کد خبر: ۵۴۹۹۰۱
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۵۹

گرچه آبله میمون در همجنس بازان بیشتر دیده می‌شود، اما تمامی افراد در خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند.

به گزارش شفاف، تحقیقات دانشمندان نشان داده است آبله میمون به طور ویژه در میان همجنس گرایان به ویژه همجنس بازان آقا رایج است. با این حال، مقامات بهداشتی درباره گسترش این بیماری در میان سایر افراد جامعه نیز هشدار می‌دهند.

به نقل از خبرگزاری رویترز، سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد آبله میمون در منطقه آفریقا برخلاف سایر مناطق جهان تنها در میان همجنس بازان مرد دیده نمی‌شود و گسترش بیشتری در میان افراد عادی جامعه دارد.

این نهاد خاطر نشان ساخت: هم اینک آبله میمون در ۷۸ کشور جهان گسترش یافته که ۹۸ درصد موارد ابتلا در قاره سیاه بوده است. این بیماری در قاره آفریقا از دهه ۱۹۷۰ میلادی یک اِندمیک (همه گیری منطقه‌ای) محسوب می‌شود. با این وجود، الگوی انتشار این ویروس در قاره سیاه با سایر مناطق جهان متفاوت است.

یکی از کارشناسان سازمان جهانی بهداشت در این باره می‌گوید: ۸۰ درصد موارد ابتلا در قاره آفریقا در کشور‌هایی گزارش شده که این بیماری در آن‌ها یک اِندمیک است. بیشتر این افراد هم به طور طبیعی با حیوانات در تماس مستقیم بوده و از این راه آلوده شده اند.

گرچه آبله میمون در خارج از قاره آفریقا بیشتر در همجنس بازان دیده می‌شود، ولی این ویروس می‌تواند سایر افراد را نیز آلوده کند. افرادی که با حیوان‌ها در ارتباط مستقیم هستند و نیز ارتباط با ترشحات بیماران مبتلا می‌تواند باعث انتقال بیماری شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: