کد خبر: ۵۴۸۶۶۱
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۹

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ایده‌ها و فعالیت‌های خلاقانه در جشنواره مد و لباس وارد بازار شده و به مردم عرضه خواهد شد.

به گزارش شفاف، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در مراسم اختتامیه جشنواره مد و لباس فجر طی سخنانی به لزوم احترام به تنوع‌های اجتماعی در حوزه مد و لباس تأکید کرد و گفت: در این حوزه درصدد تحمیل نوع خاصی از مد لباس و پوشش به مردم نیستیم و همه تفاوت‌ها و سلیقه‌ها را به رسمیت می‌شناسیم.

اسماعیلی ضمن ابراز نگرانی از شیوه عرضه پوشاک در کشور، اظهار کرد: دولت مردمی از خالی بودن برخی از فروشگاه‌ها از پوشاک نامناسب برای مردم اطلاع دارد. گاهی بانوان عفیف ابراز نگرانی می‌کنند که لباس مناسب شأن آنها پیدا نمی‌شود. 

او این اشکال را به نوع سیاست‌گذاری‌ها مرتبط دانست و تصریح کرد: گاهی اوقات ما به موضوع مد و لباس و موضوعات مرتبط با آن، به‌عنوان یکی از سرفصل‌های مهم کاری در حوزه فرهنگ‌عمومی است و از همین رو، کارگروه مد و لباس در دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی مستقر کردیم و فلسفه استقرار این کارگروه در شورای فرهنگ عمومی به‌واسطه جایگاه اجتماعی، فرهنگی و هنری این عرصه است.

 

 

اسماعیلی با اشاره به تاریخ غنی و تابناک فرهنگ و هنر در حوزه پوشاک، ابراز کرد:‌ ویژگی هزاران ساله فرهنگی ما در تمدن ایران بر پایه عفاف بوده و بعد از امتزاج با اسلام، به عنوان هویت ایرانی - اسلامی متبلور شد. ایرانیان همواره پوشش‌هایی هنرمندانه انتخاب می‌کرده‌اند و این هنر، در وجه فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی نیز محفوظ ماند. این در حالی است که بعضی از تمدن‌ها عنوان برهنگی دارند و این از فرهنگ ایرانی - اسلامی ما به دور است. 

وزیر ارشاد با اشاره به اینکه پوشش همواره یکی از اجزای هویت تاریخی مردم ایران بوده و هست، گفت: در تمام آثار تاریخی ایران که در موزه‌ها و ابنیه‌های تاریخی قابل مشاهده است، قبل از ورود اسلام به ایران نیز، گوهر عفاف و پوشش می‌درخشد.

اسماعیلی با اشاره به هجمه‌های فرهنگی هویت‌زدایی به جهان اسلام از سوی کشورهای غربی، تأکید کرد: دلیل نزاع ما با هویت مغرب زمین در همین مورد است که آنها در پی هویت‌زدایی از فرهنگ ما هستند. زیرا برخی در تلاش هستند تا نشان دهند تقابلی میان عفاف و پوشش و موفقیت و فعالیت در جامعه برای زنان وجود دارد. آن‌ها در تلاش هستند تا با دوگانه‌سازی برای زنان و دختران ایرانی نشان بدهند که اگر پوشش دارند، به‌معنی حضور نداشتن آن‌ها در مناسبات جامعه و دین است. اما زنان ایرانی در تمام عرصه‌ها درخشیدند، ما این مسیر را با قدرت ادامه خواهیم داد.

او ادامه داد: کارگروه مد و لباس ضمن برگزاری این جشنواره قصد دارد ایده‌ها و فعالیت‌های خلاقانه را به بازار آورده و در معرض استفاده مردم قرار دهد. 

وزیر ارشاد با بیان اینکه در دوره‌های قبل این کار محدود و در حد جشنواره باقی می‌ماند، گفت: در این دوره تلاش خواهد شد با کمک صندوق کارآفرینی امید و تسهیلات و وام‌های ارزان‌قیمت چهاردرصدی، این ایده‌ها در دسترس عموم قرار بگیرد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: