کد خبر: ۵۵۱۷۴۸
تاریخ انتشار: ۱۳ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۰

رئیس کمیسیون سلامت محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران نسبت به حکم برائت عامل خشکاندن ۱۸۷ اصله درخت در مجموعه ورزشی انقلاب واکنش نشان داد.

به گزارش شفاف، مهدی پیرهادی در جریان هشتاد و نهمین جلسه شورای شهر تهران که صبح امروز در ساختمان شورای شهر تهران برگزار شد، با ارائه تذکری درباره قطع درختان اظهار کرد: سوال بنده از وزیر ورزش و جوانان این است که جناب وزیر اساسا هدف غایی از فعالیت این وزارتخانه بجز سلامتی و ارتقاء کیفیت زندگی است؟

وی گفت: آیا این هدف با اقدام‌هایی که اخیرا در یکی از مجموعه‌های در اختیار شما رخ داده است منافاتی ندارد؟

عضو شورای شهر تهران تاکید کرد: خشک شدن و قطع درختان فارغ از اینکه به عمد رخ داده باشد و یا در اثر سهل‌انگاری در نگه‌داشت آنها صورت گرفته باشد بروندادی به جز تخریب محیط زیست، کاهش کیفیت هوا و بالتبع ایجاد مخاطرات سلامتی برای شهروندان را ندارد.

وی ادامه داد: عذر بدتر از گناه هم تلاش در جهت انحراف افکار عمومی و رفع اتهام از قصور یاد شده است، به نحوی که روابط عمومی شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی کشور درباره قطع درختان مجموعه انقلاب مدعی شد: قطع درختان مجموعه ورزشی انقلاب به هیچ وجه صحت نداشته و تنها تعدادی از درختان با رعایت نکات کارشناسی سرزنی شده‌اند.

پیرهادی با بیان اینکه نکته قابل تامل این است که آیا اساسا این ارگانِ مسئول، با سامانه‌های شهرداری آشنایی دارد؟ و آیا مطلع نیست که همه اطلاعات مرتبط با درختان به صورت مستند ثبت و ضبط می‌شود؟ گفت: از سوی دیگر این روزها به مدد شبکه‌های اجتماعی و حساسیت شهروندان در حفظ و نگهداری از فضای سبز این قبیل اقدامات قابل پنهان‌کاری نیست.

وی افزود: خشک شدن و قطع درختان متاسفانه با مسامحه و یا سواستفاده برخی افراد به یک رویه تبدیل شده است که به حول و قوه الهی جلوی این رویه را خواهیم گرفت و از این به بعد به نحوی عمل خواهیم کرد که هزینه‌های این کار به عواید احتمالی آن برای افراد صرفه نداشته باشد.

رئیس کمیسیون سلامت محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران تاکید کرد: در خصوص این مجموعه با توجه به بازدید 29 آبان ماه سال 95 کارشناسان سازمان بوستان‌ها و فضای سبز 17 اصله درخت از ضلع جنوب زمین تنیس بانوان بدون مجوز انتقال و به صورت غیرکارشناسی، جابجا شده‌اند و تعدادی خشک و تعدادی آسیب دیده‌اند. به علاوه طی بازدید و پلاک‌کوبی درختان در تاریخ 30 دی ماه 98 تعداد 19337 اصله درخت سبز و 130 اصله درخت خشک و 26 اصله درخت سقوطی و 12 اصله درخت کسر شده و 3 اصله درخت نیز مجددا قطع شده است.

وی افزود: در بازدید بعدی کارشناسان سازمان بوستان‌ها از کمیته ملی المپیک در تاریخ آبان 99 ، تعداد 3 اصل درخت خشک و 40 اصله درخت دیگر نیز کسر شده است.

پیرهادی افزود: در نهایت طی بررسی بعمل آمده از سوی کارشناسان رسمی دادگستری در طی سال‌های 95 تا 99، تعداد 253 اصله درخت در اثر عدم رسیدگی و کمبود آب، خشک و یا کسر شده است.

وی گفت: خشک شدن درختان به هر دلیلی که باشد مطابق با ماده 8 آیین‌نامه اجرایی قانون حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها، قطع، جابجایی و سربرداری درختان مستلزم اخذ مجوز از کمیسیون ماده 7 بوده و شهرداری و شهروندان تحت هیچ شرایطی قبل از دریافت مجوز لازم، مجاز به قطع درخت، سربرداری و جابجایی آن نخواهند بود.

به گفته وی، در بررسی اولیه پرونده مورد نظر بدون توجه به محتویات پرونده و ادله ابراز شده علیرغم تمامی این موارد که فرضیه مشخص تخریب باغ را دارد، با وجود از بین رفتن تعداد زیادی از درختان، تنها به استناد نظریه کارشناس که حکایت از غیر عمدی بودن داشته، حکم به برائت متهم صادر کرده‌اند.

عضو شورای شهر تهران تاکید کرد: با توجه به تبصره یک ماده 4 قانون حفظ و گسترش فضای سبز، قطع درختان در هر محل با هر مساحت بدون کسب اجازه و طبق مقررات این قانون ممنوع است.

پیرهادی عنوان کرد: طبق تبصره چهارم ماده واحده مصوبه اخذ عوارض حفظ و گسترش فضای سبز محکومیت مرتکبین قطع، از بین بردن درخت با مجازات قانونی و پرداخت خسارت، مانع از اخذ عوارض مقرر در این مصوبه نیست.

وی خطاب به ریاست قوه قضائیه اعلام کرد که از شما مجدانه درخواست می‌کنم که با جدیت پیگیر مطالبات به حق مردم و نمایندگان شهر باشید و بازوی پرقدرت اجرای عدالت در مقابل خلافکاران و تضییع‌کنندگان حقوق عامه از هر صنف و دسته‌ای باشید.

به گزارش شفاف، مهدی چمران با اشاره به تذکر مطرح شده از سوی پیرهادی اظهار کرد: قطعا مدیریت شهری نسبت به قطع درختان واکنش نشان خواهد داد و آن را پیگیری خواهد کرد.

وی با بیان اینکه مدیریت شهری نسبت به قطع این درختان بی‌تفاوت نخواهد بود، گفت: قطعا این موضوع را از طریق دادگاه تجدیدنظر پیگیری خواهیم کرد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: