کد خبر: ۵۴۸۶۹۹
تاریخ انتشار: ۲۷ تير ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۱

اهل بیت علیهم‌السلام در احادیث گوناگون به معرفی ابعاد مختلف عید غدیر پرداخته‌اند.

به گزارش شفاف، رویداد غدیر پس از رسالت رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله یکی از مهم‌ترین نقطه عطف‌های تاریخ اسلام محسوب می‌شود. طی این رویداد، پیامبر از جانب خداوند مأموریت یافت تا در آخرین سال از عمر پر خیر و برکت خویش، امیرالمؤمنین علیه‌السلام را به صورت رسمی به خلافت، امامت و ولایت بر تمام مؤمنان برگزیند. اهمیت این امر به قدری بالا بود که خداوند به محبوب‌ترین مخلوق خویش تأکید کرد که اگر آن را ابلاغ نکنی، گویی هیچ رسالتی انجام نداده‌ای؛ طبق این منظر، چه رویداد مهمی می‌تواند ما به ازای 23 سال رسالت خاتم‌المرسلین قرار گیرد جز ابلاغ ولایت و امامت آخرین وصیّ تا مردم پس از رسول خدا صلی الله علیه و آله مسیر را گم نکنند و فریب شیطان را نخورند.

به میمنت این روز بزرگ که در احادیث از آن به عنوان عید الله الأکبر یاد شده است، اهل بیت علیهم‌السلام به معرفی ابعاد مختلف این عید می‌پرداختند که در ادامه احادیثی از آن انوار مقدس را مشاهده می‌کنید. 

1. امام صادق علیه‌السلام فرمود «... وَ هُوَ عِیدُ اللَّهِ الْأَکْبَرُ وَ مَا بَعَثَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ نَبِیّاً قَطُّ إِلَّا وَ تَعَیَّدَ فِی هَذَا الْیَوْمِ وَ عَرَفَ حُرْمَتَهُ وَ اسْمُهُ فِی السَّمَاءِ یَوْمُ الْعَهْدِ الْمَعْهُودِ وَ فِی الْأَرْضِ یَوْمُ الْمِیثَاقِ الْمَأْخُوذِ وَ الْجَمْعِ الْمَشْهُودِ» یعنی روز غدیر عید بزرگ الهی است و خداوند عز و جل هیچ پیامبرى را مبعوث نکرده مگر آنکه این روز را عید گرفته و حرمت آن را دانسته است و نامش در آسمان روز عهد معهود است و نامش در زمین روز میثاق مأخوذ و جمع مشهود است. ( تهذیب الأحکام،  ج 3،  ص 143)

نکته جالبی که در این حدیث دیده می‌شود،‌ برخورد انبیای الهی درباره روز غدیر به عنوان عید است. از این فراز می‌توان فهمید که ماجرای غدیر از ابتدای خلقت آدم نبی علیه‌السلام به عنوان نقطه عطفی در تاریخ بشریت در راستای تکمیل دین و اتمام نعمت شناخته می‌شد؛ همچنان که طبق آیات و احادیث متعددی که وجود دارد، خداوند قبل از خلقت و در عالم ذر یا روز «ألست» از انبیا و رسولان و بلکه تمام بشر نسبت به نبوت پیامبر صلی الله علیه و آله و ولایت امیرالمؤمنین و ائمه اطهار عهد و میثاق گرفت؛ لذا ماجرای غدیر ریشه در قبل از خلقت بشر دارد.

2. امام صادق علیه‌السلام در روایتی دیگر فرمود «... هَذَا یَوْمٌ عَظِیمٌ عَظَّمَ اللَّهُ حُرْمَتَهُ عَلَى الْمُؤْمِنِینَ وَ أَکْمَلَ لَهُمْ فِیه‏ الدِّینَ وَ تَمَّمَ عَلَیْهِمُ النِّعْمَةَ وَ جَدَّدَ لَهُمْ مَا أَخَذَ عَلَیْهِمْ مِنَ الْعَهْدِ وَ الْمِیثَاقِ...  إِنَّهُ‏ یَوْمُ‏ عِیدٍ وَ فَرَحٍ‏ وَ سُرُور (مصباح المتهجد و سلاح المتعبد، ج‏2، ص 737)

یعنی غدیر روز عظیمی است که خداوند حرمتش را بر مؤمنین بزرگ شمرده است و دین را در این روز برایشان تکمیل کرد و نعمت را برایشان به صورت تمام و کمال قرار داد و عهد و میثاقی که از آنها گرفته بود،‌ تجدید کرد ... غدیر روز عید،‌ فرَح و سرور است.

امام صادق علیه‌السلام در این روایت نیز از عهد و میثاقی سخن می‌گوید که خداوند در روز غدیر آن را تجدید کرد. این حدیث هم گویای آن است که ماجرای غدیر ریشه در تاریخ پیش از خلقت بشر دارد؛ آن زمان که خداوند از تمامی انسان‌ها درباره تقید به نبوت پیامبر و ولایت عترت عهد و میثاق گرفت.

3. امام رضا علیه‌السلام فرمود
*إِذَا کَانَ یَوْمُ الْقِیَامَةِ زُفَّتْ أَرْبَعَةُ أَیَّامٍ إِلَى اللَّهِ کَمَا تُزَفُّ الْعَرُوسُ إِلَى خِدْرِهَا قِیلَ مَا هَذِهِ الْأَیَّامُ قَالَ یَوْمُ الْأَضْحَى وَ یَوْمُ الْفِطْرِ وَ یَوْمُ الْجُمُعَةِ وَ یَوْمُ الْغَدِیر؛ هنگامى که روز قیامت برپا شود، چهار روز را زینت می‎دهند همانطور که عروس را برای حجله آرایش می‎کنند، گفته شد: این چهار روز کدام ایام هستند؟ روز عید قربان، روز فطر، روز جمعه و روز غدیر
* وَ إِنَّه‏لَیَوْمُ الْکَمَالِ وَ یَوْمُ مَرْغَمَةِ الشَّیْطَانِ وَ یَوْمُ تُقْبَلُ أَعْمَالُ الشِّیعَةِ وَ مُحِبِّی آلِ مُحَمَّدٍ؛‌ روز غدیر روز کمال است و روزى که شیطان رانده و روزى که در آن اعمال شیعیان و محبان آل محمد پذیرفته می شود.

* وَ هُوَ الْیَوْمُ الَّذِی أَکْمَلَ اللَّهُ الدِّینَ یَعْمَدُ اللَّهُ فِیهِ إِلَى مَا عَمِلَهُ الْمُخَالِفُونَ فَیَجْعَلُهُ‏ هَباءً مَنْثُورا؛ و آن همان روزیست که خداوند دین را کامل کرد و اعمال مخالفین را رد و آنها را ناچیز می‎شمارد.

 * وَ هُوَ الْیَوْمُ الَّذِی یَأْمُرُ جَبْرَئِیلَ ع أَنْ یَنْصِبَ کُرْسِیَّ کَرَامَةِ اللَّهِ بِإِزَاءِ بَیْتِ الْمَعْمُورِ وَ یَصْعَدُهُ جَبْرَئِیلُ ع وَ تَجْتَمِعُ إِلَیْهِ الْمَلَائِکَةُ مِنْ جَمِیعِ السَّمَاوَاتِ وَ یُثْنُونَ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ یَسْتَغْفِرُونَ لِشِیعَةِ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ وَ الْأَئِمَّةِ ع وَ مُحِبِّیهِمْ مِنْ وُلْدِ آدَمَ ع؛ و آن همان روزیست که جبرئیل  علیه‌السلام کرسى کرامت الهی را در مقابل بیت‎المعمور قرار می‎دهد و بالاى آن می‎رود و ملائکه نزد وى جمع می‎شوند و بر محمد درود و تهنیت می‎فرستند و براى شیعیان على و ائمه علیهم‎السلام و محبان آنها از بنی آدم  علیه‌السلام استغفار می‎کنند.

*  وَ هُوَ الْیَوْمُ الَّذِی یَأْمُرُ اللَّهُ فِیهِ الْکِرَامَ الْکَاتِبِینَ أَنْ یَرْفَعُوا الْقَلَمَ عَنْ مُحِبِّی أَهْلِ الْبَیْتِ وَ شِیعَتِهِمْ ثَلَاثَةَ أَیَّامٍ مِنْ یَوْمِ الْغَدِیرِ وَ لَا یَکْتُبُونَ عَلَیْهِمْ شَیْئاً مِنْ خَطَایَاهُمْ کَرَامَةً لِمُحَمَّدٍ وَ عَلِیٍّ وَ الْأَئِمَّةِ؛‌و آن همان روزیست که خداوند کاتبان اعمال مردم را فرمان می‎دهد که به مدت سه روز از روز غدیر از نوشتن اعمال دوستان اهل‎بیت و شیعیان آنها خوددارى کنند و چیزی علیه آنها به احترام محمد و على و ائمه علیهم‎السلام ننویسند.

* وَ هُوَ الْیَوْمُ الَّذِی جَعَلَهُ اللَّهُ لِمُحَمَّدٍ وَ آلِهِ [عَلِیٍ‏] وَ ذَوِی رَحْمَتِهِ؛ و آن همان روزیست که خداوند آن را براى محمد و آل او قرار داده است.

* وَ هُوَ الْیَوْمُ الَّذِی یَزِیدُ اللَّهُ فِی حَالِ مَنْ عَبَدَ فِیهِ وَ وَسَّعَ عَلَى عِیَالِهِ وَ نَفْسِهِ وَ إِخْوَانِهِ وَ یُعْتِقُهُ اللَّهُ مِنَ النَّارِ؛ و آن، همان روزیست که خداوند بر حال کسی که در آن روز عبادت کنند و یا بر خود و اهل و عیالش و برادرانش انفاق کند، می‎افزاید و او را از آتش آزاد می‎کند.

* وهُوَ الْیَوْمُ الَّذِی یَجْعَلُ اللَّهِ فِیهِ سَعْیَ‏ الشِّیعَةِ مَشْکُوراً وَ ذَنْبَهُمُ مَغْفُوراً وَ عَمَلَهُمْ مَقْبُولًا وَ هُوَ یَوْمُ تَنْفِیسِ الْکَرْب‏؛ و آن همان روزیست که خداوند در آن روز سعى شیعیان را مشکور و گناهان آنها را مغفور و اعمال آنها را مقبول قرار می‎دهد و آن روز برطرف شدن اندوه‎‌ها است. (إقبال الأعمال (ط - القدیمة)، ج‏1، ص464)

فضای کلی این حدیث گویای تخفیف خداوند به مؤمنان به واسطه عید غدیر است؛ به این صورت که شیطان رانده می‌شود،‌ گناهان مورد مغفرت قرار می‌گیرد و خداوند پاداش اعمال را مضاعف می‌کند. رسیدگی به اهل و عیال و خویشاوندان، از تأکیدات دیگر این روایت است.
 

انتهای‌پیام/

 
منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: