کد خبر: ۵۴۸۹۱۱
تاریخ انتشار: ۳۰ تير ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۳

اگر گونه‌های حیات وحش مانند خرس‌به تعامل به جامعه انسانی و غذادهی دستی عادت کنند، توانایی‌های خود را برای تأمین غذا از دست می‌دهند. همچنین نزدیک شدن آن‌ها به زیستگاه‌ انسان باعث تلف شدن آن‌ها بر اثر شکار، تصادفات جاده‌ای و یا تقابل با محلیان می‌شود.

به گزارش شفاف، هفته گذشته تصاویر تغذیه یک ماده خرس قهوه‌ای و توله‌هایش از صبحانه کوهنوردان در کوه سبلان خبرساز شد و واکنش‌های مختلفی را در فضای مجازی به همراه داشت؛ در حالی که بسیاری از کاربران فضای مجازی اقدام کوهنوردان را قابل تقدیر دانسته و از زیبایی‌های تعامل انسان و حیات وحش صحبت می‌کردند، کارشناسان محیط زیست در رابطه با مخاطراتی که تعامل حیات وحش با انسان در پی دارد هشدار می‌دادند.

هشدار متخصصان به این منظور است که اگر گونه‌های وحشی حیات وحش مانند خرس‌ها به تعامل به جامعه انسانی و غذادهی دستی توسط انسان‌ها عادت کنند، توانایی‌های خود را برای تأمین غذا از دست می‌دهند و دیگر توانایی سازگاری با طبیعت به شکل قبلی را ندارند. همچنین نزدیک شدن آن‌ها به زیستگاه‌های انسان می‌تواند باعث تلف شدن آن‌ها بر اثر شکار، تصادفات جاده‌ای و یا تقابل با محلیان شود.

کارشناسان همواره به عدم غذارسانی، نزدیک شدن به حیات وحش، لمس و جا به جا نکردن توله آن‌ها تأکید دارند. غذارسانی به حیات وحش اگرچه ممکن است از نظر انسانی مطلوب به نظر برسد اما این کار برای جانور بسیار مخاطره‌انگیز است و می‌تواند منجر به مرگ آن شود. نزدیک شدن خرس به جوامع انسانی و عادت به تغذیه از پسماندها مورد دیگری است که می‌تواند به واسطه تغذیه از زباله‌های آلوده به خرس‌ها آسیب بزند.

در رابطه با این موضوع، حسن قاسم‌پور، مدیرکل محیط زیست استان اردبیل در برنامه مثبت سلامت اظهار کرد: حدث ما این این است که این ماده خرس در گذشته توسط انسان‌ها به صورت دستی تغذیه شده و به این شکل با انسان انس گرفته است. موضوع دیگر عدم مدیریت پسماند در محل تقابل خرس با انسان است که ممکن است تغذیه از پسماندها خرس را به آن نقطه کشانده باشد. در این رابطه با هیئت کوهنوردی مذاکره کرده و از آن‌ها خواستیم که روزانه این زباله‌ها جمع‌آوری و به خارج از کوهستان منتقل شود.

وی ادامه داد: از زمان پخش این فیلم، مدیریت پسماند و آموزش‌های لازم در خصوص تعارض انسان و حیات وحش را در دستور کار قرار داده‌ایم. از کوهنوردان عزیز و هر کسی که ممکن است با حیات وحش در این منطقه رو به رو شود، درخواست می‌کنیم که به هیچ وجه به حیات وحشی از جمله خرس‌ها غذا ندهند و توله آن را نیز لمس نکنند و همچنین از ثبت فیلم و عکس از حیوان به ویژه ازفاصله نزدیک پرهیز کنند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: