کد خبر: ۵۴۹۶۹۷
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۵۶

یکی از قدیمی‌ترین پرده‌های درویشی عاشورایی دوره قاجار همزمان با فرا رسیدن ماه محرم در کاخ گلستان رونمایی شد.

به گزارش شفاف، در نخستین برنامه‌های آیینی‌ عاشورایی کاخ گلستان به مناسبت فرا رسیدن ماه‌های محرم و صفر از قدیمی‌ترین پرده درویشی عاشورا مربوط به دوره قاجار در کاخ گلستان رونمایی شد.

برنامه رونمایی از قدیمی‌ترین پرده درویشی عاشورا به‌ عنوان یکی از قدیمی‌ترین تابلوهای پرده‌خوانی تحت عنوان برنامه راوی عاشورا با حضور شماری از مدیران وزارت میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی و همچنین تعدادی از پژوهشگران، مرمتگران و متخصصین نگارگری و نقاشی قهوه‌خانه‌ای و جمعی از کارشناسان حوزه میراث فرهنگی برگزار شد.

به گفته مسئولان کاخ گلستان و همچنین مرمتگران پژوهشگاه میراث فرهنگی، این پرده نقاشی یکی از قدیمی‌ترین تابلوهای عاشورایی و روای واقعه کربلا است. ابعاد این پرده نقاشی 148 در 415 سانتی‌متر است.

مرمت پرده درویشی عاشورا از اسفندماه 1399 پس از کارشناسی و آسیب‌شناسی، با همکاری پژوهشکده حفاظت و مرمت آغاز و در تیرماه سال 1400 به پایان رسید.

در فرآیند مرمت، مرمتگران به نوشتاری از تاریخ خلق این اثر برخوردند که به‌ این‌ ترتیب تاریخ جدیدی برای قدمت این سبک از نقاشی رقم خورد: «حاج حسن چاوش در سال 1231 هجری قمری.» در قسمت بالایی نقاشی نیز نوشته دیگری به این مضمون «کمترین مهدی شعبانعلی» دیده می‌شود. ابعاد این پرده نقاشی 148 در 415 سانتی‌متر است.

در ادامه کلیپ زیر ضمن نمایشی از مراحل و فرآیندهای مرمت این پرده، نکاتی را در خصوص وجوه فنی و تخصصی و احیای پرده عاشورا در کارگاه مرمت کاخ گلستان در طی دو سال تشریح می‌کند. بر این اساس این پرده منحصربه‌فرد به‌ منظور بازدید عموم مردم، در موزه مردم‌شناسی مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان به نمایش در خواهد آمد.

به اعتقاد یکی از کارشناسان مرمت پرده درویشی عاشورا، با کشف و مرمت این پرده، تاریخ قدمت پرده‌های نقالی از دوره حسین قولر آغاسی حدود 80 سال به عقب می‌رود و بر قدمت این نقاشی‌ها تا دوره فتحعلی شاه قاجار ادامه پیدا می‌کند. از این رو این روز و اقدام کاخ گلستان اقدامی بزرگ در تاریخ هنر ایران است.

همچنین حمید اردلان با اشاره به اینکه جنبه‌های حکمی و شناختی هنر پرده‌های درویشی ایران که ملهم از اندیشه‌های شیعی است، گفته است: هنر نقالی و پرده‌های نقاشی را باید در سایه حکمت هنر شیعی و تکامل آن در جامعه ایرانی طی چند قرن اخیر دانست و هر یک از تصاویر این پرده جدای از آنکه به روایت واقعه و حادثه‌ای از وقایع عاشورا و داستان‌های مذهبی می‌پردازند، گوشه‌ای از اندیشه‌ای والا در شرح ارزش‌های انسانی و دینی است.

 آفرین امامی مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان در این باره می‌گوید: کاخ گلستان روزگاری تکیه دولت را به‌عنوان اصلی‌ترین مرکز مذهبی تهران در خود جای‌ داده بود. همچنین وجود تکایای بسیاری در ارگ سلطنتی و هم‌جواری آن با مسجد ارگ، یکی از مهم‌ترین مراکز برگزاری مناسبت‌های مذهبی، اهمیت این رویداد را دوچندان می‌کند.

به گفته وی، با توجه به وجود تکیه دولت در زمان قاجار آثار بسیار ارزشمندی از جمله پرده نقاشی‌های نفیس مذهبی، وسایل و ادوات تعزیه، تصاویر و عکس‌های مذهبی دوران قاجار، منبر نفیس خاتم در این مجموعه جهانی وجود دارد که در رویداد محرم در گلستان به نمایش گذاشته می‌شود..

شایان ذکر است برنامه‌های ماه‌های آیینی‌عاشورایی کاخ گلستان شامل ویژه‌ برنامه‌هایی همچون نمایشگاه ویژه آثار محرم و تکیه دولت هم‌زمان با روز تجلیل از اسرا و مفقودان، سرو آزادگی ویژه‌ برنامه کودک و نوجوان با محوریت میراث ناملموس و معنوی، نمایشگاه مجازی تصاویر تاریخی مساجد در دوره قاجار، نشست‌های تخصصی تعزیه، سوگواره اقوام و برنامه‌های دیگر که از 8 مرداد تا 7 مهر 1401 میزبان علاقه‌مندان فرهنگ و هنر اسلامی و بهره‌گیری عموم مردم خواهد بود.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: