کد خبر: ۵۴۹۲۲۴
تاریخ انتشار: ۰۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۱۱

معاون امور علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه در نشست مشترک خود با ۶۰ رایزن فرهنگی ایران در خارج از کشور بر تجهیز و تسلط سربازان جبهه فرهنگی به فناوری‌های نرم تأکید کرد.

به گزارش شفاف، علیرضا علی‌احمدی معاون امور علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه در کارگاه «ماموریت قرارگاهی سازمان، همگرایی متعاملین» که امروز و در حاشیه سومین روز از دهمین دوره اجلاس رایزنان فرهنگی ایران خارج از کشور برگزار شد، طی سخنانی گفت: هرچند فرهنگ کار گروهی در کشور ما به خوبی تعریف نشده است، اما در پیشبرد اعداف عالی نظام در خصوص فعالیت‌های فرهنگی در خارج از کشور ناگزیر از تعامل حسنه با تمامی مجموعه‌های مجری و فعال هستیم.

وی با تاکید بر شناسایی نخبگان دانشگاهی در داخل برای توسعه دیپلماسی عمومی گفت: شخصیت‌های متعددی را در جمهوری اسلامی ایران داریم که وفادار به نظام و مسلط به امور بین‌المللی هستند و همفکری و مطالبه همکاری با این چهره‌ها تا حدود زیادی چالش‌های فراروی رایزنان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران را در خارج از کشور محدود خواهد کرد. به عبارت دیگر عدم بهره‌برداری مناسب از ظرفیت دانشجویان اعم از آن‌هایی که بومی بوده و آن‌هایی که در خارج از کشور شاغلند در چارچوب حکمرانی شبکه‌ای مانع بسیاری از خیرات ماندگار هستند.

علی‌احمدی یادآور شد: عدم هماهنگی و موازی کاری و پراکنده‌کاری و به عبارتی اصطحکاک مدیریتی نهادها و دستگاه‌های فرهنگی مختلف فعال در خارج از کشور و به تبع آن عدم امکان نظارت و ارزیابی مطلوب در بلندمدت میزان اثربخشی فعالیت‌ها و اقدامات بعضاً بزرگ را با وجود گستردگی مخاطبان کم خواهد کرد.

معاون امور علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه در بخش دیگری از سخنان خود با تشریح اقدامات حاملان اقتدار فرهنگی افزود: گسترش تشکیلات سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در داخل کشور در مقایسه با ساختار نمایندگی‌های فرهنگی خارج از کشور به جهت هزینه‌های بالای اداری و پشتیبانی نیازمند بازبینی و اصلاح ساختاری است.

وی با اشاره به تلاش جریان مخالف جمهوری اسلامی ایران و عناد همیشگی برخی از قدرت‌های جهانی با مفاهیم انسانی انقلاب اسلامی یادآور شد: امروز استفاده از فناوری‌های نرم و بهره‌مندی از ظرفیت فضای مجازی و شبکه‌های متعدد اجتماعی، نه در قالب یک پیشنهاد برای متولیان جبهه فرهنگی خارج از ایران، که در حکم یک ضرورت به آن‌ها اعلام و ابلاغ می‌شود تا متناسب با نیازها و فعالیت‌ رقبای فرهنگی اهتمام بیشتری به این نیاز روز داشته باشند.

 حجت‌السلام محمدمهدی ایمانی‌پور رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطلات اسلامی در ادامه این نشست ضمن گرامیداشت مقام شهدای جبهه فرهنگی انقلاب به ویژه شهیدان رایزن فرهنگی کشورمان در چهل واره گام دوم انقلاب اسلامی ایران تلاش داریم با جلب نظر خبرگان عرصه دیپلماسی عمومی برای رفع موانع احتمالی در راستای اشاعه مفاهیم معنوی انقلاب اسلامی و معارفه واقعی شرایط روز کشور گام‌های بلندی برداشته و رسالت سنگین سازمان فرهنگ و ارتباطات را که همانا قرارگاهی فرهنگی در مرزهای فراسرزمینی است ایفا کنیم.

وی با اشاره به این مطلب که اجرای نقش قرارگاهی در جبهه فرهنگی بین‌المللی الزاماتی دارد، افزود: برای هم‌افزایی و استماع نکات بعضا مغفول شبکه متعاملین خود در خارج از کشور کارگروه‌های بسیاری  را در عرصه دیپلماسی راه‌اندازی کرده و با دغدغه‌های دانش‌بنیان و با همکاری دستگاه دیپلماسی سیاسی، معاونت بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری، نیروی قدس سپاه پاسداران و مجمعین اهلبیت و تقریب مذاهب، در وهله نخست درصدد شناخت دقیق جامعه هدف در بین رایزنان فرهنگی برآمده‌ایم تا بر اثربخشی اقدامات فرهنگی خود در سطح ملت‌های مختلف جهان بیافزاییم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر مسئله همگرایی فعالیت‌های برون مرزی گفت: امروز بنا به ماهیت کار و شرایط برخی از کشورها و ملت‌های جهان، انجام اقدامات فرهنگی اعم از برگزاری هفته‌های فیلم یا آیین‌های رونمایی از کتاب و تجلیلی از شخصیت‌های ایرانی مهاجر در اقصی‌نقاط جهان نهادها و مجموعه‌های مختلفی با اولویت‌بندی ایفای وظایف فرهنگی، هنری، دینی و علمی فعالیت دارند که ما در سازمان فرهنگ با تکثر متولیان امر مخافت نداریم اما بنا به مشاهدات میدانی و بنا به سال‌ها تجربه کار فرهنگی عدم‌انسجام این معاونت‌ها و مراکز و موسسات مخل اعتبار ایران و نام انقلاب در عرصه گیتی می‌دانیم.

وی با اشاره به رویکرد جدید سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در راستای انجام اقدامات فرهنگی اظهار کرد: در راستای راهبری درست روابط فرهنگی بین‌المللی و با هدف تحقق اهداف عالی نظام بعد از وقفه‌ای 10 ساله اجلاس رایزنان فرهنگی را برگزار و شعار «دیپلماسی فرهنگی دانش‌بنیان، همگرا، صادرات فرهنگی» را دهمین دوره انتخاب  کردیم تا به صراحت اعلام نماییم ما برای توسعه فرهنگ به صادراتت آن هم فکر می‌کنیم.

ایمانی‌پور افزود: برای تحقق این مهم فارغ از شعارهای مرسوم کارگروه‌های ویژه‌ای را دایر کرده و تبیین ادبیات آن را در دستور کار خود قرار داده‌ایم تا هوشمندانه‌ترین رفتار را در حوزه دیپلماسی عمومی داشته باشیم.

گفتنی است، اجلاس دهم رایزنان فرهنگی ایران در خارج از کشور پس از وقفه‌ای 10 ساله و با شعار «دیپلماسی فرهنگی دانش‌بنیان، همگرا، صادرات فرهنگی» از یکم تا ششم مرداد در تهران برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: