کد خبر: ۵۴۹۱۷۱
تاریخ انتشار: ۰۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۷

 

درمان سنگ کلیه در نوزادان و کودکان به اندازه سنگ و نوع آن بستگی دارد. در مرحله اول متخصص سعی می‌کند از روش کم تهاجمی مانند دارو برای درمان استفاده کند. در صورتی که سنگ بزرگ باشد جراحی پیشنهاد خواهد شد. جراحی نیز به شیوه‌های مختلف انجام می‌شود که در این مقاله از درمانکده به چگونگی آنها اشاره شده است.

علت سنگ کلیه در کودکان چیست؟

سنگ کلیه رسوباتی از املاح، نمک و مواد معدنی است. در واقع زمانی که ادرار غلیظ می‌شود، این مواد تبدیل به کریستال و سپس سنگ خواهند شد. بروز این مشکل در بزرگسالان بیشتر شایع است، با این حال برخی از کودکان در هر سنی می‌توانند به آن مبتلا شوند. بروز این بیماری در کودکان بیشتر علت ژنتیکی و زمینه‌ایی دارد. موارد زیر احتمال بروز سنگ کلیه در کودکان را افزایش می دهد:

اختلال در دستگاه ادراری

برخی کودکان از نقص سیستم ادراری رنج می‌برند. این مشکل می‌تواند مسیر ادرار را مسدود کند. تجمع ادرار نیز زمینه را برای تشکیل سنگ‌های کلیه فراهم می‌کند.

رژیم غذایی ناسالم

مصرف بیش از حد نمک و شیرینی می‌تواند منجر به بروز سنگ کلیه در کودکان شود. غذاهای سرشار از نمک باعث بروز سنگ‌های کلسیمی در سیستم ادراری خواهند شد.

ورزش نکردن

 فاکتور مهمی که ریسک بروز این بیماری را بیشتر می‌کند، عدم تحرک کودکان است. اضافه وزن و چاقی در کودکان رو به افزایش است، به همین دلیل در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند.

کم آبی

هر چقدر میزان نوشیدن مایعات کم باشد، به همان میزان ادرار، اسیدی و غلیظ می‌شود. به همین دلیل ریسک بروز سنگ کلیه نیز افزایش پیدا می‌کند.

اختلالات متابولیکی

از شایع‌ترین دلایل تشکیل سنگ کلیه در کودکان اختلالات متابولیکی است. این مشکل می‌تواند باعث دفع بیش از حد کلسیم از ادرار شود، به همین دلیل کودک در معرض سنگ‌های کلسیمی قرار دارد.  دفع بیش از حد سیستین از ادرار به دلیل نقص آنزیمی در شکستن اگزالات، از دیگر فاکتورهایی است که ریسک بروز سنگ کلیه در کودکان را افزایش می‌دهد. این ماده می‌تواند باعث ایجاد کریستال در ادرار شود. سیستین نیز نوعی اسید آمینه (از اجزای تشکیل‌دهنده پروتئین) است که در منابع غذایی مانند لبنیات، تخم‌مرغ، پیاز و کلم یافت می‌شود.

اندازه این سنگ‌ها می‌تواند از یک اینچ تا چند سانتیمتر باشد. سنگ‌های کوچک معمولا خود به خود با جریان ادرار از بدن دفع می‌شوند. بیمار هنگام حرکت و دفع آنها با درد و شاید کمی خونریزی مواجه است. اما سنگ‌های بزرگتر به درمان نیاز دارند. در غیر این صورت احتمال بروز مشکلات دیگر مانند انسداد جریان ادرار یا عفونت دستگاه ادراری وجود دارد. اگزالات ماده طبیعی است که در بیشتر غذاها وجود دارد.

برای دریافت نوبت آنلاین و مشاوره با متخصص کودکان یا دکتر کلیه می‌توانید به سایت نوبت دهی پزشکی درمانکده مراجعه کنید. در این سایت مشاوره با متخصصان به صورت متنی و صوتی انجام می‌شود. همچنین با ارائه اطلاعات متخصصان، فرصت بهتری برای انتخاب پزشک متخصص خواهید داشت.

علت سنگ کلیه در کودکان زیر یک سال چیست؟

سنگ کلیه بیشتر در نوزادانی دیده می‌شود که با وزن کم و زودتر از موعد به دنیا آمده‌اند. قرار گرفتن در دستگاه اکسیژن و مصرف برخی داروهای پزشکی ریسک بروز این بیماری را در آنها افزایش می‌دهد. همچنین خوب است بدانید بین سنگ کلیه و شیر خشک نیز رابطه معناداری وجود دارد. آن دسته از شیر خشک‌هایی که دارای ملامین هستند، ریسک بروز سنگ کلیه در کودکان زیر یکسال را افزایش می‌دهند. ملامین یک ماده شیمیایی آلی است که نیتروژن بسیار بالایی دارد. این ماده به طور غیر واقعی سطح پروتئین در ماده غذایی را بالا را نشان می‌دهد.

درمان سنگ کلیه در کودکان چگونه است؟

پزشک متخصص با توجه به نوع سنگ و اندازه آن شیوه درمانی را پیشنهاد می‌کند:

نوشیدن مایعات

اگر سنگ کوچک باشد، نوشیدن مایعات و ورزش کردن به عنوان اولین راه‌حل به بیمار پیشنهاد می‌شود. به این ترتیب سنگ حرکت کرده و از طریق ادرار دفع می‌شود. بروز درد و مقداری خونریزی دور از انتظار نیست. همچنین پزشک مصرف مایعات را به منظور رقیق شدن ادرار و جلوگیری از تشکیل مجدد سنگ کلیه پیشنهاد خواهد کرد.

محلول سنگ کلیه در کودکان

مصرف محلول خوراکی پلی سیترات پتاسیم در درمان سنگ کلیه در کودکان مورد توجه قرار می‌گیرد. در ابتدا میزان مصرف دارو با توجه به وزن کودک تعیین خواهد شد، بطوریکه برای هر کیلوگرم، یک میلی‌لیتر دارو در نظر گرفته می‌شود. در ادامه با اندازه‌گیری سطح PH ادرار، مقدار دارو افزایش پیدا می‌کند.

برای رزرو نوبت از بهترین دکتر کلیه در تهران می‌توانید از خدمات آنلاین سلامت درمانکده استفاده کنید. درمانکده مرکز درمانی نیست، بلکه با پزشکان متخصص در سراسر استان تهران همکاری دارد. با مراجعه به سایت این مجموعه به راحتی می‌توانید از پزشک متخصص آنلاین نوبت بگیرید.

سنگ شکنی سنگ کلیه در کودکان

در این تکنیک از امواج صوتی برای شکستن سنگ و تبدیل آن به قطعات کوچکتر استفاده می‌شود. سنگ‌های ریز سپس از طریق ادرار دفع می‌شوند. این شیوه درمانی درد متوسطی دارد و چیزی بین ۴۵ تا ۶۰ دقیقه طول می‌کشد.

جراحی سنگ کلیه

گاهی اوقات سنگ کلیه به قدری بزرگ است که مجرای ادراری را مسدود کرده و منجر به عفونت دستگاه ادراری می‌شود. معمولا از جراحی برای خارج کردن این سنگ‌ها استفاده می‌شود. جراحی می‌تواند به شکل یورتروسکوپی، جراحی از طریق پوست و جراحی باز انجام شود.

یورتروسکوپی

در این تکنیک از یک دوربین ظریف و یک ابزار سبد مانند برای پیدا و خارج کردن سنگ‌ها استفاده می‌شود. دوربین و ابزار پزشکی از طریق مثانه و مجاری ادراری به سمت کلیه‌ها هدایت می‌شود. اگر سنگها بزرگ باشند، در ابتدا با لیزر به قطعات کوچکتر تقسیم می‌کنند. این جراحی نیاز به بستری ندارد و در همان روز بیمار مرخص خواهد شد.

جراحی سنگ کلیه از طریق پوست PCNL

در این تکنیک به بیهوشی عمومی نیاز است. در طی آن یک برش یک سانتی‌متری بر روی پوست در ناحیه کمر یا پهلو ایجاد می‌شود. دوربین و ابزار پزشکی از طریق این شکاف به سمت سنگ کلیه هدایت می‌شوند. ابزار پزشکی به دلیل قابلیت مکشی که دارد می‌تواند سنگ را خارج کند. در این شیوه بیمار به ۲ تا ۴ روز بستری شدن نیاز دارد.

جراحی باز برای درمان سنگ کلیه

در حال حاضر استفاده از این روش کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد. اگر سنگ کلیه خیلی بزرگ باشد و به دیگر شیوه‌های درمانی پاسخ ندهد، جراحی باز به عنوان راه‌حلی موثر پیشنهاد خواهد شد.

چگونه می‌توانم از دکتر اورولوژی نوبت آنلاین بگیرم؟

برای رزرو آنلاین دکتر اورولوژی و دیگر تخصص‌ها مانند دکتر خون (آنکولوژی) انتخاب‌های متعددی دارید. استفاده از خدمات آنلاین سلامت درمانکده می‌تواند گزینه مناسبی باشد. درمانکده پل ارتباطی شما با پزشکان متخصصی است که در سراسر استان تهران فعالیت دارند. در صورتی که نیاز باشد می‌توانید از خدمات آزمایش در محل درمانکده نیز استفاده کنید.

 

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: