضه شد.

امامی از مردمی بودن و مردمی شدن به عنوان یکی دیگر از خصوصیان جشنواره امسال یاد کرد و اظهار داشت: در این مراسم به برزیدگان در ده رشته اصلی جوایزی اهدا خواهد و از این میان، شش جایزه متعلق به استان‌ها و شهرهایی غیر از تهران است.

 

 

او همچنین به چند بعدی بودن جشنواره یازدهم مد و لباس اشاره کرد و گفت: در این جشنواره تنها رویکرد هنری مد نظر نبوده، بلکه اعضای کمیته فرهنگی، برنامه‌های جذابی برای خانواده‌ها و کودکان طراحی کردند. در تمام این آثار اشاره مستقیمی به وقار و عفاف پوشاک ایرانی دارد که هفت هزار سال قدمت دارد.علاوه بر این کمیته آموزشی یازدهمین جشنواره مد و لباس هفتاد کارگاه آموزشی با موضوعات مختلف برگزار کردند.

رئیس جشنواره مد و لباس از رونمایی تلوزیون اینترنتی حریر خبر داد و گفت:‌ این تلویزیون اینترنتی رسانه‌های تخصصی در حوزه پوشاک و مد و لباس است که اطلاعات خوبی به مخاطب عرضه خواهد کرد.

او از نخبه‌گرایی و استعداد یابی در این دوره از جشنواره یاد کرد و ادامه داد:‌ امسال بیش از یک‌صد استعداد جدید در حوزه‌های مختلف کشف شدند که برخی از آن‌ها تاکنون در هیچ جشنواره‌ای حضور نداشتند.حضور پررنگ دانشجویان و جوانان که در برخی رویدادهای هنری عیب محسوب می‌شود مایه ما افتخار ماست.

رونمایی از سامانه شیما از دیگر فعالیت‌های انجام شده در جشنواره مد و لباس بود که امامی در این باره توضیح داد: این سامانه به معرفی استاندارد فرهنگی پوشاک ایرانی می‌پردازد و لباس‌هایی که حداقل استاندارهای پوشاک ایرانی اسلامی را داشته باشد، در این سامانه ثبت خواهند شد.

او با تأکید بر ضرورت تولید گسترده پوشاک و مد و لباس ایرانی اسلامی، اظهار داشت: به همت صندوق کار آفرینی امید و معاونت زنان و امور خانواده ریاست جمهوری، مبلغ سه میلیارد تومان به هر یک از برگزیدگان اهدا خواهد شد تا در حوزه صنعت هنر و مدیریت حوزه پوشاک اقدامات درستی انجام شود.

لازم به توضیح است این جشنواره که دبیرخانه آن بهمن سال گذشته آغاز به کار کرده بود، در کنار برگزاری نمایشگاه مدل و لباس در طول یک هفته گذشته شاهد برگزاری کارگاه های تخصصی با حضور اساتید این صنعت از تمام نقاط کشور به عنوان برنامه های جانبی بود. 

برگزاری و تشکیل بیش از هفتاد کارگاه آموزشی و تشریحی با حضور اساتید داخلی و خارجی در بخش فرهنگی و علمی از جمله متاورس و ان اف تی(طراحی دیجیتال سه بعدی) از جمله این برنامه‌ها بود.

در این جشنواره لباس اجتماع بانوان، آقایان و نوجوانان، و کودکان، شال و روسری، کیف و کفش، زیورآلات عرضه شد.

به نمایش گذاشتن توانمندی‌های طراحان مد و لباس طراحان و هنرمندان این عرصه همچنین، ترویج سبک پوشش ایرانی اسلامی از جمله اهداف این رویداد در مدت بود. 

همچنین رونمایی از سامانه شیما، نشست‌ها و کارگاه‌های آموزشی جشنواره که شامل به تصویر کشیدن پوشاک اقوام مختلف ایرانی، برند سازی، تکنیک‌های خلاقیت در طراحی لباس، کاربرد نرم‌افزار در الگو‌های لباس اقوام و بررسی چالش‌ها، مشکلات، و راهکارها در صنعت مد و لباس ایرانی از جمله برنامه های این رویداد به شمار می‌آید.  

در پایان جشنواره نیز از طراحان برتر این حوزه تقدیر شد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: