کد خبر: ۵۴۹۲۰۸
تاریخ انتشار: ۰۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۴۸

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت میراث‌ فرهنگی گفت: اولویت ما سرمایه‌گذاری داخلی در بخش زیرساخت‌ها و تأسیسات گردشگری است. سرمایه‌گذاری داخلی ربطی به تحریم ندارد ما باید مشکلات را بررسی و موانع را رفع کنیم.

به گزارش شفاف، نشست تخصصی معاونان سرمایه‌گذاری ادارات کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان‌ها با حضور معاون گردشگری و معاون توسعه مدیریت و منابع در سالن فجر وزارتخانه برگزار شد. 

علی‌اصغر شالبافیان در این نشست با بیان اینکه یکی از کارهای ایجابی که می‌شود در حوزه‌های مأموریتی وزارتخانه انجام داد، سرمایه‌گذاری است، گفت: کارهای خوبی در حوزه سرمایه‌گذاری در استان‌ها انجام شده است که باید انسجام و هم‌افزایی پیدا کند و معرفی شود. نقاط قوت شناسایی شده و در این نشست نیاز به تکمیل و تقویت دارد.

وی ادامه داد: نشست تخصصی معاونان سرمایه‌گذاری ادارات کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان‌ها به مدت دو روز برگزار می‌شود و قرار است در این نشست نگاه‌های جدید در حوزه گردشگری و سرمایه‌گذاری مطرح شود. همچنین شیوه‌های جدید تأمین مالی پروژه‌های گردشگری و مشکلاتی که با دستگاه‌های دیگر در این زمینه داریم، بررسی کنیم.

سعید اوحدی معاون توسعه مدیریت و منابع در ادامه این نشست اظهار کرد: اهداف بالاتری را در این نشست دنبال می‌کنیم. معتقدیم وزارت میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خانواده بزرگی است که معاونان سرمایه‌گذاری استان‌ها اعضای این خانواده را تشکیل می‌دهند. با توجه به سیاست دولت سیزدهم و تفویض اختیاری که به استان‌ها انجام شده است، آن‌ها نقش اساسی در پیشبرد اهداف این خانواده بزرگ دارند.

وی توضیح داد: معاونت سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری، میراث‌ فرهنگی و صنایع‌ دستی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است؛ به هر میزان شناخت ما نسبت به این جایگاه بیشتر شود، خروجی کار مفید خواهد بود. یکی از اهداف این نشست شناخت بیشتر این جایگاه است، تا بتوانیم با همفکری جایگاه خود را پیدا کنیم. 

مطابق با صحبت‌های معاون توسعه مدیریت و منابع، از اهداف دیگر این نشست تبادل و بررسی تجربیات موفق میان معاونان سرمایه‌گذاری، شناسایی موانع و آشنایی با ظرفیت‌های سال 1401 وزارتخانه است. با توجه به رویکرد و راهبردی که دولت و قانون‌گذار تعریف کرده است، عموم اختیارات وزارتخانه به استان‌ها تفویض شده است.

اوحدی در ادامه صحبت‌های خود توضیح داد: چرا در برخی از استان‌ها مدیران در تخصیص بودجه موفق هستند و چرا برخی موفق نیستند. دلیل آن این است که ما جایگاه خود را نشناختیم. امیدواریم خروجی این نشست اراده، نشاط و عزم جدی برای معاونان سرمایه‌گذاری استان‌ها باشد.

وی همچنین بیان کرد: برخی معتقدند که صنعت گردشگری امروز در دنیا به عنوان صنعت خدماتی اول دنیا معرفی می‌شود و برخی به عنوان دومین صنعت مولد معرفی می‌کنند، بالاخره جزو سه صنعت اول دنیا محسوب می‌شود. همچنین این صنعت به عنوان کارفرمای اول دنیا معرفی می‌شود.

معاون توسعه مدیریت و منابع عنوان کرد: بر اساس مستندات آمار سازمان جهانی گردشگری، سازمان ملل و صندوق توسعه پول که منتشر کردند، بیش از 10 درصد G. P. D کشورها را گردشگری به خود اختصاص داده است. همچنین امروز صنعت گردشگری را به عنوان پیشران اشتغال‌زایی اعلام می‌کنند.

اوحدی با بیان اینکه 1.5 میلیارد گردشگر در دنیا مسافرت می‌کنند که بیش از 2.5 تریلیون دلار گردش مالی این صنعت است، اضافه کرد: بسیاری از کشورها به لحاظ محصولی که به گردشگر ارائه می‌کند از ما بسیار عقب‌تر هستند. ما از حجم سنگین گردش مالی که در دنیا در صنعت گردشگری وجود دارد با داشتن جاذبه‌های مختلف گردشگری و تاریخی در کجا قرار داریم. سهم ما از این گردش مالی و مسافر کمتر از یک درصد است.

این مقام مسئول با اشاره به این موضوع که دولت و مجلس با توجه به شرایط تحریم و پیچیدگی‌های اقتصادی که وجود دارد، ظرفیت خوبی را در اختیار ما قرار دارد، اگر از آن به خوبی استفاده نکنیم، ظلم است، گفت: امروز در زمینه حمل‌ونقل زمینی و هوایی با دنیا فاصله داریم، اما به قدری در کشورمان جذابیت وجود دارد که موجب می‌شود گردشگران خارجی این کمبودها را فراموش کنند.

وی با تأکید بر اینکه اولویت ما سرمایه‌گذاری داخلی است، بیان کرد: در ترکیه 75 تا 80 درصد سرمایه‌گذاری در توسعه تأسیسات صنعت گردشگری توسط سرمایه‌گذاران داخلی انجام می‌شود. سرمایه‌گذاری داخلی ربطی به تحریم ندارد ما باید مشکلات را بررسی کنیم. با توجه به ظرفیت استان‌ها باید چند پروژه را تعریف کنیم و طی یک سال به سرانجام برسانیم. همچنین باید نظارت مستمر و پیگیری انجام شود و موانع را برطرف کنیم.

بودجه وزارت میراث‌ فرهنگی در حوزه تملک و دارایی 72 درصد افزایش پیدا کرده است

معاون توسعه مدیریت و منابع در ادامه افزود: در بودجه کشوری امسال در حوزه تملک دارایی متوسط کشور 39 درصد افزایش داشته است اما وزارت میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی 72 درصد افزایش داشته تقریباً بالاتر از متوسط کشور بوده است. جزو دستگاه‌های اول در حوزه تملک و دارایی هستیم.

اوحدی درباره بودجه جاری کشوراظهار کرد: بودجه جاری متوسط کشور 18 درصد افزایش داشته است اما وزارت میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی در حوزه هزینه‌ای و جاری 40 درصد افزایش داشته است، تقریباً 108 درصد نسبت به ظرفیت کشور افزایش داشته است. حتماً مدیران کل استانی باید همین مطالبه بودجه جاری را در استان داشته باشند. یکی از شاخص‌های عملکرد ما همین است. 

وی تأکید کرد: توسعه زیرساخت‌ها و رسیدگی به زیرساخت‌های تأسیسات اقامتی موضوعی است که مسئولیت مستقیم آن با استان‌ها است، و یکی از توقعات جدی ما از استان‌هاست.

اختصاص 1275 میلیارد تومان منابع از محل تبصره 18 به وزارت میراث‌ فرهنگی در سال گذشته 

این مقام مسئول با اشاره به اینکه سال گذشته دستورالعمل تبصره 18 دی‌ماه ابلاغ شد که 1275 میلیارد تومان منابع تخصیص داده شد و بانک‌ها نیز به طور متوسط دو برابر آورده داشتند، عنوان کرد: باید این تسهیلات را استان‌ها پیگیری کنند. با توجه به کمبود منابع بودجه‌ای که در کشور به دلیل تحریم‌ها داریم، عدد قابل توجهی را دولت به وزارت میراث‌ فرهنگی اختصاص داده است.

اوحدی درباره میزان تسهیلات تبصره 18 در سال 1401 گفت: جزو سه دستگاه برتر شدیم به همین دلیل برای سال 1401 تسهیلات ما برای تبصره 18 چهاربرابر افزایش پیدا کرد و به 5 هزار میلیارد تومان رسید که اتفاق بزرگی است. اگر دو برابر این رقم را بانک‌ها آورده داشته باشند، حدود 13 هزار میلیارد تومان منابع تبصره 18 ما خواهد بود. تقریباً 2 هزار طرح و پروژه را مصوب کردیم.

معاون توسعه مدیریت و منابع همچنین یادآوری کرد: اوایل سال‌جاری با صندوق توسعه ملی تفاهم‌نامه‌ای امضا کردیم. سال گذشته 400 میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی منابع داشتیم که به بانک‌ها معرفی شد. امسال 2 هزار میلیارد تومان با این صندوق قرارداد منعقد کردیم حدود دو برابر هم آورده بانک‌های عامل خواهد بود که حدود 4 هزار میلیارد تومان است.

وی در پایان صحبت‌های خود خاطرنشان کرد: پیش‌بینی ما این است حدود 20 هزار میلیارد تومان میزان منابع برای پشتیبانی از پروژه‌ها باشد. همچنین با 10 بانک قرارداد بسته شده است. باید با همکاری معاونان سرمایه‌گذاری استان‌ها و دستگاه‌های مختلف بتوانیم با این منابعی که در اختیار ما قرار داده شده است، صنعت گردشگری را رونق دهیم. 

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: