کد خبر: ۵۴۹۲۱۲
تاریخ انتشار: ۰۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۴۹
وزیر کشور:

وزیر کشور در دولت سیزدهم در جمع رایزنان فرهنگی ۶۰ کشور دنیا گفت: غرب ضعف‌های بزرگ فرهنگی خود را پشت جذابیت‌های صنعت پنهان داشته است.

به گزارش شفاف به نقل از اداره روابط عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، احمد وحیدی عصر امروز (۳ مرداد ماه) و در سومین روز از دهمین دوره اجلاس رایزنان فرهنگی ایران در خارج از کشور با اشاره به رسالت سنگین سربازان فرهنگی نظام در حوزه بین‌المللی طی سخنانی اظهار کرد: ابتدا لازم می‌دانم از نخستین رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی آیت‌الله تسخیری یاد کنم که همواره دغدغه توسعه فرهنگی را داشتند و در اواخر عمر با وجود کسالت هرگز از ماموریت و مسئولیت خود غافل نبودند.

رئیس سابق کمیسیون دفاعی-امنیتی شورای راهبردی روابط خارجی گفت: در راستای گسترش علوم و معارف اسلامی به جهانیان و تبیین جایگاه و تشریح مواضع انقلاب اسلامی و در مسیر بسط مناسبات فرهنگی با ملل و اقوام مختلف دنیا و به ویژه کشورهای همسایه نخستین بحث ترسیم جایگاه رایزنان فرهنگی در ابعاد مختلف آن است. چارچوب‌هایی که اگر مورد تحلیل درست واقع شوند قدرت ملی را تجزیه و تبیین خواهند نمود.

وحیدی ادامه داد: یکی از ابعاد سنجش قدرت ملی تحلیل قدرت فرهنگی هر کشوری است که در خصوص درجه دقیق میزان احصاء این توانمندی رصد آماری مولفه‌های نفوذ فرهنگی به حساب می‌آید. به عبارت دیگر وقتی ما قادر باشیم در سطح منطقه مورد نظر یا در نگاه کلی در گستره جهانی مخاطبان خودمان را فارغ از طبقه‌بندی‌های اجتماعی و در قبال یک شبهه یا مسئله به اقناع و اجماع برسانیم و به اصطلاح افکار عمومی را به داده‌های آماری و تحلیلی ارایه شده‌مان جلب نماییم آن‌جاست که می‌توان از نفود و قدرت فرهنگی صحبت به میان آورد.

فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان این که ارتقاء قدرت فرهنگی به بازیگران فعال و وجود یک سناریوی ساختارمند نیازمند است، گفت: در شرایط فعلی رصد و بازنگری فعال هر رایزن بر کسی پوشیده نیست اما نمایندگان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران شایسته است بجای حضور انفعالی در محل ماموریت خود به بازی‌سازی دست یابد و به جای اثرپذیری از شرایط منطقه و کشور میزبان به اثرگذاری در تحولات روی آورد.

وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر تقویت تعاملات رایزنی‌ها و وابستگی‌های فرهنگی کشورمان با کشورهای همسو ادامه داد: این یک اصل شناخته شده است که به میزان افزایش قدرت فرهنگی، امنیت ملی ما افزایش خواهد یافت و مولفه‌های فرهنگ و امنیت دو روی یک سکه هستند و رایزنان معزز فرهنگی در این حوزه عاملان تضمین این قدرت یا همان امنیت مورد نیاز به حساب می‌آیند.

وحیدی فراهم نمودن جنبه‌های تقریبی و توجه حداکثری به مسئله وحدت اسلامی را از رایزنان فرهنگی مطالبه نمود و گفت: حال سوالی که مطرح می‌شود این است که ما چطور باید بازیگران فعال و غیرمنفعلی باشیم و با چه ظرفیتی بایستی این مهم را عملی نماییم. پاسخ ساده است و توجه شما رو به این نکته مطعوف می‌کنم که به ظرفیت‌های بی‌نظیر و نه حتی کم‌نظیر بی‌اعتنا نباشیم. به زعم بسیاری از خبرگان حوزه فرهنگ ما ابرقدرت فرهنگی بودیم و هستییم و هیچ تردیدی نداریم که در رقابت با ملت‌های مدعی ارزش بیشتری نداشته باشیم ثروت‌ها و ظرفیت‌های کمتری نداریم.

وی افزود: امروز قدرت نرم جمهوری اسلامی ایران را تنها کافی است در بین ملت بزرگ نیجریه مشاهده نمایید که در قالب فعالیت یک شاگرد مکتب انقلاب اسلامی چطور شگفتی‌ساز شده است و نظر و البته هجمه دستگاه‌های اطلاعاتی غرب و مترجعیت عربی و عربی را به سمت خود معطوف داشته است. خب همین نشانه‌گذاری‌ها آیاتتی از قدرت فرهنگی ایران اسلامی هستند که نیازمند تبلیغ و تبیین هستند. نمونه بهتر و ساده‌ترین را بیان نمایم که در کلیپ تهیه شده از سوی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز به آن پرداخته شده بود و در قابی از حضور سردار دلها در این سازمان روایت‌گری می‌کرد. شهادت سردر قاسم سلیمان به ظاهر پدیده ساده‌ای است اما همین اتفاق را باید یک نقطه عطف فرهنگی برشمرد که بدنبال آن همبستگی بیشتر جبهه مقاومت رقم خورد و تصاویر غیرقابل پیش‌بینی و متعددی در قاب رسانه‌های جهان از شیوه تشییع پیکر شهید یاد شده ثبت و ضبط شد. خب ظرفیت فرهنگی همین‌ها هستند. همین سرود «سلام فرمانده» که مایه اعجاب بیگانگان است چطور و با چه گرایش و شیفتگی در کشورهای مختلف جهان طنین‌انداز شده است.

وحیدی با اشاره به تلاش غرب در پنهان داشتن ضعف‌های بزرگ خود در پشت ماسک صنعتی گفت: در برابر داشته‌های معنوی ایران اسلامی غرب با فروکاستن از انسان‌گرایی تا سرحد جسدگرایی نزول پیدا کرده و آدمی را با همه ابعاد معنویی و الهی آن در کالبد مادی محدود ساختته است و با استفاده از رسانه و ابزارهای پر زرق و برق صنعتی این اقدام را هم عادی‌سازی می‌کند. در عمق آنچه از جانب غرب پیداست بن‌بست‌هایی جدی در حوزه فرهنگی است که بر حسب همین تهی بودن چنته از دارایی بجای انجام اقدانمات ایجابی به سراغ ترفندهای ایجابی آمده و بجای بالا بردن مقام خود در تلاش برای پایین کشاندن جایگاه معنویت و نهادینه نمودن ایران هراسی و اسلام هراسی در عرصه بین‌المللی است.

وزیر کشور ادامه داد: به دنبال همین اقدامات خصمانه رایزنان فرهنگی لازم است ضمن شناسایی روایت‌های دروغین و تلاش برای تبیین واقعیت‌های موجود در اقدام متقابلی ضعف‌ها و به عبارتی چهره واقعی غرب را به جهانیان از زبان و ورایی کارشناسان غیرایرانی به نمایش گذارند تا از این محل با آشکار کردن حقیقت خود به خود تضمین‌کننده امنیت ملی و قدرت فرهنگی جمهوری اسلامی باشند.

وحیدی تصریح کرد: وقتی ما نتوانیم دشمن را در سرزمین خود مورد هجمه قرار دهیم آن‌ها با اقدمات و فعالیت‌های تهاجمی ما را به چالش خواهند کشاند.

گفتنی است، اجلاس دهم رایزنان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران پس از وقفه‌ای ده ساله و با شعار «دیپلماسی فرهنگی دانش‌بنیان، همگرا، صادرات فرهنگی» از ۱ تا ۶ مرداد ماه در مجتمع امام خمینی (ره) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار می‌شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: