کد خبر: ۵۴۸۹۵۳
تاریخ انتشار: ۳۰ تير ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۲
سفیر روسیه:

سفیر روسیه در تهران در پی ادعای مقامات آمریکایی مبنی بر احتمال فروش پهپادهای جنگی توسط ایران به روسیه، گفت که با توجه به منقضی شدن تاریخ تحریم تسلیحاتی علیه ایران، تهران و مسکو محدودیتی در زمینه همکاری نظامی-فنی ندارند.

به گزارش شفاف به نقل از خبرگزاری روسی ریانووستی، لوان جاگاریان، سفیر رویه در ایران در گفت‌وگو با این خبرگزاری گفت که هیچ مشکل و محدودیتی در زمینه همکاری نظامی-فنی ایران و روسیه وجود ندارد.

جاگاریان در این‌باره بیان کرد: مایلم یادآوری کنم که در پایان سال ۲۰۲۰، محدودیت‌های تحریمی[تسلیحاتی] که توسط شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران اعمال شده بود، لغو شد و ما از این به بعد در زمینه همکاری نظامی-فنی با در رعایت منع گسترش تسلیحات اتمی و کنترل آن، هیچ محدودیتی در زمینه صادرات نخواهیم داشت.

به گزارش شفاف، اظهارات جاگاریان در بحبوحه ادعای مقامات آمریکایی مبنی بر این مطرح می‌شود که روسیه قصد دارد از ایران پهپادهای جنگی بخرد.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا چند روز پیش در یک کنفرانس خبری مدعی شده بود، ایران در حال آماده‌سازی برای تحویل صدها پهپاد دارای قابلیت حمل سلاح به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین است.

مشاور امنیت ملی آمریکا مدعی شده بود، اطلاعاتی در دست داریم که نشان می‌دهد ایران در حال آماده شدن برای آموزش نیروهای روس در این زمینه است.

پس از این ادعای سالیوان، چند مقام دولتی دیگر آمریکا از جمله رییس سازمان سیا نیز بر اظهارات او صحه گذاشتند.

این در حالی است که ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره اظهارات مشاور امنیت ملی امریکا درباره فروش فناوری های نوین ایرانی به روسیه، تصریح کرد: سابقه همکاری های میان جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه در حوزه برخی فناوری های نوین به پیش از آغاز جنگ در اوکراین بر می گردد و در مقطع اخیر هیچ تحول خاصی در این ارتباط رخ نداده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: موضع جمهوری اسلامی ایران در قبال جنگ اوکراین کاملا روشن است و بارها بصورت رسمی اعلام شده است.

کنعانی در ادامه افزود: ادعای مقام آمریکایی در حالی است که امریکا و اروپایی ها سال ها است کشورهای اشغالگر و متجاوز از جمله در منطقه غرب آسیا را به انباری از سلاح های کشنده متنوع خود تبدیل کرده اند که قطعاً بدون این تسلیحات، تداوم بیش از هفت دهه تجاوز، جنایت و اشغالگری صهیونیست ها در سرزمین های اشغالی ممکن نبود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: