کد خبر: ۵۴۸۷۷۳
تاریخ انتشار: ۲۸ تير ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۶

سخنگوی قوه قضائیه گفت: دادگاه رأی انحلال جمعیت امام علی را صادر کرده که به آن اعتراض شده و این رأی در مراجع قانونی ابرام یافته است و ختم موضوع را اعلام می‌کنم؛ به مراجع مربوطه اعلام شده که دیگر جمعیتی به نام جمعیت امام علی نداریم.

به گزارش شفاف، «مسعود ستایشی» امروز در پنجمین نشست خبری خود در مقام سخنگوی قوه قضائیه درباره انتقال زندان مشهد گفت: بحث انتقال زندان مشهد به خارج از شهر از 20 سال قبل شروع شده و موضوع پیگیری مراجع مرتبط است اما چون زمین مناسب از دستگاه ذی‌مدخل اختصاص داده نشده تا کنون انجام نشده است. در سال 1400 یکصد هکتار از اراضی منابع طبیعی در 33 کیلومتری شهر مشهد در جاده قوچان برای این امر اختصاص داده شد اما از حدود 4 دهه قبل دارای معارض بوده و شکایت اشخاص نسبت به این زمین رسیدگی نشده است. با دستور رئیس دادگستری کل خراسان رضوی کار کارشناسی انجام و مشخص شده که ادعای مالکیت مدعیان برای 66 هکتار از این زمین صحت دارد. معارضین در جلسات موافقت کردند که این زمین را برای امر احداث زندان به صورت رایگان اختصاص دهند. پرونده در کمیسیون 69 ملی بررسی و به سازمان زندان‌ها ارجاع داده شد و چون کار ملی است اقدامات برای ساخت زندان آغاز شده و پیمانکار کارگاه را تجهیز کرده و فقط بحث تأمین بودجه دغدغه اصلی است.

وی‌ درباره آخرین وضعیت پرونده «امیر طبری» گفت: در خصوص اعاده دادرسی در خصوص 2 مورد از پرونده، مورد پذیرش شده و در دادگاه هم‌عرض رسیدگی خواهد شد.

سخنگوی قوه قضائیه درباره پرونده‌های ورودی دستگاه قضائی در حوزه رمزارزها و برنامه‌های قوه قضائیه در این خصوص گفت: لایحه مستقلی در خصوص رمزارزها ارائه نشده است اما در این حوزه بانک مرکزی متکلف است. طرح مبارزه با اخلالگران اقتصادی در مجلس است که از صحن به کمیسیون حقوقی و قضایی برگشت داده شده که برخورد با مجرمان در حوزه رمزارزها را پیش‌بینی کرده است. نمایندگان معاونت حقوقی و معاونت راهبردی قوه در جلسات مربوطه حضور‌‌ دارد. اگر در این طرح نهایی نشود، در لایحه تعزیرات این موضوع دیده شده و نهایی خواهد شد.

وی افزود: رئیس قوه قضائیه از سازمان بازرسی خواسته بود که این موضوع را از بانک مرکزی پیگیری کند. در معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه هم کارگروهی با حضور فراجا و متولیان امر راه‌اندازی کردند تا رمزارزهای جعلی و پرریسک و شرکت‌های فعال در این حوزه و ایجاد برنامه موبایلی همین موضوع را انجام دهند.

سخنگوی قوه قضائیه سپس درباره فعالیت شعب اختصاصی شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: ما بر اساس فرمان مقام معظم رهبری در سالی که به نام "تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین" نام‌گذاری شده قرار داریم‌. دادگستری‌های استان‌ها اقدامات مؤثری در خصوص منویات مقام معظم رهبری در این خصوص انجام داده‌اند تا در حدود مقررات از این شرکت‌ها حمایت کنیم. همچنین اهتمام داریم تا از این شرکت‌ها در انجام مأموریت‌های خود استفاده کنیم. در امر صیانت از این شرکت‌ها شعب ویژه را در مجتمع رسیدگی به دعاوی تجاری در تهران راه انداختیم. دادسرای عمومی و انقلاب تهران هم شعبه‌ای را راه‌اندازی کرده است. مرکز توسعه حل اختلاف تهران هم شعبه‌ای را به این موضوع اختصاص داده است.

وی افزود: پزشکی قانونی، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و مرکز آمار و فناوری اطلاعات برای هوشمندسازی قوه قضائیه از جمله نهادهای دستگاه قضا هستند که از شرکت‌های دانش‌بنیان استفاده کرده‌اند.

ستایشی درباره پرونده جمعیت امام علی گفت: این جمعیت منحله است و پرونده کیفری آن در 17 خردادماه امسال به دادگاه انقلاب رفته و نسبت به مسائل حقوقی، دادگاه رأی انحلال این جمعیت را صادر کرده که به آن اعتراض شده و این رأی در مراجع قانونی ابرام یافته است و ختم موضوع را اعلام می‌کنم و به مراجع مربوطه اعلام شده که دیگر جمعیتی به نام جمعیت امام علی نداریم.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: