کد خبر: ۵۴۹۴۲۲
تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۶

 

در مناطق شهری و حومه شهر، اکثر مردم تقریباً به آب آشامیدنی و تمیز دسترسی دارند. با این حال، در مناطق روستایی بیشتر، میلیون ها خانه برای تامین آب خود به چاه متکی هستند. پمپ چاه (پمپ شناور – پمپ کف کش) قطعه ای از تجهیزات الکترومکانیکی است که پس از حفاری یا حفر چاه در آن نصب می شود و هدف استفاده از آن، پمپاژ آب از چاه به خانه یا هر محل دلخواه دیگری است. پمپ چاه در واقع بخشی جدایی ناپذیر از سیستم چاه است که آب مورد نیاز را برای استفاده روزانه افراد تامین می کند.

به بیان دیگر پمپ های شناور یا کفکش را می توان قلب سیستم چاه دانست که نیروی مورد نیاز برای رساندن آب به داخل خانه یا مخزن آب را تامین می کنند. همچنین باید گفت که پمپ چاه، به عنوان بخشی از چاه که بطور روزانه کار می کند، مستعد خرابی است؛ بنابراین آگاهی از مشکلات پمپ و تعویض پمپ چاه، دانستن علائم هشدار دهنده پمپ آسیب دیده و همچنین نوع پمپ چاهی که سیستم نیاز دارد بسیار مهم است.

برای مثال برخی از نشانه هایی که نشان می دهد یک پمپ چاه باید تعمیر یا تعویض شود در این بخش ارائه شده اند:

وجود پمپ در چاه خشک یا کم آب

هنگامی که خانه یا مخزن ذخیره به آب نیاز دارد، سیگنالی برای بیرون کشیدن آب از چاه به پمپ ارسال می شود. طبیعی است که اگر چاه خشک بوده یا کم آب باشد، پمپ چاه سعی می کند آب را از چاه بیرون بکشد که این امر باعث گرم شدن بیش از حد و سوختن آن خواهد شد.

چکه کردن آب از شیر آب

اگر از شیر آب، آب می ریزد، می تواند نشانه خرابی پمپ چاه باشد. هنگامی که پمپ چاه آسیب می بیند، نمی تواند آب را به درستی از چاه بیرون بکشد و به مخزن بفرستد. اگر پمپ آب فعال به نظر می رسد، باید شکستگی لوله آب بالای چاه بررسی شود. یک سوراخ در لوله آب، هوای غیرضروری را به سیستم اضافه می کند و باعث می شود آب از شیر آب خارج شود.

خروج آب کثیف

تغییر رنگ آب می تواند نشانه خرابی پمپ آب باشد. پمپ های چاه برای پمپاژ آب با مقادیر زیادی از ماسه و سایر رسوبات طراحی نشده اند، بنابراین اگر گل و لای به یک پمپ آب شناور وارد شود، سایش و پارگی آن می تواند باعث آسیب شود.

مبلغ بالای قبض برق

مبلغ بالای قبض برق می تواند نشان دهنده این باشد که پمپ چاه بدون وقفه کار می کند. این امر می تواند ناشی از آلودگی و سایر رسوبات باشد که پمپ را مسدود کرده و نیاز به کارکرد طولانی مدت پمپ دارد. علاوه بر این، آب چاه ممکن است کم شود و باعث شود موتور پمپ بطور مداوم کار کند.

 

انواع پمپ آب چاه

بطور معمول، پمپ های چاه را می توان به دو دسته تقسیم کرد: پمپ های جت و پمپ های شناور آب.

هر طرح متناسب با نیازهای اندازه ها و شرایط مختلف چاه ساخته شده است و افراد بسته به نیاز خود می توانند از یکی از این مدل ها استفاده نمایند.

پمپ های جت

در حالت کلی دو نوع عمده از پمپ های جت وجود دارد: پمپ های جت چاه کم عمق و پمپ های جت چاه عمیق.

پمپ جت چاه کم عمق

بیشتر پمپ های چاه کم عمق در چاه هایی با عمق کمتر از 25 فوت و در مناطقی با سطح آب بالا یافت می شوند. این پمپ ها قطعات فعال کمی دارند و نیاز به تعمیر و نگهداری پایینی دارند. این نوع پمپ فشار زیادی را برای کشیدن آب از چاه و با استفاده از لوله ورودی به داخل مخزن مربوطه ایجاد می کند. همراه با این نوع پمپ چاه برای افزایش فشار آب به مخزن مدنظر، استفاده از یک پمپ تقویت کننده چاه نیز توصیه می شود.

پمپ جت چاه عمیق

برخلاف نمونه کم عمق، یک پمپ جت چاه عمیق در داخل چاه قرار دارد، اما موتور آن در داخل چاه باقی می ماند. این پمپ از دو لوله یکی برای بیرون کشیدن آب از چاه و دیگری برای هدایت آب به مخزن استفاده می کند. پمپ های جت چاه عمیق معمولاً در چاه هایی با عمق 110 فوت استفاده می شوند.

 

پمپ های شناور

یک پمپ شناور چاه عمیق در پایین چاه و مستقیماً در آب قرار دارد. پمپ با استفاده از موتور خود، آب را از پایین می کشد و آن را از چاه به داخل خطوط آب خانه می راند. این پمپ ها را می توان در چاه هایی تا عمق 300 فوت استفاده کرد. عملکرد پمپ های شناور آب مشابه پمپ های سامپ است که آب را می کشند و آن را به بیرون می رانند.

پمپ شناور آب به دلیل انعطاف پذیری که ارائه می دهد رایج ترین نوع پمپ آب است. این پمپ ها تقریباً برای هر چاه و با هر عمقی کاربردی هستند. همانطور که از نام آنها پیداست، پمپ های شناور در زیر آب و در اعماق چاه قرار دارند. این پمپ ها ضد آب هستند، عمر طولانی دارند و به ندرت نیاز به تعمیر پیدا می کنند. با این حال، تعمیرات این نوع پمپ اغلب شامل بیرون کشیدن پمپ از چاه و بالا بردن سطح آب است که یک تکنسین آموزش دیده تعمیر پمپ چاه می تواند این کار را انجام دهد.

با توجه به مطالبی که پیش تر به آن اشاره شد، پمپ شناور آب در واقع پمپی است که برای پمپاژ سیال باید بطور کامل در آب غوطه ور شود. آنها معمولاً مانند پمپ‌های سطحی از کاویتاسیون یا محدودیت فیزیکی مکش آب از سطح، رنج نمی‌برند، این بدان معنا است که پمپ‌های شناور با فشار دادن آب به سطح، انقلابی در انتقال آب از چاه های عمیق ایجاد کرده‌اند.

 

انواع مختلف الکترو پمپ های شناور آب

در دسته پمپ های شناور، زیرمجموعه های مختلفی بر اساس انواع اصول و طراحی مهندسی وجود دارد که از رایج ترین آنها می توان به انواع زیر اشاره نمود:

پمپ گریز از مرکز

پمپ روتور حلزونی

پمپ بالابر هوا

پمپ شناور چاه عمیق

و پمپ رم هیدرولیک شناور مانند پمپ ضربه

می توان گفت که یکی از تفاوت های واضح این پمپ ها نحوه تغذیه آنها است. پمپ های سانتریفیوژی و مارپیچ مروتور شناور با برق کار می کنند که این انرژی را می توان از برق، انرژی خورشیدی، باتری یا دیگر منابع تجدید پذیر تامین نمود. پمپ های بالابر هوا توسط هوای فشرده تغذیه می شوند وهر دو پمپ های جت چاه عمیق و پمپ های رم هیدرولیک شناور، با جریان آب تولید شده توسط یک پمپ سطحی واقع در سطح زمین تغذیه می شوند.

 

چرا از پمپ شناور استفاده کنیم؟

یکی از ساده ترین دلایل فنی برای استفاده از پمپ شناور، انتقال یا بیرون کشیدن آبی است که عمق بیشتری از حد مکش برای پمپ های سطحی دارد. این عمق در واقع عمقی است که هیچ پمپ سطحی نمی تواند آب را با استفاده از مکش بالا بکشد. بسیاری از منابع آب در اعماق، بیشتر از حد مکش هستند و بنابراین برای دسترسی به آب به پمپ شناور نیاز دارند.

 

مزایای استفاده از الکترو پمپ شناور چاه

استفاده از الکتروپمپ های شناور چاه در مقایسه با کف کش ها، مزایای بسیار زیادی دارد که از جمله مهمترین آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • یک پمپ شناور آب هرگز نیازی به آماده سازی ندارد زیرا همیشه در آب است.

 • آنها خطر ورود هوا از طریق نشتی های کوچک در لوله ها یا اتصالات را که می تواند باعث ناکارآمدی پمپ های سطحی شود، ندارند.

 • بدون آلودگی صوتی، هوا و آب هستند. پمپ های شناور به دلیل اینکه زیرزمینی هستند بی صدا بوده و همچنین نمی توانند منبع آب را آلوده کنند زیرا نیازی به روغن کاری یا روغن گیری یا سوخت گیری ندارند.

 • پمپ های شناور در نوع خود همه کاره هستند. افراد می توانند از آنها برای پمپاژ آب برای آبیاری زمین ها و باغات کشاورزی، تامین آب خانگی و موارد دیگر استفاده کنند.

 

پمپ شناور چگونه کار می کند؟

عملکرد پمپ شناور کمی متفاوت از پمپ جت است زیرا پمپ های جت سیال را با کشیدن آن منتقل می کنند در حالی که پمپ های شناور با فشار دادن سیال را منتقل می کنند. پمپ آب شناور دستگاهی است که با یک موتور کاملا آب بندی شده متصل می شود. این یک نوع پمپ گریز از مرکز است بنابراین عملکرد آن بسیار شبیه به انواع دیگر پمپ های گریز از مرکز است. پمپ های شناور بطور کامل در آب غوطه ور می شوند و در حین کار پمپ آب آب را به سمت سطح هل می دهد؛ همانطور که آب چاه یا مخزن توسط شیر وارد پمپ می شود، به پروانه برخورد می کند. پروانه در واقع یک واحد چرخشی است که دارای چندین تیغه ثابت است و با یک موتور الکتریکی از طریق یک شفت متصل شده و با چرخش شفت می چرخد.

با برخورد آب به پره های پروانه، پره ها انرژی جنبشی آب را به سرعت تبدیل می کنند و سرعت آب را افزایش می دهند. پس از عبور آب از پروانه، آب وارد دیفیوزر می شود که سرعت آب را بیشتر به انرژی فشار تبدیل می کند. به این ترتیب دیفیوزر فشار مورد نظر آب را افزایش می دهد؛ پس از آن، آب تحت فشار از طریق دریچه خروجی پمپ تخلیه می شود.

 

قیمت پمپ شناور

یکی دیگر از مسائل مهمی که در مورد الکتروپمپ های شناور وجود دارد، موضوع قیمت آنها است. بطور کلی باید گفت که قیمت شناور چاه آب به عوامل متعددی بستگی دارد که از جمله مهمترین آنها می توان به نوع پمپ، ابعاد آن، توان دستگاه، شرکت و برند تولید کننده دستگاه و عواملی از این قبیل اشاره نمود.

اما در حال حاضر و با نگاه به لیست قیمت سایت ها و مراکز فروش پمپ های شناور می توان گفت که قیمت پمپ شناور چاه چیزی در حدود 1 میلیون الی 15 میلیون تومان می باشد.

 

پمپ شناور استریم

شرکت استریم یکی از بزرگترین و معتبرترین شرکت های تولید کننده تجهیزات صنعتی مانند پمپ های شناور، کفکش ها، لجن کش ها و ... می باشد که محصولات آن از کیفیت بسیار بالا و گارانتی برخوردار می باشد. این شرکت در ایران نیز نمایندگی رسمی دارد و افراد می توانند از طریق سایت ها یا مراکز فروش معتبر اقدام به خرید پمپ های شناور یا محصولات دیگر آن نمایند.

پمپ شناور پنتاکس

پنتاکس ایتالیا را می توان از قوی ترین شرکت های تولید کننده تجهیزات صنعتی و کشاورزی دانست که با بهره گیری از به روز ترین استانداردهای طراحی توانسته بیش از 100 نمایندگی در سراسر جهان داشته باشد.

پمپ شناور اسپیکو

شناورهای تک فاز و پمپ شناورهای سه فاز برند اسپیکو را می توان از بهترین شناورهای موجود در بازار دانست. پمپ شناورهای تک فاز شرکت اسپیکو که در دو نوع پمپ شناور دو اینچ تک فاز و پمپ شناور سه اینچ تک فاز تولید می شوند قادرند به ترتیب 400 و 580 لیتر آب را در دقیقه بالا بکشند.برای اطلاع از قیمت پمپ شناور اسپیکو که شامل قیمت پمپ شناور تک فاز و سه فاز می باشد کافی است با نمایندگان فروش این برند تماس بگیرید.

 

شناور بهتر است یا کفکش

قطعاً باید گفت که با توجه به عملکرد پمپ های شناور و کفکش ها، تفاوت هایی نیز میان آنها وجود دارد و بهتر یا بدتر بودن آنها را، مورد استفاده کاربر و نیاز او تعیین خواهد کرد. از مهمترین موارد و تفاوت های میان پمپ شناور و کفکش می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • شکل و جنس بدنه

 • تعداد پروانه ها

 • ورودی و خروجی آنها

 • تجهیزات یا قطعات مورد استفاده در آنها

 • عیب یابی و تعمیرات

 

نحوه خرید پمپ شناور و انتخاب پمپ شناور مناسب

اغلب برای خرید هر دستگاه یا ابزاری بهتر است ابتدا نیاز سنجی کرده و موارد متعددی را بررسی نمود؛ موارد مهمی که در خرید پمپ شناور و انتخاب یک پمپ شناور مناسب باید در نظر گرفت عبارتند از:

 • بررسی ارتفاع آب زیر سطح

 • مقدار بالا کشیدن آب

 • کل بالابر پمپاژ یا همان عمق آب زیر زمین به اضافه ارتفاع آب سطحی در مخزن بالای زمین

 • بررسی میزان آب مورد نیاز روزانه

 • منبع تغذیه پمپ

 • میزان خلوص و تمیزی آب

 • مورد مصرف آب

در واقع اینها سوالاتی هستند که فروشنده پمپ باید پاسخ آنها را بداند تا بتواند بهترین پمپ را به مشتری پیشنهاد کند.

پیشنهاد می شود در مورد خرید پمپ شناور یا کفکش یا خرید موتور برق به فروشگاه اینترنتی موتور برق شاپ (به آدرس: MotorBargh.shop ) مراجعه نموده و از مشاوره رایگان قبل از خرید متخصصان بازرگانی تاج استفاده نمایید.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: