کد خبر: ۵۴۸۹۴۲
تاریخ انتشار: ۳۰ تير ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۲

نامزدهای بخش‌های سینمای ایران شامل فیلم‌های بلند سینمایی و ویدئویی، پویانمایی، فیلم‌های کوتاه و نیمه‌بلند داستانی، مستند و بخش بین‌الملل هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم شهر اعلام شدند.

به گزارش شفاف، از سوی هیأت داوران بخش مسابقه «فیلم‌های داستانی و مستند» جشنواره منیر قیدی، اسفندیار شهیدی، رضا مقصودی، مجید شیخ انصاری و سلیم غفوری نامزدهای این بخش به شرح زیر است:

در بخش بهترین تحقیق و پژوهش 

1-    علیرضا قاسم‌خان برای تحقیق و پژوهش فیلم «تکیه دولت»
2-    رضا پردل برای تحقیق و پژوهش فیلم «نان بی‌جان»
3-    فرزاد پناه نژاد برای تحقیق و پژوهش فیلم «شهر موشها»

در بخش بهترین دستاورد فنی یا هنری

1-    مهدی آزادی برای تصویر برداری در مستند «ایساتیس»
2-    لیلا فولادوند و محمدحسین نظری برای فیلم «شهر زنده»

در بخش بهترین کارگردانی مستند کوتاه و نیمه‌بلند

1-    مهدی جبین‌شناس برای کارگردانی مستند «ماجرای سال آخر»
2-    هادی معصوم‌دوست برای کارگردانی مستند «روزی که رفت»
3-    ایمان مصطفایی برای کارگردانی مستند «فیدوس»
4-    مجتبی محمودی برای کارگردانی مستند «بی‌جا»
5-    مهدی قربانپور برای کارگردانی مستند «روزهای ناتمام»

در بخش بهترین کارگردانی مستند بلند

1-    امیر مهدی حکیمی و حجت بامروت برای کارگردانی مستند «مهدی که به دنیا آمد»
2-    مهدی زمانپور کیاسری برای کارگردانی مستند «مرگ پشت دیوارهای سبز»
3-    محسن جهانی و هاشم مسعودی برای کارگردانی فیلم مستند «آنجا سپیده‌دم»

در بخش بهترین فیلم برای تهیه‌کننده

1-    امیرمهدی حکیمی و حجت بامروت برای تهیه‌کنندگی فیلم «مهدی که به دنیا آمد» 
2-    مهدی زمانپور کیاسری برای تهیه‌کنندگی فیلم «مرگ پشت دیوارهای سبز»
3-    لیلا فولادوند برای تهیه‌کنندگی فیلم «شهر زنده»
4-    هادی معصوم‌دوست برای فیلم «روزی که رفت»
5-    حسام اسلامی برای تهیه‌کنندگی فیلم «ماجرای سال آخر»

در بخش بهترین اثر با محوریت تهران‌شناسی و تهران‌نگاری

1-    علیرضا قاسم‌خان برای فیلم «تکیه دولت»
2-    لیلا فولادوند برای فیلم «شهر زنده»
3-    لیلا همتی برای فیلم «بچه شمرون»
4-    نیما مهدیان برای فیلم «آن مرد با اتوبوس آمد»
5-    فرید پناه‌نژاد برای فیلم «شهر موشها»

در بخش فیلم‌های داستانی کوتاه و نیمه‌بلند و در بخش بهترین فیلمنامه 

1-    مریم اسمی‌خانی وحید حسن‌زاده برای فیلمنامه «وضعیت اورژانسی»
2-    رعنا واعظی و عذرا خوان‌خواجه برای فیلمنامه «بشقاب»
3-    رضا نجاتی برای فیلمنامه «ارفاق»
4-    شروینه دیدنده و مهرپویا خوانساریان برای فیلمنامه «لبر-کروموزوم 17»
5-    حسن حبیب‌زاده و نازنین چیت‌ساز برای فیلمنامه «پرتاب ناگهانی یک فیل»

در بخش بهترین دستاورد فنی یا هنری، جایزه بدون معرفی نامزد اهدا می‌گردد.

در بخش بهترین کارگردانی

1-    رعنا واعظی برای فیلم «بشقاب»
2-    محمد رحمتی برای فیلم «بی‌ریختی»
3-    مریم اسمی‌خانی برای فیلم «وضعیت اورژانسی»
4-    خانم شروینه دیدنده برای فیلم «لبرکروموزوم 17»
5-    رضا نجاتی برای فیلم «ارفاق»
6-    خانم نازنین چیت‌ساز برای فیلم «پرتاب ناگهانی یک فیل»

در بخش بهترین فیلم 

1-    علی سلیمانی برای فیلم «بشقاب»
2-    سمانه بهزادپور برای فیلم «بی‌ریختی»
3-    وحید حسن‌زاده برای «وضعیت اورژانسی»
4-    خانم شروینه دیدنده برای فیلم «لبر-کروموزوم17»
5-    رضا نجاتی برای «ارفاق»

در بخش بهترین اثر با محوریت تهران‌شناسی و تهران‌نگاری بدون معرفی نامزد اهدا می‌گردد.

از سوی هیأت داوران بخش مسابقه «پویانمایی» سینمای ایران متشکل از بهرام عظیمی، هادی محمدیان و محمد امین همدانی نامزدهای این بخش به شرح زیر است: 

در بخش بهترین جان¬بخشی پویانمایی

1-    امیر کاظمی، حسام‌الدین مخبر و مونا عبداله‌شاهی برای جان بخشی پویانمایی «آتش سرخ»
2-    اهورا شهبازی برای جان بخشی پویانمایی «کلاغ»
3-    یاسین حقیقی برای جان بخشی پویانمایی «آی‌دی»
4-    حمید محمدی برای جان بخشی پویانمایی «گذشته»

در بخش بهترین کارگردانی

1-    «کلاغ» ساخته اهورا شهبازی
2-    «بزرگترین ماجرای گلی» ساخته الیکا مهران‌پور
3-    «آتش سرخ» ساخته مونا عبدالله‌شاهی

در بخش بهترین فیلم برای تهیه کننده

1    «بزرگترین ماجرای گلی» الیکا مهران پور
2-    «نقطه» محمد زارع
3-    «کلاغ» اهورا شهبازی
4-    «دیوار چهارم» محبوبه کلایی

جایزه بهترین ایده یا فیلمنامه بدون معرفی نامزد اهدا می شود.

در بخش فیلم‌های «سینمایی و ویدئویی» از سوی هیأت داوران بخش مسابقه سینمای ایران متشکل از پریوش نظریه و علی اصغر قاضی‌نظام، محمد داودی، مهدی همایونفر و محمدعلی باشه آهنگر نامزدهای این بخش به شرح زیر است:

در بخش بهترین فیلمنامه

1- مهدی جعفری و خانم مهین عباس‌زاده برای فیلمنامه فیلم سینمایی «یدو»
2- محمد کارت و حسین دوماری و پدرام پورامیری برای فیلمنامه فیلم سینمایی «شنای پروانه»
3- ابراهیم امینی و هادی حجازی‌فر برای فیلمنامه فیلم سینمایی «موقعیت مهدی»
4- فرهاد توحیدی و مهدی تراب‌بیگی برای فیلمنامه فیلم سینمایی «بدون قرار قبلی»
5- امید شمس و بهمن ارک و علی سر‌آهنگ برای فیلمنامه فیلم سینمایی «ملاقات خصوصی»
6- مجید مجیدی و نیما جاویدی برای فیلمنامه فیلم سینمایی «خورشید»

در بخش بهترین بازیگر نقش زن

1-    یکتا ناصر برای ایفای نقش در فیلم سینمایی «شب طلایی»
2- ستاره پسیانی برای ایفای نقش در فیلم سینمایی «یدو»
3-    پانته‌آ بهرام برای ایفای نقش در فیلم سینمایی «شنای پروانه»
4-    ژیلا شاهی برای ایفای نقش در فیلم سینمایی «موقعیت مهدی»
5-    پانته‌آ پناهی‌ها برای ایفای نقش در فیلم سینمایی  «دسته دختران»
6-    پریناز ایزدیار برای ایفای نقش در فیلم سینمایی «ملاقات خصوصی»

در بخش بهترین بازیگر نقش مرد

1.    امیر آقایی برای ایفای نقش در فیلم سینمایی «شنای پروانه»
2.    جواد عزتی برای ایفای نقش در فیلم سینمایی «مرد بازنده»
3.    هادی حجازی‌فر برای ایفای نقش در فیلم سینمایی «موقعیت مهدی»
4.    محسن قصابیان برای ایفای نقش در فیلم سینمایی «منصور»
5.    هوتن شکیبا برای ایفای نقش در فیلم سینمایی «ملاقات خصوصی»
6.    روح‌الله زمانی برای ایفای نقش در فیلم «خورشید»

در بخش بهترین دستاورد فنی یا هنری
 
1.    اسماعیل علیزاده برای تدوین فیلم سینمایی «شنای پروانه»
2.    حسین جمشیدی گوهری برای تدوین فیلم سینمایی «موقعیت مهدی»
3.    وحید ابراهیمی برای تصویربرداری فیلم سینمایی «موقعیت مهدی»
4.    محسن روزبهانی، کاووس روزبهانی، حسن نجفی و امیر ولی‌خانی برای جلوه‌های ویژه فیلم سینمایی «دسته دختران»
5.    هومن بهمنش برای تصویربرداری فیلم سینمایی «خورشید»
6.    مهدی جعفری برای تصویربرداری فیلم سینمایی «آبادن یازده 60»

در بخش بهترین کارگردانی فیلم سینمایی

1.    مهدی جعفری برای کارگردانی فیلم سینمایی «یدو»
2.    محمد کارت برای کارگردانی فیلم سینمایی «شنای پروانه»
3.    هادی حجازی‌فر برای کارگردانی فیلم سینمایی «موقعیت مهدی»
4.    بهروز شعیبی برای کارگردانی فیلم سینمایی «بدون قرار قبلی»
5.    مجید مجیدی برای کارگردانی فیلم سینمایی «خورشید»
6.    امید شمس برای کارگردانی فیلم سینمایی «ملاقات خصوصی»

در بخش بهترین فیلم برای تهیه‌کننده در بخش سینمایی

1.    محمدرضا مصباح برای تهیه‌کنندگی فیلم سینمایی «یدو»
2.    رسول صدر عاملی برای تهیه‌کنندگی فیلم سینمایی «شنای پروانه»
3.    حبیب‌الله والی‌نژاد برای تهیه‌کنندگی فیلم سینمایی «موقعیت مهدی»
4.    امیر بنان برای تهیه‌کنندگی فیلم سینمایی «خورشید»
5.    امیر بنان برای تهیه‌کنندگی فیلم سینمایی «ملاقات خصوصی»
6.    محمود بابایی برای تهیه‌کنندگی فیلم سینمایی «بدون قرار قبلی»


در بخش بهترین فیلم با موضوع شهر

1.    فیلم ویدیویی «ایمو»
2.    فیلم سینمایی «شنای پروانه»
3.    سینمایی «بدون قرار قبلی»
4.    فیلم سینمایی «خورشید»
5.    فیلم سینمایی «هناس»
6.    فیلم سینمایی «شهربانو»

همچنین بنا به پیشنهاد هیأت محترم داوران دو جایزه در بخش ویدیوئی در زیرمجموعه فیلمنامه و تهیه‌کنندگی بدون معرفی نامزد تعلق می‌گیرد.

همچنین در بخش بین الملل از سوی هیأت داوران بخش بین‌الملل جشنواره متشکل از خانم «میلیاوشا آیتوگانوا» از کشور روسیه، «مصطفی سرور فاروقی» از کشور بنگلادش، «عبدالعلیم مناهی» از کشور عراق و «محمدرضا اسلاملو» و «احسان کاوه» از ایران نامزدهای این بخش به شرح زیر است: 


•    در بخش مسابقه فیلم‌های پویانمایی
1)    «دنیای دومینویی» از کشور فرانسه
2)    «خالی از چهره انسانی»  از کشور اتریش
3)    «هرنان، پسری در کوهستان» از کشور شیلی
4)    «کلاغ » از کشور ایران  
5)    «آیدی» از کشور ایران  

•    در بخش مسابقه فیلمهای  کوتاه و نیمه بلند داستانی 
1)    «آوازهای غمگین» رفتگر از کشور برزیل
2)    «پرواز در تاریکی» از کشور پاکستان
3)    «به دنبال رویاها» از کشور روسیه
4)    «گرگ تنها» از کشور آرژانتین
5)    «وضعیت اورژانسی» از کشور ایران


•    در بخش مسابقه فیلم‌های سینمایی 
1)    «بازار» از کشور هند
2)    «دوستان زیرزمینی» از کشور کلمبیا
3)    «خورشید» از کشور ایران


•    در بخش مسابقه فیلم‌های مستند کوتاه و نیمه‌بلند
1)    «فاصله‌ها، آرزوها و عمر» از کشور ترکیه
2)    «به سوی وطن» از کشور اندونزی
3)    «اگر نزاعی نباشد» از کشور امریکا
4)    «چای تازه‌دم» از کشور ترکیه
5)    «ماجرای سال آخر» از کشور ایران


•    در بخش مسابقه فیلم‌های مستند بلند
از میان سه نامزد دریافت جایزه 
1)    «کودوکوشی» از کشور ترکیه
2)    «ماریان» از کشور ایران
3)    «ایساتیس» از کشور ایران 

جایزه بهترین فیلم با موضوع شهر 
1)    «بازار»  از هند
2)    «خورشید» از ایران
3)    «ایساتیس» از ایران  

مراسم اختتامیه این جشنواره جمعه 31 تیر حوالی ساعت 17 در تالار وحدت با اجرای پژمان بازغی و مژده خنجری برگزار می‌شود.

 

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: