کد خبر: ۵۴۹۱۷۸
تاریخ انتشار: ۰۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۸

پایگاه تخصصی «اویل پرایس» طی گزارشی نوشت که داستان عرضه گاز «نورد استریم یک» در حال بر هم زدن انسجام اتحادیه اروپاست زیرا پوتین مزیت استفاده از جریان خط لوله گاز طبیعی به عنوان ابزاری برای مختل کردن بیشتر راهبردهای انرژی اروپا را مشاهده کرده است.

به گزارش شفاف به نقل فارس، پایگاه تخصصی اویل پرایس طی گزارشی نوشت که داستان عرضه گاز «نورد استریم یک» روز جمعه، روی دیگری به خود گرفته است.

روزنامه «گلوب اند میل» کانادا گزارش داد، آنالنا بائربورک، وزیر خارجه آلمان به اوتاوا هشدار داده است که اگر کانادا تحریم‌هایی را که می تواند عملاً مانع از تحویل یک توربین گاز به گازپروم شود، حفظ کند، برلین ممکن است مجبور شود، کمک های نظامی و اقتصادی به اوکراین را متوقف کند.

بائربورک تصریح کرد: توقف کامل جریان گاز روسیه از طریق خط لوله «نورد استریم یک» می تواند به خیزش های مردمی در آلمان منجر شود.

وی گفت: «اگر ما توربین گاز را دریافت نکنیم، بنابراین ما گاز بیشتری دریافت نخواهیم کرد، سپس در کل دیگر ما قادر به حمایت از اوکراین نیستیم چون در آن صورت ما مشغول اعتراضات مردمی خواهیم بود.»

رسانه آلمانی RND روز چهارشنبه به نقل از این مقام آلمانی اعلام کرد، پیامدهای سیاسی داخلی نقش مهمی در مذاکرات با کانادا ایفا کرده است.

به نظر می رسد، برلین میان حمایت از اوکراین و بازگشت توربین گاز به گازپروم، ارتباط مستقیمی برقرار کرده که دست کم قابل توجه است.

وزیر خارجه آلمان با هشدار به اینکه اگر گاز روسیه از طریق خط لوله «نورد استریم یک» قطع شود، برلین باید بر شورش‌‌های داخلی احتمالی متمرکز شود و احتمالا دیگر نتواند از اوکراین حمایت کند، به رسانه های آلمانی تاکید کرد، آلمان در آینده به گاز روسیه نیاز خواهد داشت.

به نظر می رسد، برلین میان حمایت از اوکراین و بازگشت توربین گاز به گازپروم، ارتباط مستقیمی برقرار کرده که دست کم قابل توجه است.

سابین اسپارواسر، سفیر آلمان در کانادا در واکنش به گزارش روزنامه «گلوب اند میل» نوشت، آلمان هرگز کانادا را تهدید نکرده است.

این دیپلمات آلمانی به رسانه ها گفت، آلمان و باقی کشورهای اروپایی در تلاش هستند تا وابستگی خود به گاز روسیه را قطع کنند اما به منظور تضمین عملکرد اقتصاد در کوتاه مدت، نمی‌ خواهند جریان ارسال گاز «فورا» قطع شود.

* اهرم فشار روسیه بالای سر بزرگ ترین اقتصاد اروپا

صحبت های این مقام آلمانی شاید به شدت چیزی که رسانه ای شده، نباشد اما نشان می دهد که اهرم (فشار) روسیه هنوز بالای سر بزرگ ترین اقتصاد اروپاست.

با توجه به اینکه هیچ گزینه مستقیمی برای قطع وابستگی کامل به گاز روسیه در دسترس نیست، صنعت و مشتریان آلمانی هنوز به شدت به هیدروکربن های روسیه وابسته هستند.

مخازن ذخیره سازی گاز آلمان تقریبا 65 درصد پر شده اند. این رقم بهتر از هفته های پیش است اما هنوز برای گذراندن زمستان بدون گاز روسیه کافی نیست.

با سرگیری بخشی از جریان گاز طبیعی خط لوله در «نورد استریم یک»، صدای نفس راحت در برلین و سایر پایتخت های اروپایی، به وضوح در مسکو شنیده شد.

شرکت گازپروم، روز پنج شنبه، جریان گاز در خط لوله «نورد استریم یک» را پس از توقف 10 روزه برنامه ریزی شده از سرگرفت اما این خط لوله هنوز با 40 درصد ظرفیت خود کار می کند.

کاهش صادرات گاز روسیه از طریق این خط لوله به اروپا برنامه اتحادیه اروپا برای پر کردن انبارهای ذخیره گاز پیش از رسیدن فصل زمستان را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ مختل خواهد کرد.

واضح است که دولت کانادا به دلیل موضع آلمان در شرایط سختی قرار گرفته و تنها دلیل ممکن برای رویکرد کنونی جاستین ترودو، نخست وزیر این کشور، حفظ وحدت در ناتو است.

سیاست «ارسال گاز» پوتین، امنیت انرژی داخلی را در پرتو دیگری قرار داده است و ارتباط مستقیم آلمان با متحد ناتو خود یعنی کانادا، این را روشن می کند.

*  نگرانی اروپا از دیدار ایران، روسیه و ترکیه

دیدار این هفته ایران، روسیه و ترکیه نیز بار دیگر نشان داد که روابط میان مسکو و متحدان یا دوستانش هنوز خوب است.

دیدارهای سطح بالا میان پوتین، رئیسی و اردوغان، روسای جمهور روسیه، ایران و ترکیه، نه تنها تعجب و ناراحتی بلکه نگرانی ها را در داخل ناتو و اتحادیه اروپا برانگیخته است.

دیدارهای سطح بالا میان پوتین، رئیسی و اردوغان، روسای جمهور روسیه، ایران و ترکیه، نه تنها تعجب و ناراحتی بلکه نگرانی ها را در داخل ناتو و اتحادیه اروپا برانگیخته است. انتظار می رود که اتحاد انرژی ترکیه و روسیه ادامه یابد، زیرا آنکارا باید چراغ را روشن نگه دارد.

* درخواست مجارستان از روسیه برای دریافت گاز بیشتر

سفر اخیر پیتر سیارتو، وزیر خارجه مجارستان به مسکو، یکی دیگر از رویدادهای جالب توجه  اخیر است. این مقام مجارستانی در دیدار با سرگئی لاوروف، همتای روسی خود خواستار (دریافت) گاز بیشتر از روسیه شد. مجارستانی ها پس از درگیری روسیه به اوکراین، رویکردی مستقل و واقع بینانه در قبال مسکو اتخاذ کرده اند.

بوداپست برای تامین 85 درصد از نیازهای انرژی خود به گاز روسیه وابسته است و مجارستان با درخواست اتحادیه اروپا برای تحریم واردات گاز روسیه مخالفت کرد.      

سیارتو در مسکو اعلام کرد، مجارستان در کنار قرارداد بلندمدت موجود با روسیه برای تامین گاز، به 700 میلیون متر مکعب گاز اضافی نیاز دارد.

وی همچنین تصریح کرد که گفت ‌وگوها میان بوداپست و مسکو در مورد خرید بیشتر گاز در جریان است.

نیاز مجارستان برای گاز بیشتر کاملا آشکار است زیرا حجم ذخیره گازی این کشور تنها 27 درصد مصرف سالانه است.

شرکت گازپروم و مجارستان در سال 2021، یک قرارداد عرضه گاز 15 ساله از طریق خط لوله بلغارستان و سیبری امضا کردند. بر اساس این قرارداد، سالانه 3.5 میلیارد مترمکعب گاز بوداپست تامین خواهد شد.

* خط لوله گاز ابزار مسکو در برابر اروپا

داستان خط لوله نورد استریم (یک و دو) چندین ماه دیگر ادامه خواهد یافت زیرا پوتین مزیت استفاده از جریان خط لوله گاز طبیعی به عنوان ابزاری برای مختل کردن بیشتر راهبردهای انرژی اروپا را مشاهده کرده است.

تاریخ بعدی که باید به آن اشاره کرد، 26 جولای (4 مرداد) است، زمانی که وزرای انرژی اتحادیه اروپا یک جلسه اضطراری برای بحث در مورد کاهش 15 درصدی مصرف گاز تشکیل خواهند شد.

قیمت های بالا و بی ثباتی در عرضه انرژی، به همراه تورم بالا، برگ های برنده در دستان پوتین است.

انتظار می رود، «مسائل فنی» جدیدی در مورد «نورد استریم» پدیدار شود و احتمالا مانع از ارسال گاز بیشتر یا موضوعات جدید در سایر خطوط لوله ها شود. خط لوله «ترک‌ استریم» و سایر خطوط لوله ها تاکنون به حال خود رها شده ‌اند، اما می ‌توانند به هدف بعدی در بازی باج ‌خواهی کرملین تبدیل شوند.

قیمت های بالا و بی ثباتی در عرضه انرژی، به همراه تورم بالا، برگ های برنده در دستان پوتین است. عزم اروپا مورد آزمایش قرار خواهد گرفت، به خصوص اگر جنگ اوکراین ادامه یابد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: