کد خبر: ۵۵۱۶۵۷
تاریخ انتشار: ۱۲ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۸

دبیر ستاد اربعین کشور از خدمات‌رسانی ۱۸۰۰ موکب ایرانی به زائران اربعین حسینی در عراق خبر داد.

به گزارش شفاف، محمدتقی باقری دبیر ستاد اربعین کشور مهمان شب گذشته برنامه "در مسیر حسین" بود.

دبیر ستاد اربعین کشور در ابتدای سخنان خود درباره مشکلاتی که برای برخی از اتباع برای ورود به کشور عراق به وجود آمده است، اظهار کرد: با تفاهم‌نامه‌ای که سال 1401 بین دولت ایران و عراق امضا شد، موارد متعددی از جمله ورود اتباع خارجی به عراق را پیشنهاد کردیم. از آنان خواستیم که مشکل اتباع غیرمقیم را حل کنند و قول مساعد دادند، اما اخیرا به ما اعلام شده است که نمی‌توانیم آنان را در سفر زمینی بپذیریم. در حقیقت طرف عراقی با ورود آنان مخالفت کرد. 

وی درباره پیش‌بینی‌ها از تعداد زائرانی که به این سفر می‌روند، تصریح کرد: پیش‌بینی اولیه ما این بود که بین 4 تا 5 میلیون نفر به این مراسم می‌روند. امسال، نخستین سالی است که اربعین مصادف با تابستان می‌شود و به همین دلیل شرایط سفر کمی متفاوت با سال‌های گذشته است. گرمازدگی، بیماری‌های فصلی و ... را داریم. 

باقری درباره وضعیت حمل و نقلی به کربلا گفت: وزیر راه و شهرسازی مامور شده است که ماموریت حمل و نقلی ریلی، هوایی و زمینی و تامین ناوگان حمل و نقلی را برعهده بگیرد. براساس برآوردها 45 هزار و 214 نفر از حمل و نقل هوایی استفاده می‌کنند و یک میلیون و 307 هزار و 896 نفر از ناوگان زمینی که شامل ریلی و جاده‌ای است، استفاده خواهند کرد. بقیه عزیزان نیز مانند سال‌های قبل از خودروهای شخصی خود استفاده می‌کنند. 

وی اضافه کرد: فروش بلیط ناوگان جاده‌ای یعنی اتوبوس‌ها از ساعت صفر بامداد جمعه 11 شهریور آغاز شد. البته گزارشاتی را به ما دادند که از اختلال در سامانه خبر می‌داد. همکاران ما در وزارت راه و شهرسازی این اختلال را پیگیری کرده و مرتفع می‌شود. 

باقری درباره وضعیت پارکینگ‌های مرزی نیز گفت: ستاد مرکزی اربعین با برنامه‌ریزی که از دی ماه سال 1400 داشت، تمام آسیب‌هایی که در سنوات گذشته داشتیم را بررسی و تلاش کرد به صورت عمیق و جدی به این موضوعات بپردازد. یکی از مشکلاتی که در گذشته داشتیم، پارکینگ‌ها بود. می‌توانم ادعا کنم که امسال در پایانه‌های مرزی، ظرفیت پارکینگ‌ها 2 برابر شده است. برای مثال در مرز مهران ظرفیت پارک 50 هزار خودرو را داریم و در مرزهای شلمچه و چزابه 40 هزار پارکینگ داریم. هم‌چنین ظرفیت پارکینگ در مرز خسروی 10 هزار خودرو است. 

وی تاکید کرد: در سال‌های گذشته مرزهای ترددی ما 3 مرز بود، اما با پیگیری‌های انجام شده 3 مرز تمرچین، باشماق و خسروی نیز اضافه شدند که مجموع ظرفیت آنان 10 هزار پارکینگ است، بنابراین مجموع ظرفیت پارکینگ‌های ما به 100 هزار تا رسیده است. 

باقری درباره موکب‌های حاضر در این مراسم نیز گفت: بیش از 3 هزار موکب ایرانی داریم که رسمی‌ و مورد تایید ستاد مرکزی اربعین‌اند. از این تعداد، 1200 موکب در داخل کشور و مرزها مستقر می‌شوند و بیش از 1800 موکب را در داخل عراق و در شهرهای زیارتی نجف‌، کربلا، کاظمین و سامرا مستقر می‌کنیم. این موکب‌ها هم اسکان دارند و هم به زائران خدمات می‌دهند. در قالب همین موکب‌ها بیش از 2 میلیون و 100 هزار نفر اسکان داریم که یک میلیون و 550 هزار نفر در داخل عراق و 500 هزار نفر در مرزها اسکان می‌یابند. 

وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره لزوم حرکت مسافرین از مرزهای مختلف گفت: ما هیچ وقت توصیه نمی‌کنیم از مرز خاصی بروید یا نروید. اما انتظار داریم زائرین محترم حین ثبت‌نام در سامانه سماح به مرزهای دیگر نیز توجه داشته باشند. اگر قرار باشد که همه از مرزی خاص عبور کنند، هم ممکن است خودشان اذیت شوند و هم ممکن است سطح خدمات پایین بیاید. 

دبیر ستاد اربعین کشور در پاسخ به سوالی درباره اینکه مرزهای دیگر امکان اسکان دارند یا خیر نیز گفت: همه خدمات در مرزهای دیگر وجود دارد و مشکلی از این بابت نداریم. هم‌چنین ارائه خدمات ما تا 23 صفر ادامه خواهد داشت. البته انتظار داریم که مردم سفرشان را مدیریت کنند. 

باقری گفت: از مردم درخواست دارم که هرچه سریع‌تر در سامانه سماح ثبت‌نام کنند که خدمات بیمه‌ای از این طریق انجام می‌شود. ممکن است عده‌ای بدون ثبت‌نام بتوانند وارد عراق بشوند، اما اگر خدای نکرده مشکلی برایشان به وجود بیاید، مورد حمایت نیستند. 

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: