کد خبر: ۵۵۱۶۰۲
تاریخ انتشار: ۱۰ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۷

اضافه شدن ۱۵۰ مرکز جدید در قالب کتابخانه‌های عمومیِ روستایی، شهری، کتابخانه سیار، سالن مطالعه و پیشخوان خدمات کتابخانه عمومی در یک سال گذشته باعث شده است تا بیش از ۴۵ هزار متر مربع به فضای کتابخانه‌ای کشور افزوده شود

به گزارش شفاف، افتتاح و بهره‌برداری ۱۵۰ فضای کتابخانه‌ای در قالب کتابخانه‌‌های نهادی، مشارکتی، مستقل و سالن مطالعه و افزایش ۴۵ هزار و ۳۴۱ متر مربعی زیربنای در این مراکز فرهنگی طی سال اول دولت سیزدهم از پایان مردادماه ۱۴۰۰ تا پایان مردادماه ۱۴۰۱ صورت گرفته است.

مروری بر عملکرد یک ساله نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور

در بخش افتتاح فضای کتابخانه‌ای، استان‌های خراسان رضوی با ۲۶ مورد، کهگیلویه و بویراحمد با ۱۵ مورد، فارس با ۱۴ مورد و خراسان شمالی با ۱۱ مورد در میان استان‌هایی که بیشترین افزایش سرانه فضای کتابخانه‌ای را داشته‌اند؛ و استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، اصفهان، ایلام، البرز، تهران، چهارمحال و بختیاری، خراسان‌جنوبی، خوزستان، زنجان، سمنان، سیستان و بلوچستان، قزوین، کردستان، کرمان، کرمانشاه، گلستان، لرستان، مازندران، مرکزی، هرمزگان و همدان سایر استان‌هایی هستند که در یک سال گذشته شاهد افزایش سرانه فضای کتابخانه‌ای بوده‌اند.

کارنامه نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در افتتاح کتابخانه و افزایش سرانه فضای کتابخانه‌ای

شبکه کتابخانه‌های عمومی کشور پس از مساجد و مدارس، گسترده‌ترین شبکه فرهنگی کشور است. کارنامه آماری نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در حوزه توسعه کتابخانه‌ها از مرداد سال ۱۴۰۰ تا مردادماه سال جاری حاکی از آن است که ۶۲ کتابخانه نهادی با ۲۱ هزار و ۸۰۳ متر مربع؛ ۲۱ کتابخانه مشارکتی با ۶ هزار و ۴۷۵ متر مربع؛ ۴ کتابخانه مستقل با زیربنای ۴۷۲ متر مربع، ۶۳ سالن‌ مطالعه با زیربنای ۱۶ هزار و ۵۹۱ متر مربع به فضای کتابخانه‌ای کشور اضافه شده است. 

بهره برداری از ۹ کتابخانه سیار و ۲۵ کتابخانه روستایی طی یک سال

یکی از رویکردهای نهاد کتابخانه‌های عمومی برای توسعه کتابخانه‌های عمومی در سال‌های اخیر، استفاده از ظرفیت کتابخانه‌های سیار با هدف عادلانه کردن دسترسی همه مردم ایران به کتاب بوده است. در این زمینه تاکنون در ۱۶ استان کشور، کتابخانه سیار راه‌اندازی شده است و در حال حاضر ۳۵ واحد فعال شامل ۳۳ کتابخانه سیار نهادی، یک کتابخانه مشارکتی و یک کتابخانه سیار مستقل مشغول ارائه خدمات به نقاط محروم هستند.

 در این آمار ۲۵ کتابخانه روستایی، ۹ کتابخانه سیار، ۲ کتابخانه مرکزی شهرستان، یک کتابخانه مرکزی استان و ۵ پیشخوان خدمات کتابخانه عمومی وجود دارد که با هدف عدالت‌محوری و فراهم ساختن دسترسی اقشار مختلف به اماکن فرهنگی استاندارد در اقصی‌نقاط کشور به چرخه فعالیت کتابخانه‌های عمومی پیوسته‌اند.

بر این اساس تا پایان مرداد ماه ۱۴۰۱ تعداد ۳هزار و ۷۲۸ باب کتابخانه عمومی شامل ۲ هزارو ۷۳۵ باب کتابخانه نهادی، ۸۵۴ باب کتابخانه مشارکتی، ۲۷ باب کتابخانه مستقل و ۱۱۲ باب سالن مطالعه در سطح کشور به ارائه خدمات کتابخانه‌ای می پردازند.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: