کد خبر: ۵۴۹۳۸۳
تاریخ انتشار: ۰۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۴

مدیرکل حوزه ریاست، روابط عمومی و ارزیابی عملکرد سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی می‌گوید برگزاری اجلاس رایزنان فرهنگی، صرفاً یک گردهمایی نیست بلکه نقطه عطفی درحوزه دیپلماسی فرهنگی کشور محسوب می‌شود.

به گزارش شفاف، در حاشیه دهمین اجلاس رایزنان فرهنگی خارج از کشور که در محل سازمان ارتباطات اسلامی در حال برگزاری است، نمایشگاه "محصولات فرهنگی صادرات‌محور" با هدف معرفی برترین محصولات به رایزنان فرهنگی برپا شده است. 

این نمایشگاه در راستای سیاست کلان و تحولی سازمان ارتباطات اسلامی در راستای تقویت اقتصاد فرهنگ، جلوه‌ای دیگر به اجلاسیه رایزنان فرهنگی بخشیده است. به گفته مسئولان برگزاری این اجلاسیه،‌ برپایی نمایشگاه محصولات فرهنگی فرصت‌های جدیدی را برای معرفی محصولات فرهنگی به خارج از کشور ایجاد می‌کند؛ به این صورت که زمینه تسهیل حضور این نمایشگاه‌ها در خارج از مرزهای کشور و با همکاری رایزنان فرهنگی جهت معرفی محصولات فرهنگی فراهم می‌شود تا به این ترتیب مسیر صادرات این محصولات هموارتر از گذشته شود.

نکته‌ی مهمی که درباره نمایشگاه محصولات فرهنگی صادرات‌محور وجود دارد، این است که غرفه‌داران این نمایشگاه در واقع برگزیدگان جشنواره سراسری «از ایران» هستند که از بین 500 مجموعه دیگر منتخب شدند.

مهدی بزازان، مدیرکل حوزه ریاست، روابط عمومی و ارزیابی عملکرد سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در گفت وگو با تسنیم در این باره گفت: اساساً برگزرای نمایشگاه محصولات فرهنگی درهمان محل  اجلاس، نشان‌دهنده‌ی عزم و اراده سازمان در حوزه اقتصاد فرهنگی است. تقویت اقتصاد فرهنگی و توجهی که سازمان به این مقوله دارد، یکی از مصادیق تحول‌گرایی مطلوب در این مجموعه محسوب می‌شود؛ تأکید می‌کنم که ما نیازمند  تقویت ارکان دیپلماسی فرهنگی هستیم. اعتقاد داریم ظرفیت و همگرایی و همیاری موجود میان رایزنان فرهنگی ما در آن سوی مرزها، در ترسیم منظومه فرهنگی جدید و تحقق تحول مطلوب در این حوزه به ما کمک خواهد کرد.

وی افزود: بنابراین برگزاری اجلاس رایزنان فرهنگی در تهران، صرفاً یک گردهمایی نیست بلکه نقطه عطفی درحوزه دیپلماسی فرهنگی کشور محسوب می‌شود. از این رو باید از این بنیان، به عنوان یک فرصت جهت چینش ساختار و مناسباتی جدید در حوزه دیپلماسی فرهنگی استفاده کرد. اگر این اقدام به خوبی صورت گیرد، ما شاهد جذب فرصت‌های زیادی در آن سوی مرزها خواهیم بود که آثار آنها محدود به عرصه فرهنگ نیست و حوزه اقتصادی را نیز شامل می‌شود.


انتهای‌پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: