کد خبر: ۵۴۸۷۸۵
تاریخ انتشار: ۲۸ تير ۱۴۰۱ - ۲۰:۰۰

یکی از هنرمندان حاضر در کارگاه هنرهای تجسمی دهه امامت و ولایت معتقد است که در نمایشگاه‌های مناسبتی باید به سمت تولید آثار جدید توسط هنرمندان جوان گام برداشت.

عظیم فلاح یکی از هنرمندانی است که در کارگاه هنرهای تجسمی دهه امامت و ولایت که به مناسبت اعیاد مبارک قربان و غدیر در فرهنسگرای نیاوران برگزار شد، حضور داشت و به صورت زنده مشغول خلق اثری در زمینه نقاشی‌خط بود. به همین بهانه به سراغ او رفتیم و نکات و نظراتش را درباره کارگاه و نمایشگاه آثار منتخب هنرمندان تجسمی جویا شدیم.

فلاح در توضیح اثر خود به خبرنگار فرهنگی گفت: عنوان اثری که در کارگاه دهه امامت و ولایت اجرا کردم، «نقطه» بود. من چند سالی است که روی مجموعه «نقطه» متمرکز هستم و آثار مختلفی را ذیل این مجموعه طراحی کرده‌ام. وجه تسمیه نقطه به این حدیث حضرت علی(ع)‌ بازمی‌گردد که ایشان می‌فرمایند:‌ «همه معارف قرآن کریم در سوره حمد جمع شده و همه معارف سوره حمد در بسم الله الرحمن الرحیم جمع شده و همه آن اسرار در باء بسم الله الرحمن الرحیم جمع شده و من نقطه باء بسم الله هستم».

وی افزود: برای خلق آثار مجموعه «نقطه»، علاوه بر این حدیث گرامی، به سراغ آن دسته از اشعار فارسی که در آنها به نقطه اشاره شده است نیز رفته‌ام و آنها را استخراج کرده‌ام؛ ازجمله اشعار حافظ و سعدی. تابلویی که در کارگاه دهه امامت و ولایت اجرا کردم، در ابعاد یک در یک و با استفاده از تکنیک ترکیب مواد بود.

فلاح ضمن اشاره به سطح کیفی نمایشگاه آثار منتخب هنرمندان دهه امامت و ولایت گفت: با توجه به شناختی که از هنرمندان حاضر در کارگاه داشتم، سطح کیفی آثار خلق شده در کارگاه را مناسب و باکیفیت ارزیابی می‌کنم. باوجود این، بیشتر آثاری که روی دیوار رفته بود، آرشیوی بود. از نظر من بهتر است که در چنین مناسبت‌هایی آثار تازه به صورت سالانه خلق شود؛ اگرچه ممکن است که این کار، هزینه‌بر باشد اما لازم است که آثار جدید و به‌روز توسط هنرمندان جوان و خلاق طراحی و برای ارائه در چنین نمایشگاه‌هایی تدارک دیده شود.

این هنرمند تصریح کرد: برگزاری چنین نمایشگاه‌ها و کارگاه‌هایی می‌تواند فرصت مناسبی برای آشنایی با چهره‌های جوان و فعال عرصه هنرهای تجسمی باشد. ازاین‌رو انتظار این است که برای برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی در آینده، سیاست تولید اثر در دستور کار دست‌اندرکاران قرار گیرد. همچنین برگزاری نشست‌های تخصصی گفت‌وگو و تبادل تجربه درباره آثار هنری و مستندسازی آنها همزمان با برپایی کارگاه و نمایشگاه، یکی دیگر از سیاست‌های مهمی است که می‌تواند مورد توجه قرار گیرد.  

فلاح در بخش پایانی سخنان خود به لزوم پوشش رسانه‌ای گسترده‌تر نمایشگاه‌ها و رویدادهای حوزه تجسمی اشاره و خاطرنشان کرد: یکی از چالش‌های ما در حوزه هنرهای تجسمی این است که رسانه‌ها آنطور که باید به این حوزه ضریب نمی‌دهند. در واقع ما هیچ‌گاه شاهد آن نیستیم که در رسانه‌ها و فضای مجازی، به هنرهای تجسمی هم‌اندازه با سینما ضریب داده شود یا اینکه در بیلبوردهای شهری و اتوبوس‌های شرکت واحد به تبیلغ نمایشگاه‌ها و رویدادهای عرصه هنرهای تجسمی پرداخته شود. این درحالی است که اکنون هنرهای تجسمی در دنیا حائز نقش‌ تعیین‌کننده‌ای است و حراجی‌های مهمی که در این حوزه برگزار می‌شوند، در ارزآوری، درآمدزایی و بازاریابی جهانی برای کشور برگزارکننده نقش مهم و به‌سزایی دارند.

 

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: