کد خبر: ۵۴۸۷۳۰
تاریخ انتشار: ۲۸ تير ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۹

یکی از رهبران چارچوب هماهنگی عراق امروز (سه‌شنبه) فاش کرد که احزاب کُرد این کشور برای حل‌وفصل بحران ریاست جمهوری و معرفی کاندیدای خود تا پایان هفته مهلت خواستند.

به گزارش شفاف، ترکی العتبی، از رهبران چارچوب هماهنگی عراق امروز به خبرگزاری المعلومه عراق گفت: احزاب کرد از چارچوب هماهنگی خواستند مهلت انتخاب کاندیدای ریاست جمهوری را تا پایان هفته جاری تمدید کند تا آنها بتوانند به توافقی میان خود دست یابند.

العتبی در ادامه اعلام کرد که چارچوب هماهنگی شیعیان عراق با این درخواست آنها موافقت کرده است.

او افزود: چارچوب هماهنگی عصر امروز نشست مهمی برای تعیین کاندیدای نخست وزیر آتی برگزار خواهد کرد.

این رهبر چارچوب هماهنگی در ادامه گفت: در حال حاضر رقابت میان دو کاندیدا است و تمامی تحلیل‌ها حاکی از این هستند که احتمالا او از خط اول چارچوب هماهنگی است.

العتبی در ادامه وجود اختلاف‌ نظرها میان رهبران چارچوب هماهنگی و یا تلاش‌های برخی طرف‌ها برای خروج از این چارچوب را تکذیب کرد و گفت: در حال حاضر تمامی تلاش‌ها بر حمایت از تشکیل کابینه در اسرع وقت ممکن متمرکز است.

در همین راستا، یک منبع در حزب دموکرات کردستان فاش کرد که مسعود بارزانی، رهبر این حزب به زودی در اربیل دیداری با بافل طالبانی، رئیس اتحادیه میهنی کردستان خواهد داشت و این دیدار در واقع کامل‌کننده دیدار روز دوشنبه طالبانی با فؤاد حسین، عضو حزب دموکرات کردستان در سلیمانیه است.

منبع یاد شده درباره جزئیات نشست سلیمانیه گفت: حزب دموکرات کردستان دوباره مخالفت خود را با کاندید شدن برهم صالح برای ریاست جمهوری اعلام کرد، در مقابل اتحادیه میهنی کردستان بر این کاندیدا پافشاری ورزید.

او افزود: در حال حاضر صحبت درباره معرفی یک کاندیدای توافقی برای این پست از سوی اتحادیه میهنی کردستان است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: