کد خبر: ۵۴۹۰۶۳
تاریخ انتشار: ۰۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۹

علی‌رغم تداوم تظاهرات شهروندان تونسی علیه همه پرسی قانون اساسی جدید این کشور، اما منابع رسانه‌ای از آغاز این همه‌پرسی در خارج خبر دادند.

به گزارش شفاف، به نقل از العربیه، شهروندان تونسی مقیم خارج رای‌گیری برای همه پرسی قانون اساسی جدید کشورشان را آغاز کردند.

طبق این گزارش، درهای نخستین حوزه رای گیری در شهر سیدنی استرالیا بر روی رای دهندگان باز شد و هیات عالی مستقل انتخابات تونس تصاویری را از لحظات ابتدایی آغاز همه پرسی قانون اساسی این کشور در خارج را منتشر کرده است.

در این گزارش آمده است که ۳۴۸ هزار و ۸۷۶ تونسی مقیم خارج واجد شرایط مشارکت در این همه‌پرسی هستند و در ۴۷ کشور به پای صندوق‌های رای می‌روند.

قانون اساسی جدید تونس ۲۵ ماه جاری میلادی در داخل این کشور به همه‌پرسی گذاشته می‌شود.

همه پرسی قانون اساسی جدید تونس درحالی در خارج از این کشور آغاز شده است که خیابان های شهرهای مختلف این کشور همچنان شاهد تظاهرات گسترده مردمی علیه برگزاری این همه‌پرسی است.

مخالفان تونسی اعتقاد دارند که قانون اساسی جدید به رئیس جمهوری اختیارات گسترده و بی‌سابقه‌ای می‌دهد درحالی که اقتصاد این کشور در حال فروپاشی و ورشکستگی است.

عفو بین الملل نیز از پیش نویس قانون اساسی جدید تونس به شدت انتقاد و اعلام کرده است که این پیش نویس ضمانت‌های حقوق بشری را تضعیف می‌کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: