کد خبر: ۵۴۹۷۹۴
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۵

آژانس های مسافرتی بخش جدایی ناپذیری از صنعت گردشگری یک کشور بوده که نقش مهمی در ارائه خدمات گردشگری مانند فروش بلیط هواپیما، تور، بلیط قطار و اتوبوس به مردم دارد. این آژانس های به صورت واسطه عمل کرده و بلیط ها را از شرکت ها و ایرلاین های هواپیمایی برای مسافران خریداری می کند. مدیریت این آژانس ها در اختیار سازمان هواپیمایی کشوری و سازمان گردشگری بوده که در راستای ارائه و تمدید مجوز آن ها فعالیت دارد. اما در این بین برخی از آژانس های مسافرتی هستند که نتوانسته اند به هر دلیلی مجوزهای لازم را دریافت کنند.

صدور مجوز آژانس های مسافرتی

به منظور نظارت بر عملکرد آژانس های گردشگری و مسافرتی و حتی سایت های خرید بلیط هواپیما، این شرکت ها باید مجوزهایی را از سازمان هواپیمایی کشور و یا سازمان گردشگری دریافت کنند. بهترین روش برای بررسی اعتبار آژانس ها و سایت ها، مراجعه به سایت سازمان هواپیمایی و جستجو در لیست سایت های مجاز خرید بلیط هواپیما می باشد. لیست بهترین سایت های خرید بلیط هواپیما و آژانس مسافرتی را می توان در فهرست ارائه شده از سوی سازمان هواپیمایی کشور مشاهده کرد. 

قبل از اینکه آژانس مسافرتی بخواهد فعالیت خود را شروع کند باید مجوزهایی را از سازمان هواپیمایی گردشگری و سازمان گردشگری دریافت کنند که پس از آن می توانند فعالیت خود را به صورت قانونی شروع کنند. در حال حاضر و با توجه به قوانین موجود، آژانس ها باید سه مجوز مختلف را از سازمان های متفاوت دریافت کنند. این مجوزها در سال 1380 و از سوی آیین نامه دفاتر خدمات مسافرتی، سیاحتی و جهانگردی توسط هیات وزیران، در نظر گرفته شد.

مجوز بند الف آژانس های مسافرتی

در این نوع مجوز، آژانس های گردشگری به منظور فروش بلیط هواپیما باید مجوزی مبنی بر تایید بودن آن، از سازمان هواپیمایی کشوری دریافت کنند. این نوع شرکت که در زمینه فروش بلیط هواپیما خدمات ارائه می دهد، آژانس هواپیمایی نامیده می شود.

مجوز بند ب آژانس های مسافرتی

در این نوع مجوز، هدف شرکت ها ارائه خدمات در زمینه تورهای گردشگری داخلی و خارجی بوده که باید مجوز مربوطه را از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری دریافت کنند. این شرکت ها پس از دریافت مجوز لازم می توانند به عنوان آژانس خدمات جهانگردی فعالیت کنند.

مجوز بند پ آژانس های مسافرتی

این مجوز از سوی سازمان حج و زیارت صادر می شود. شرکت های دریافت کننده این مجوز باید پس از دریافت آن می توانند در زمینه تورهای زیارتی داخلی و خارجی فعالیت کنند که به عنوان آژانس های زیارتی شناخته می شوند. لازم به ذکر است این مجوز تنها برای تور زیارتی بوده و نمی توان با آن تور گردشگری ارائه داد.

آژانس های مسافرتی مورد تایید سازمان گردشگری

مدارک مورد نیاز برای تهیه هریک از این مجوزها متفاوت بوده و فرد متقاضی می تواند پس از ارائه مدارک و احراز هویت، این مجوزها را دریافت نماید. شرکت ها به منظور ارائه خدمات مختلف پس از دریافت هر یک از این مجوزها می توانند در همان زمینه فعالیت کرده و یا با دریافت همه مجوزها، در زمینه های مختلف فعالیت کنند.

ویژگی های بهترین آژانس های مسافرتی

به دلیل تعدد زیاد آژانس های گردشگری و مسافرتی در ایران، شناسایی بهترین نوع آن در برخی موارد دشوار می باشد. شما در سایت سازمان هواپیمایی، تنها می توانید معتبر بودن آن ها را چک کنید اما برای تشخیص بهتر بودن آن ها، ملاک های دیگری را باید در نظر گرفت. بهترین روش برای انتخاب آژانس مسافرتی مناسب، پرس و جو از نزدیکان و آشنایان و استفاده از تجربه آن ها برای خدمات و کیفیت آژانس می باشد. اما برای تشخیص بهتر بودن آژانس ها می توان برخی معیارها را در نظر گرفت.

با تجربه بودن آژانس هواپیمایی

با تجربه بودن یکی از معیارهای اصلی برای تعیین کیفیت یک آژانس هواپیمایی می باشد. معمولا قدمت بالای برخی آژانس ها ناشی از عملکرد خوب در حوزه گردشگری می باشد که تاکنون دوام آورده اند. همچنین این شرکت ها از کارمندان و کارشناسان خبره بهره می برند که می توانند در کمترین زمان و بدون دغدغه، خدمات مسافرتی مورد نظر شما را رزرو کنند.

ارائه خدمات پس از فروش

یکی از نکات مهم در انتخاب آژانس مسافرتی مناسب، ارائه خدمات پس از فروش به مشتریان است. خدماتی که آژانس ها باید پس از فروش بلیط هواپیما و تورهای زیارتی و گردشگری به مشتریان ارائه دهند شامل ترانسفر مسافران، پشتیبانی 24 ساعته برای مسافران، و عودت وجه بلیط یا تور به مسافران در صورت کنسلی خدمات می باشد.

آژانس های مسافرتی مورد تایید سازمان گردشگری

رقابتی بودن و قیمت پایین خدمات

یکی از عوامل مهم در انتخاب آژانس مسافرتی بهتر، قیمت پایین تر و رقابتی بودن آن با سایر آژانس ها باشد. برخی آژانس های مسافرتی به واسطه ارتباطات خود با کارگزارانی که خدمات مسافرتی ارائه می دهند، می توانند بلیط هواپیما و یا تور را با قیمتی پایین تر به مشتریان ارائه دهند. برخی از آژانس ها نیز با کاهش کیفیت خدمات، سعی می کنند قیمت پایین تری را برای خدمات مسافرتی تعیین کنند که به همین دلیل مسافران بیشتری نیز دارند.

داشتن کارگزاری قوی در شهر مقصد

منظور از کارگزار، نمایندگان آژانس مسافرتی می باشد که در شهر مقصد، مسئولیت های مربوط به پشتیبانی از مسافر و ارائه خدمات ترنسفر را بر عهده دارد. در حقیقت بخشی از درآمد آژانس های مسافرتی از فروش خدمات مسافرتی در شهرهای مختلف می باشد. این آژانس ها با داشتن کارگزاری در شهر مقصد، تجربه سفری راحت را برای مسافران ایجاد می کنند.

ارائه خدمات متنوع به مسافران

یکی دیگر از ملاک های برتری آژانس های مسافرتی، ارائه خدمات متنوع در زمینه های مختلف می باشد. آژانس های هواپیمایی معتبر معمولا هر سه مجوز بند الف، ب و پ را در اختیار داشته و در زمینه فروش بلیط، تورهای گردشگری و تور زیارتی فعالیت دارند. علاوه بر این برخی آژانس های خدمات گردشگری با تخفیف را در شهر مشهد ارائه می دهند.

چگونه معتبر بودن آژانس مسافرتی را بررسی کنیم؟

قبل از اینکه بخواهید بلیط هواپیما یا تور را از آژانس خریداری کنید، بهتر است نسبت به معتبر بودن آن اطمینان حاصل کنید. بدین منظور کافیست وارد سایت آژانس هواپیمایی شده و در قسمت لیست دفاتر خدمات مسافرت هواپیمایی نام آژانس مورد نظر را وارد کنید. در صورت معتبر بودن نام آن آژانس به همراه شهر مرکزی، تاریخ انقضا لوح آژانس، لیست کارمندان و تاریخ استقرار دفتر نمایش داده خواهد شد. در صورتی که آن آژانس فعالیتی نداشته باشد و آژانس های مسافرتی بدون مجوز، در قسمت وضعیت آن گزینه لغو نشان داده می شود.

در صورتی که آژانس خاصی را مد نظر ندارید و می خواهید لیست آژانس های یک شهر یا استان ویژه ای را بررسی کنید، می توانید با وارد کردن نام شهر در قسمت جستجوی آن، لیست تمام آژانس های گردشگری آن شهر را مشاهده کنید. پس از جستجو می توانید در لیست نشان داده شده، نام آژانس، تاریخ انقضاء لوح آژانس، وضعیت فعال یا غیرفعال بودن و لیست کارمندان را مشاهده کنید.

*رپورتاژ آگهی 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: