کد خبر: ۵۴۹۴۸۳
تاریخ انتشار: ۰۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۹

مطالعات جدید نشان می دهد که حدود ۵ درصد از کسانی که به کووید ۱۹ مبتلا شده‌اند، دچار مشکلات طولانی‌مدت در حس بویایی یا چشایی خود می‌شوند که این موضوع به‌ طور بالقوه به بار کووید ۱۹ طولانی کمک می‌کند.

به گزارش شفاف،  حس بویایی از دست رفته نشانه ابتلا به ویروس کرونا از روزهای اولیه همه‌گیری بوده است اما مشخص نیست علائمی مانند آن هر چند وقت یک بار رخ می‌دهد یا چقدر می‌تواند ادامه داشته باشد.محققان در جستجوی یافتن این موضوع یافته‌های ۱۸ مطالعه قبلی را که شامل ۳۷۰۰ بیمار بود، تجزیه‌ و تحلیل کردند.

به نقل از خبرگزاری فرانسه، آنان در مطالعه جدید منتشر شده در BMJ دریافتند که حس بویایی چهار درصد از بیماران ۶ ماه پس از ابتلا به ویروس بهبود نیافت. همچنین ۲ درصد از بیماران نیز بهبودی در حس چشایی نداشتند. با این حال مشخص نیست آیا این نتایج نشان‌دهنده بهبودی کامل یا جزئی باشد.

محققان تخمین زدند از دست دادن بویایی ممکن است در ۵.۶ درصد از بیماران ادامه داشته باشد؛ در حالی که ۴.۴ درصد ممکن است حس چشایی خود را به‌ طور کامل بازیابی نکنند.

محققان می‌گویند: در حالی که اکثر بیماران باید حس بویایی و چشایی خود را در سه ماه اول ابتلا به کووید بازیابی کنند، گروه عمده‌ای از بیماران ممکن است دچار اختلال عملکرد طولانی‌مدت شوند که این موضوع به شناسایی به موقع، درمان و پیگیری طولانی‌مدت نیاز دارد.

در کنار این‌ها این تحقیق نشان داد زنان نسبت به مردان کمتر احتمال دارد این حواس را بازیابی کنند. علت این اختلاف مشخص نیست اما محققان معتقدد که زنان در وهله اول تمایل به داشتن حس بویایی و چشایی بهتری دارند؛ به این معنا که چیزهای بیشتری برای از دست‌ دادن دارند.

در این داده‌ها سویه ابتلا به کووید مشخص نشده است. نتایج تحقیقات قبلی نشان داد که سویه‌های اخیر امیکرون کمتر به از دست‌ دادن بویایی منجر می‌شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: