کد خبر: ۵۵۱۶۴۹
تاریخ انتشار: ۱۲ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۶

رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان درباره ضرورت وجود جداسازی یا تلفیق دانش‌آموزان تیزهوش در مدارس توضیح داد.

به گزارش شفاف، با اعلام نتایج رتبه‌های برتر کنکور و سهم بالای مدارس سمپاد در کسب رتبه‌های برتر کنکور و در عوض ناکامی دانش‌آموزان مدارس دولتی عادی از گردونه این رقابت علمی بار دیگر موضوع تنوع مدارس و به‌ویژه مزایا و معایب جداسازی دانش‌آموزان مطرح شده است.

برخی معتقدند که جداسازی دانش‌آموزان ضرورتی ندارد و به نوعی مغایر با عدالت آموزشی است، از سوی دیگر این تلقی وجود دارد که دانش‌آموزان با بهره هوشی بالا در هر محیط آموزشی که باشند امتیاز و جایگاه لازم و قابل قبولی در حوزه علمی کسب می‌کنند، بنابراین ضرورتی به وجود مدارس خاص تیزهوشان نیست.

از سوی دیگر برخی معتقدند این جداسازی برای نظام آموزشی ضرورت دارد و دانش‌آموزان تیزهوش باید در محیط جدای از سایرین آموزش ببیند تا ضمن حفظ تعادل در روند آموزشی، عدالت آموزشی با این روش رعایت شود.

در میان این بحث و بررسی‌ها الهام یاوری، رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان درباره ضرورت وجود جداسازی دانش‌آموزان تیزهوشان و اهمیت وجود مدارس سمپاد به خبرنگار تسنیم گفت: حتی در کشورهایی که امکان خدمات‌رسانی به دانش‌آموزان از طریق مدارس با امکانات تراز اول وجود دارد، این تفکیک دانش‌آموزان تیزهوش به صورت مدارس تفکیکی یا سیستم تفکیکی وجود دارد.

 وی ادامه داد: در کشور ما هم که امکان آموزش با کیفیت برای تمام دانش‌آموزان وجود ندارد، این جداسازی برای برخی از دانش‌آموزان با ویژگی‌های برتر علمی ضرورت دارد.

رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان در واکنش به این موضوع که «این دانش‌آموزان توانایی علمی کافی را داشته و در هر مدرسه‌ای نتیجه علمی خوبی می‌گیرند»، گفت: باید روی این ادعا که این دانش‌آموزان در هر موقعیت و مدرسه‌ای موفق می‌شوند، فکر کنیم.

یاوری اضافه کرد: امسال در میان رتبه‌های برتر دانش‌آموزانی از شهرهای کوچک مانند بروجن، شهربابک، شهرهای استان مرکزی و ... داشتیم که ما این استعدادها را خلق نکردیم؛ اما حضور در مدارس سمپاد به آنها کمک کرد تا در فضایی رقابتی با دانش‌آموزان همانند خود به‌بروز و ظهور استعدادهای خود بپردازند چراکه رسیدگی مدرسه هم در پیشرفت دانش‌آموزان اهمیت دارد.

وی تصریح کرد: در المپیادها هم به این سمت می رویم که از سراسر کشور دانش‌آموز برای المپیاد داشته باشیم و فقط در انحصار منطقه خاصی نباشد.

رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در برهه‌ای از زمان مدارس تیزهوشان توسعه بی‌رویه کمی داشت آیا در این مورد تمهیدی اندیشیده شده است یا خیر، اظهار کرد: متاسفانه در مقطعی از زمان این افزایش وجود داشت که امروز آن را کنترل کرده و به شرایط قبل بازگرداندیم و در اکنون به تعداد انگشت‌شمار مدرسه در کشور جزو موارد توسعه بی‌رویه هستند.

یاوری تاکید کرد: طبق استاندارد جهانی از میان دانش‌آموزان بین 2 تا 4 درصد آنها تیزهوش هستند و بر این اساس مدارس تیزهوشان ما هم ظرفیت دریافت می‌کنند.

وی بیان کرد: برای دریافت ظرفیت مدارس تیزهوشان کاملا سختگیرانه عمل می‌کنیم و فقط در مورد مدارس سمپاد مهارتی به دلیل نوپا بودن آن کمی انعطاف داشتیم که در 2-3 سال آینده در مورد این مدارس هم سخت‌گیری لازم را خواهیم داشت.

 
منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: