کد خبر: ۵۴۹۶۱۰
تاریخ انتشار: ۰۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۱

در سومین نشست قرارگاه نظارت بر اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت سازمان بازرسی کل کشور اعلام شد که از هفته گذشته بازرسان سازمان بازرسی در دستگاه‌ها در حال راستی‌آزمایی پاسخ دستگاه‌ها درباره اجرای این قانون هستند.

به گزارش شفاف، سومین نشست قرارگاه نظارت بر اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت سازمان بازرسی کل کشور با حضور اعضای قرارگاه و فاطمه محمدبیگی، رئیس فراکسیون جمعیت مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

در این جلسه با اشاره به اتمام ارزیابی گزارش‌های واصله از سوی دستگاه‌های اجرایی عنوان شد؛ سازمان بازرسی کل کشور در ارزیابی عملکرد دستگاه‌ها در اجرای این قانون از مرحله خوداظهاری عبور کرده و در مرحله راستی‌آزمایی است.

بنابراین گزارش، از هفته گذشته بازرسان سازمان بازرسی کل کشور در دستگاه‌ها در حال راستی‌آزمایی پاسخ دستگاه‌ها هستند.

رحمانیان، قائم‌مقام سازمان بازرسی کل کشور و رئیس قرارگاه نظارت بر اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در این نشست با اشاره به اینکه برخی دستگاه‌ها اعلام کرده‌اند در خصوص اجرای قانون جوانی جمعیت آیین‌نامه‌های لازم را تهیه و برای تصویب به هیئت دولت ارسال کرده‌اند، خاطرنشان کرد: دولت باید اهتمام بیشتری به موضوع جمعیت داشته باشد، در عین ‌حال دستگاه‌ها نیز نباید به صرف ارسال آیین‌نامه‌ها اکتفا کنند بلکه باید پیگیری کنند تا دولت زودتر این آیین‌نامه‌ها را بررسی کند.

وی با تأکید بر استمرار نشست‌های مشترک قرارگاه با مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: مجلس باید از دستگاه‌هایی که در قانون برای آنها تکالیفی مشخص شده این مطالبه را داشته باشد که تاکنون چه اقدامی برای نظارت بر اجرای این قانون انجام داده‌اند.

قائم‌مقام سازمان بازرسی کل کشور در رابطه با اجرای قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده گفت: در این قانون برای بیش از 50 دستگاه دولتی و غیردولتی وظایفی تعریف شده است.

رحمانیان ادامه داد: این دستگاه‌ها باید گزارش عملکرد 6 ماه خودشان را به مجلس و شورای انقلاب انقلاب فرهنگی ارائه دهند که به نظر می‌رسد تاکنون به این وظیفه عمل نکرده‌اند و ضرورت دارد هرچه سریع‌تر اقدامات لازم را انجام دهند.

وی با اشاره به برگزاری جلسات مستمر قرارگاه جوانی جمعیت و حمایت از خانواده اظهار کرد: برخی از دستگاه‌ها به مطالبه سازمان بازرسی پیرامون اعلام گزارش‌های انجام شده پاسخ داده‌اند که بازرسان برای صحت‌سنجی اعزام شده‌اند و جمع‌بندی اولیه حکایت از این دارد که اعتبارات لازم برای دستگاه‌های اجرایی مربوطه تخصیص داده نشده و ضرورت دارد سازمان مدیریت بر اساس تکالیف قانونی در مهلت زمانی مقرر اعتبارات لازم را به دستگاه‌های مربوطه به منظور اجرای بهینه قانون اختصاص دهد.

قائم‌مقام سازمان بازرسی کل کشور با تأکید بر اینکه در برخی از دستگاه‌های اجرایی، دولتی و غیردولتی عزمی بر اجرای این قانون وجود ندارد، اظهار کرد: در همین راستا، سازمان بازرسی کل کشور بعد از اعلام هشدار و تذکر به دستگاه‌ها، نسبت به معرفی دستگاه‌های متخلف به مراجع ذی‌صلاح قضائی و اداری به منظور تعقیب کیفری و اداری اقدام خواهد کرد.

رحمانیان پیشنهاد داد که با توجه به اهمیت و حساسیت و ضرورت اجرای این قانون، دستگاه‌هایی که مسئولیت قابل توجهی در اجرای قانون دارند همانند سازمان بازرسی قرارگاهی را برای اجرای آن تشکیل دهند و این موضوع را با جدیت دنبال کنند.

وی با اشاره به اینکه مقرر شده دستگاه‌هایی که وظیفه نظارتی بر اجرای قانون دارند بر حسب مورد و به‌منظور هم‌افزایی در اجرای این وظیفه نظارتی در جلسات قرارگاه دعوت و در راستای اجرای این قانون هماهنگی‌های لازم بین دستگاه‌های نظارتی صورت گیرد، بیان کرد: قرارگاه نظارت بر قانون جوانی جمعیت، نظارت بر اجرای این قانون را از مراجع قضائی از جمله پزشکی قانونی و ... آغاز کرده است.

گفتنی است؛ در ابتدای این نشست فاطمه محمدبیگی، رئیس فراکسیون جمعیت مجلس شورای اسلامی به ارائه گزارشی از پیگیری‌های مجلس در خصوص اجرای قانون «جوانی جمعیت و حمایت از خانواده» پرداخت.

همچنین در جریان این جلسه اعضای قرارگاه نظارت بر اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت دیدگاه‌ها و نقطه نظرات خود را مطرح کردند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: