کد خبر: ۵۴۸۷۶۴
تاریخ انتشار: ۲۸ تير ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۵

مسئول ثبت ملی آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی اداره‌کل میراث‌ فرهنگی خراسان رضوی گفت: در بررسی‌های پژوهشی و شناسایی محدوده شهر نسر تربت حیدریه، سه اثر تاریخی با ارزش کشف شد.

به گزارش شفاف، محمود طغرایی در بازدید میدانی از شهر نسر تربت حیدریه گفت: در بررسی‌های باستان‌شناسی که به‌منظور شناسایی، مستندسازی و ثبت ملی آثار تاریخی منطقه نسر انجام شد، یک محوطه تاریخی با ارزش مربوط به دوران اشکانی کشف و مستندسازی شد.

مسئول ثبت ملی آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خراسان رضوی ادامه داد: همچنین یک آب انبار تاریخی و یک محوطه تاریخی دیگر در محدوده شهر نسر شهرستان تربت حیدریه شناسایی و مستندسازی شد.

مطابق صحبت‌های وی، منطقه نسر به‌دلیل موقعیت ویژه جغرافیایی علاوه بر وجود بناها و محوطه‌های تاریخی شاخص، دارای میراث‌های ناملموس متعددی به‌ویژه در حوزه آیین و رسوم، غذاهای بومی و سنتی و بازی‌های بومی محلی است که به‌زودی کار مستندسازی این میراث‌های معنوی برای ثبت در فهرست میراث ناملموس ایران آغاز خواهد شد.

همچنین علی محمدی رئیس اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی شهرستان تربت حیدریه تصریح کرد: در منطقه نسر تاکنون 6 اثر تاریخی شناسایی شده که 2 اثر در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است و مقدمات ثبت بقیه آثار توسط حوزه ثبت آثار تاریخی اداره کل در حال انجام است.

وی با اشاره به اهمیت حفظ و معرفی میراث ناملموس این منطقه اظهار کرد: یکی از میراث‌های معنوی با ارزش شهر نسر، بازی‌های بومی محلی است که در همین راستا هر ساله در ایام نوروز این بازی‌ها در قالب مسابقات در سطح شهرستان و استان در این منطقه برگزار می‌شود.

محمدی در ادامه صحبت‌های خود توضیح داد: همچنین مسابقات کشتی با چوخه نیز هر ساله در روز عید غدیرخم در سطح استانی و ملی در شهر نسر برگزار می‌شود که این مسابقات علاوه بر حفط میراث معنوی، باعث رونق صنعت گردشگری ورزشی در منطقه شده است.

رئیس اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی شهرستان تربت حیدریه یادآور شد: شهر تازه تأسیس نسر که در فاصله 130 کیلومتری مشهد قرار دارد، دارای جاذبه‌های تاریخی متعدد از جمله سد زیبای نسر، مناطق ییلاقی و مزارهای تاریخی، صنایع‌دستی و هنرهای سنتی متنوعی و همچنین زیرساخت‌های اولیه گردشگری از جمله وجود اقامتگاه بوم‌گردی است که در سال پذیرای هزاران مسافر و گردشگر است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: