کد خبر: ۵۴۸۹۱۴
تاریخ انتشار: ۳۰ تير ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۳

تلسکوپ فضایی "جیمز وب" در آخرین تجزیه و تحلیل‌های خود، قدیمی‌ترین کهکشانی که تاکنون مشاهده شده را رصد کرده است.

به گزارش شفاف، تلسکوپ فضایی "جیمز وب" در آخرین تجزیه و تحلیل‌های خود، قدیمی‌ترین کهکشانی که تاکنون مشاهده شده را رصد کرده است. این کهکشان که قدمت آن به 300 میلیون سال پس از "مه‌بانگ" برمی‌گردد، GLASS-z13 نام دارد.

این تلسکوپ تنها چند هفته پس از آغاز ماموریت خود، رکورد قدیمی‌ترین کهکشان رصد شده تاکنون را با اختلاف 100 میلیون سال شکست. پیش از این کشف، عنوان قدیمی‌ترین کهکشان رصد شده به کهکشان GN-Z11 نسبت داده می‌شد که 400 میلیون سال پس از مه‌بانگ قدمت داشته و توسط تلسکوپ فضایی "هابل" رصد شده بود.

محققان "مرکز اخترفیزیک هاروارد و اسمیتسونیان کهکشان دیگری به نام GLASS-z11 را کشف کرده‌اند که هر دو این کهکشان‌ها دارای جرمی به اندازه یک میلیارد خورشید هستند و این همان میزانی است که از یک کهکشان با چنین قدمتی انتظار می‌رود و این نشان می‌دهد که ستاره‌ها حتی زودتر از تصور دانشمندان شکل گرفته‌اند. عرض GLASS-z13 تقریباً 1600 سال نوری است در حالی که GLASS-z11  تقریبا 2300 سال نوری عرض دارد.

به نقل از Petapixel، این امکان وجود دارد که تلسکوپ فضایی "جیمز وب" بتواند مناطق دورتر را رصد کند و کهکشان‌هایی با قدمت تنها 200 میلیون سال پس از مه‌بانگ را نیز کشف کند. این تلسکوپ فضایی در ابتدای مسیر قرار دارد و قرار است داده‌ها و تصاویر خیره‌کننده بیشتری از آن در آینده نزدیک منتشر شود.

تلسکوپ فضایی جیمز وب , تلسکوپ فضایی جیمز وب ,

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: