کد خبر: ۵۴۹۹۰۸
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۱۶

رئیس دانشگاه علامه طباطبایی از برگزاری اولین دورۀ آموزشی فرهنگی دانشجویان بین‌الملل خبر داد.

به گزارش شفاف، نشست خبری اولین دورۀ آموزشی فرهنگی دانشجویان بین‌الملل با حضور عبدالله معتمدی، ریاست دانشگاه علامه طباطبایی و حجت الاسلام حسام الدین خلعتبری رئیس مرکز آموزشی فرهنگی دانشجویان بین الملل در آن دانشگاه برگزار شد.

معتمدی ریاست دانشگاه در ابتدای این نشست با اشاره به برگزاری اردوی یک هفته‌ای برای دانشجویان بین الملل گفت: یکی از برنامه‌هایی که برای این دانشجویان در نظر گرفتیم، اردوی «اندیشۀ مطهر» و برای دانجشویان مسلمان است که از تاریخ 22 تا 29 مرداد برگزار می‌شود.  این اردو در راستای مطالبۀ دانشجویان بین‌الملل از وزارت علوم شکل گرفت؛ چرا که معتقد بودند اکثر وقت آنها صرف آموزش‌های تخصصی می‌شود و عملاً با مباحث معرفتی و اندیشه‌ای آشنا نمی‌شوند.

وی افزود: از دیگر سو ما متأسفانه طی چندین سالی که پذیرای این دانشجویان از سراسر کشور بودیم، هیچ برنامه‌ای برای آنها اجرا نکردیم؛ ما از این طریق می‌توانستیم سفیران فرهنگی برای ایران اسلامی و انقلاب اسلامی پرورش دهیم و این دانشجویان، زبان گویای ما در عرصۀ بین الملل باشند. دانشجویان جهان اسلام از آنجا که ایران را ام‌القرای سرزمین‌های اسلامی می‌دانند، توقع دارند در حوزۀ اندیشه‌ای توشه با خود به سرزمینشان ببرند، اما ما تاکنون برنامه‌ای برای این امر نداشتیم. در حالی که حدود 100 هزار دانشجوی خارجی در ایران و در رشته‌هایی مثل علوم تجربی، علوم ریاضی، علوم انسانی، زبان و ... مشغول تحصیلند.

خلعتبری رئیس دانشکدۀ الهیات و مسئول امور اجرایی و محتوایی این دوره، در ادامه این نشست با اشاره به اهداف این برنامۀ یک هفته‌ای گفت: آشنایی دانشجویان با آیین و فرهنگ ایران، ایجاد زمینه برای تعاملات فرهنگی بیشتر با کشورهای مقصد، تأثیرگذاری بر افکار عمومی دیگران به واسطۀ دانشجویان، کمک به روند بین المللی شدن دانشگاه و معرفی زبان فارسی به عنوان زبان فاخر و حاوی مضامین عظیم فرهنگی و معرفتی و آشنایی با مبانی اسلامی و فرهنگ و ادب اسلامی از جمله اهداف کلان این اردو است؛ به این منظور وزارت علوم و سازمان امور دانشجویان خارجی این وظیفه را بر عهدۀ علامه گذاشت و ریاست محترم دانشگاه، بنده در جایگاه رئیس دانشکده الهیات را به عنوان مسئول اجرایی و محتوایی این مرکز منسوب کرد.

دانشگاه علامه طباطبایی (ره) ,

رئیس دانشکده الهیات ادامه داد: جلسات متعددی با حضور کارشناسان و مسئولان ارشد برای بعد محتوایی اردو تشکیل شد؛ محورهای کلی این دوره شامل دینداری در جهان معاصر، هویت دانشجویی، مهارت‌های زندگی، فرصت‌ها و ظرفیت‌های جهان اسلام و تهدیدات و چالش‌های جهان اسلام و سواد رسانه‌ای و جنگ شناختی است.

خلعتبری دربارۀ جزئیات برگزاری این همایش گفت: اردو با حضور خواهران و برادران در دانشگاه علامه طباطبایی و از سراسر کشور خواهد بود. کلاس‌ها به صورت تفکیک برگزار می‌شود. اهمّ برنامه‌های اردو شامل برنامه‌های فرهنگی در قالب تالارهای گفت‌وگو که بعد معرفتی دارد، برگزاری مجلس انس قرآن با حضور قاریان مطرح، پخش مستندها همراه با حضور برخی از کارگردان‌های آنها، گعده‌های شبانه و استفاده از حدود 12 مشاورۀ تربیتی در حوزۀ روانشناختی و مهارت‌های زندگی است؛ همچنین جلساتی در نظر گرفته شده تا رئیس و مسئولان سازمان دانشجویان خارج کشور در این اردو حضور یابند و از نزدیک در جریان دغدغه‌ها و سؤالات آنها قرار گیرد. مسابقات کتابخوانی، مسابقات ورزشی، تشکیل گعده‌هایی با مضمون ادبیات ملل، بازدید از برج میلاد، موزه دفاع مقدس، بیت امام خمینی در جماران، موزۀ سعدآباد و امامزده‌ها از دیگر برنامه‌های جانبی این اردو است. تا اکنون 350 دانشجو از 65 دانشگاه در این دوره ثبت نام کرده‌اند. افتتاحیه این دورۀ آموزشی روز شنبه 22 مرداد با حضور وزیر علوم و ریاست نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها خواهد بود.

 انتهای‌پیام/

 
 
منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: