کد خبر: ۵۴۹۲۶۰
تاریخ انتشار: ۰۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۰

معاون برنامه‌ریزی، توسعه سرمایه انسانی و امور شورا شهرداری تهران از اعضای شورای شهر تهران خواست چنانچه مسئله و مشکلی در حوزه شهرداری داشتند قبل از اینکه رسانه‌ای کنند به شهرداری اطلاع بدهند، چرا که هدف شهرداری به هیچ عنوان مقابله با شورا نیست.

به گزارش شفاف، هشتادویکمین جلسه شورای شهر تهران صبح امروز به ریاست مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران در صحن شورا برگزار شد.

در این جلسه پس از صحبت‌های ابتدایی چمران؛ چند تن از اعضای شورای شهر تهران تذکراتی را مطرح کردند.

در جلسه امروز اکثر تذکرات مطرح شده از سوی اعضای شورای شهر تهران نسبت به اطلاعیه روابط عمومی سازمان حراست شهرداری تهران بود که این اطلاعیه از سوی شهرداری تهران روز گذشته منتشر شده بود.

علی‌اصغر قائمی عضو شورای شهر تهران نخستین فردی بود که در جلسه امروز در انتقاد از انتشار این بیانیه توسط سازمان حراست شهرداری تهران گفت: شأن شورا نظارت بر عملکرد شهرداری و آن هم با رعایت انصاف است و به هر ترتیب هر یک از اعضای شورای شهر تهران براساس قانون می‌توانند نظرات خود را بیان کنند و نباید به گونه‌ای عمل شد که اعضای شورای شهر تهران از بیان نظرات خود محروم باشند چرا که این حق عضو شورای شهر تهران به عنوان نماینده مردم است و نباید این حق سلب شود.

وی ادامه داد: اینکه یک عضو شورای شهر تهران موضوعی را در حوزه مدیریت شهری تذکر بدهد و خبرگزاری با برداشت خودش خبری را منتشر کنند که منجر به صدور اطلاعیه از سوی یکی از زیرمجموعه‌های شهرداری شود، این کار پسندیده‌ای نیست.

عضو شورای شهر تهران گفت: بنده نسبت به این اقدام صورت گرفته از سوی سازمان حراست شهرداری تهران تذکر می‌دهم و خواهشم این است که فضای آزاداندیشی به گونه‌ای رقم نخورد که دوستان از بیان نقطه نظرات خود محروم باشند.

قائمی تاکید کرد: بنده این تذکر را به ارکان اجرایی و مدیریت شهرداری تهران بیان می‌کنم و اجازه دهند که شورا به وظیفه ذاتی خود عمل کنند.

به گزارش شفاف، ناصر امانی دیگر عضو شورای شهر تهران نیز با اشاره به تذکر مطرح شده از سوی قائمی گفت: تذکر بنده نیز در همین باب است به طوری که روز گذشته شاهد اتفاق عیجب و غریبی از سوی سازمان حراست شهرداری تهران بودیم که در جریان آن اطلاعیه‌ای منتشر شد.

عضو شورای شهر تهران در ارتباط با این موضوع توضیح داد: چندی پیش بنده با یکی از خبرگزاری‌ها مصاحبه مفصلی را در باب عملکرد مدیریت شهری کردم و از اقدامات صورت گرفته دفاع کردم و در ادامه نیز تاکید داشتم که فساد در مدیریت شهری مربوط به گذشته است و در پایان این مصاحبه نیز عنوان کردم که بنده به عنوان عضو شورای شهر تهران اقدام عملی را در باب مبارزه با فساد در مدیریت شهری ندیده‌ام.

امانی گفت: روز گذشته دوستان با من تماس گرفتند و اعلام کردند که سازمان حراست شهرداری اطلاعیه‌ای را در ارتباط با صحبت‌های بنده منتشر کرده است که این اتفاق اقدام بی‌سابقه‌ای از سوی سازمان حراست شهرداری بود. سازمانی که باید از شورا حمایت کند، متاسفانه با چنین اطلاعیه‌هایی باب تفرقه را بین شورا و شهرداری ایجاد می‌کند.

وی با انتقاد از انتشار این بیانیه و روبه‌رو قرار دادن دو عضو شورا تاکید کرد: اینکه یک عضو شورا را به خاطر اظهارنظرش سفید جلوه و دیگری را به خاطر اظهارنظرش سیاه جلوه داده شود درست نیست که متاسفانه در این اطلاعیه به این روش عمل شده است و شهرداری تهران تلاش نکند که اعضای شورا را در مقابل هم قرار دهد.

عضو شورای شهر تهران همچنین با انتقاد از جمله بندی و کلمات استفاده شده در این بیانیه، گفت: اگر اجازه می دادند بنده به مراتب بهتر از این جمله بندی و کلمات بیانیه را می نوشتم!!

امانی با بیان اینکه مبارزه با فساد همانند امنیت است که باید مردم آن را احساس و لمس کنند، گفت: مبارزه با فساد را مردم باید بپذیرند و احساس کنند و به هر ترتیب انتشار چنین بیانیه ای آن هم به این شکل درست نبود.

به گزارش شفاف، سیدجعفر تشکری هاشمی رئیس کمیسیون عمران وحمل و نقل شورای شهر تهران ضمن انتقاد و گلایه از انتشار بیانیه روز گذشته از سوی سازمان حراست شهرداری تهران، گفت: قرار ما بر این بود 21 نفر نباشیم بلکه به همراه شهردار تهران 22 نفر باشیم و بتوانیم رسالت و هدف خود را انجام دهیم.

وی با بیان اینکه هیچ‌کس نمی‌تواند ادعا کند ما و شهرداری بی‌خطا هستیم، گفت: به هر صورت وظیفه شورا ریل‌گذاری و هدف‌گذاری برای شهرداری تهران است و ما نیز نهایت تلاش خود را برای نظارت بر عملکرد شهرداری انجام می‌دهیم؛ اما چنین برخوردها و انتشار بیانیه‌هایی به نفع مدیریت شهری نیست.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران با بیان اینکه ما باید سطح آستانه خود را افزایش دهیم، گفت: چنین ادبیاتی که از سوی سازمان حراست شهرداری تهران در بیانیه استفاده شده درست نیست.

تشکری هاشمی با اشاره به اینکه باید سطح فضای تعامل شورا و شهرداری به نحو مطلوب و بایسته‌ای شکل بگیرد، تاکید کرد: اخیرا نیز اعلام شده است که شهرهای قم و کرج می‌خواهند برای تست سر از قطارهای شهر تهران استفاده کنند که البته بنده این موضوع را به معاون شهردار هم عنوان کرده‌ام که این موضوع در حیطه اختیارات شهرداری تهران نیست و جهت اجرای این کار نیاز به اخذ مجوز از شورای شهر تهران است.

وی گفت: واگذاری قطار جهت تست سرد برای شهرهای رقم و کرج چه به صورت امانی و چه به صورت دائمی حتما باید با مجوز شورا انجام شود و این درحالی است که روز گذشته مطلع شدیم که وزارت کشور مصوبه‌ای داشته است که یک رام قطار از فرودگاه مهرآباد را به قم واگذار کنند که باز هم تاکید می‌کنیم که این موضوع باید با اجازه شورا صورت بگیرد.

به گزارش شفاف، زهرا شمس‌احسان عضو شورای شهر تهران در تذکری اظهار کرد: دستگاه‌های نظارتی با توجه به هویت و ماهیتی که دارند از زوایای مختلفی موضوعات را مورد بررسی قرار می‌دهند.

وی ادامه داد: تنوع دیدگاه‌ها نقطه قوتی برای شورای شهر در سطح کلان و راهبری و نقطه اثر حوزه‌های حراست و بازرسی در سطح عملیات است.

عضو شورای شهر تهران با اشاره به تفاوت دیدگاه در حوزه تدبیر و اقدام، گفت: این تفاوت دیدگاه نشان‌دهنده سلامت اشخاص حقوقی دخیل در این موضوع است.

شمس‌احسان با اشاره به موضوعاتی که در روزهای اخیر رخ داده است، افزود: این موضوعات نشان‌دهنده تنوع و تفاوت نگرش مطرح شده است که عموما در حوزه اقدام و عمل رخ می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: آن چیزی‌ که حائز اهمیت است و باید همه اعضای شورا و شهرداری به آن توجه کنیم وجود سلیقه و نگرش راهبری مبتنی بر تدابیر علمی و عملی برآمده از دانش همه اعضا است.

رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران با بیان اینکه سلایق در حوزه اقدامات طبیعتا یکسان نیست، خاطرنشان کرد: به عنوان عضوی از مجموعه شورا ضمن ارج نهادن به این تکثر دیدگاه که منتج از یک راهبرد است توقع داریم دستگاه‌های نظارتی اقدام‌کننده و موثر تدابیر در نحوه عمل خود یک هم‌افزایی و هم‌گرایی بیشتری با کلیت شورا در زوایای بیرونی موضوعات نشان دهند.

شمس‌احسان اضافه کرد: این هم‌گرایی و هم‌افزایی که قطعا وجود دارد موجب افزایش کارایی کلیت سیستم و در نتیجه کیفیت بهتر اقداماتی که در سطح مدیریت شهری رخ می‌دهد و شورا انجام شود.

وی گفت: زمان در حال گذر است و کارنامه مشترک مجموعه شورا و شهرداری در جلوی دیدگان شهروندان و مردم تهران است و در حال ارزیابی دقیق است.

عضو شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: طرح مسائل از هر طرفی در حوزه بهبود عملکرد کلیت مجموعه شهری نافی یکدیگر نیست و باید با یک هم‌گرایی و هم‌افزایی بتوانیم اقدامات موثری برای شهروندان و مردم رقم بزنیم.

به گزارش شفاف، لطف‌الله فروزنده معاون برنامه‌ریزی، توسعه سرمایه انسانی و امور شورا شهرداری تهران با اشاره به انتقاد مطرح شده از سوی چند تن از اعضای شورای شهر تهران در باب انتشار بیانیه حراست شهرداری تهران طی روز گذشته، گفت: بنده بارها از اعضای شورای شهر تهران درخواست و خواهش کردم که اگر مسائلی در حوزه شهرداری تهران است را به ما اطلاع دهند و اگر لازم باشد حتما ما جلسه هم‌اندیشی برگزار می‌کنیم اما وقتی صحبت‌ها رسانه‌ای می‌شود این فضا ایجاد می‌شود.

وی با بیان اینکه جریانی در تلاش است که مدیریت شهری موفق نشود و دائم مدیریت شهری را تخریب می‌کند، گفت: وقتی در افکار عمومی موضوعی در فضای رسانه‌ای مطرح می‌شود به هر ترتیب شهرداری نیز آن را پاسخ می‌دهد البته بنده نمی‌گویم کار حراست شهرداری درست بوده است ولی انتظار ما این است که چنین مسائلی در جلسات هم‌اندیشی مطرح شود.

معاون برنامه‌ریزی، توسعه سرمایه انسانی و امور شورا شهرداری تهران با بیان اینکه بنده بعضی از مسائل را با آقایان چمران و سروری مطرح می‌کنم، افزود: ما این آمادگی را داریم که تا برای رفع چنین موارد و مشکلاتی به دور از فضای رسانه‌ای و در جلسات، موارد را مطرح کنیم تا دچار مشکل و چالش نشویم.

فروزنده با بیان اینکه البته در بیانیه حراست شهرداری نیز کارهای صورت گرفته در قلاب مبارزه با فساد در این دوره از مدیریت شهری عنوان شده است، گفت: اینکه بگوییم فساد از بین رفته است درست نیست چرا که این مسئله یک فرآیند دارد اما به هر ترتیب این را می‌توان عنوان کرد که اقدامات موثری برای مبارزه با فساد و برخورد با متخلفین آغاز شده است که این موارد قابل عیان است.

وی از اعضای شورای شهر تهران خواست چنانچه مسئله و مشکلی در حوزه شهرداری داشتند قبل از اینکه رسانه‌ای کنند به شهرداری اطلاع بدهند چرا که هدف شهرداری به هیچ عنوان مقابله با شورا نیست.

به گزارش شفاف، حبیب کاشانی دیگر عضو شورای شهر تهران نیز ضمن تاکید بر تذکر اعضای شورای شهر تهران در خصوص انتشار بیانیه حراست شهرداری و همچنین صحبت های لطف‌الله فروزنده معاون شهردار تهران گفت: صحبت آقای فروزنده به گونه‌ای است که در واقع جواب‌های هوی است و به نظرم اینگونه درست نیست.

وی ادامه داد: ما نیز انتظار داشتیم حراست شهرداری تهران قبل از انتشار این بیانیه با ما چک می‌‌کرد و فضا به این شکل جلو نمی‌رفت.

به گزارش شفاف، مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران نیز ضمن تاکید بر تذکرات اعضای شورای شهر تهران به حراست شهرداری تهران گفت: متاسفانه در سرمقاله امروز همشهری نیز به همین موضوع پرداخته شده است و این روش نه برای شورا و نه برای شهرداری مفید است.

وی تصریح کرد: همانطور که آقای فروزنده اعلام کرد کار حراست شهرداری درست نبوده است البته بنده با صحبت‌های آقای امانی نیز به صورت کامل که عنوان شده که چیزی در باب مبارزه با فساد ندیدم، موافق نیستم به هرحال چیزهایی بوده و دیده شده اما انتظار 100 درصدی ما نبوده است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: