کد خبر: ۵۵۱۷۶۹
تاریخ انتشار: ۱۳ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۸

تهران- ایرنا- رییس انجمن علمی فناوری چاپ ایران از ضرورت تولید محصولات ایرانی با نشان فارسی به منظور گسترش زبان فارسی در سطح جهان سخن گفت.

به گزارش شفاف، محمد بیطرفان در اختتامیه هشتمین نکوداشت هفته علوم و فناوری چاپ ایران گفت: زمانی زبان فارسی در گستره وسیعی از دنیا استفاده می‌شد و جریان داشت. باید تلاش کنیم زبان فارسی را از طریق تولیدات و محصولات خود به نقاط دنیا گسترش دهیم و لازم است از یک سو در سطح جامعه در این خصوص فرهنگ‌سازی شود و از سوی دیگر تولیدکنندگان را به استفاده حداکثری از زبان فارسی بر روی بسته‌های تشویق کنیم.

وی با تبریک روز ملی صنعت چاپ (۱۱ شهریور) به همه ذی نفعان این صنعت و با یادی از همه پیشکسوتان درگذشته و استقبال از تحقق پیشنهاد انجمن مبنی بر برگزاری گرامی‌داشت روز ملی چاپ در ۱۱ شهریور تاکید کرد: روز ملی صنعت چاپ روزی است که متعلق به تک تک اعضای خانواده صنعت چاپ سراسر کشور، همه تشکل ها، متولیان و ذی نفعان است و هیچ تشکلی قادر به مصادره آن به نام خود نخواهد بود. روز ملی چاپ باید به صورت منسجم، سراسری و با مشارکت همه تشکل‌های صنعت چاپ کشور به عنوان نمایندگان منتخب فعالان صنعت چاپ برگزار شود.

رییس انجمن علمی فناوری چاپ ایران با اشاره به شعار سال و منویات مقام معظم رهبری بر تقویت نشان های ملی از طریق حمایت از تولید و اشتغال تاکید کرد و گفت: آحاد مردم کشورهای توسعه یافته مثل آلمان یا ژاپن بر نشان تولیدی خود تعصب و تاکید بسیاری دارند و ما نیز باید با حمایت از تولید داخلی بستری را فراهم کنیم تا مشتریان داخلی و بین‌المللی این نگاه را به نشان ایران (ایران ساخت) داشته‌باشند.

وی در ادامه اظهار کرد: در گذشته محصولات الکترونیکی ژاپن جزو بدترین و بی‌کیفیت‌ترین محصولات محسوب می‌شد اما آن‌ها با اعتقاد قلبی و اراده ملی توانستند از طریق تکمیل بهبود زنجیره تولید تا مصرف و تقویت کیفیت تولیدات خود این نگاه منفی به تولیدات ژاپنی را اصلاح کنند. 

رییس انجمن علمی فناوری چاپ ایران بر فرهنگ‌سازی برای استفاده از تولیدات داخلی به ویژه در صنعت چاپ اشاره و تاکید کرد: در دهه‌ها و سال‌های گذشته همواره این موضوع جا افتاده بود که باید از محصولات و نشان های خارجی استفاده شود و این موضوع باعث تضعیف تولیدات و برندهای داخلی شد.

حمایت از تولیدکننده یعنی افزایش تولید ناخالص ملی

بیطرفان با اشاره به ماموریت‌ها و برنامه‌های انجمن علمی فناوری چاپ ایران گفت: ایران صاحب تمدن و فرهنگ غنی است و این تمدن چندهزار ساله قابل مقایسه با تمدن چندصد ساله برخی کشورهای غربی نیست. ما می‌توانیم با تکیه بر علم و فناوری و داشته‌های تمدنی خود جایگاه خود را در عرصه جهانی همپای کشورهای توسعه یافته به اثبات برسانیم.

بنیانگذار انجمن علمی فناوری چاپ ایران با اشاره به اینکه بسیاری از تولیدات به جای نشان ایران ساخت به نام کشورهای دیگر به بازارهای مختلف صادر می شود؛ گفت: باید از خودمان شروع کنیم و صاحبان صنایع از یک سو و متولیان صنعت و فرهنگ از سوی دیگر تلاش کنند تولیدات و محصولات ایرانی با افتخار به نام ایران ثبت و وارد بازار های جهانی شود. این امر بر توسعه فرهنگ و زبان و ادبیات فارسی و ایرانی نیز می‌انجامد.

بیطرفان تاکید کرد: حمایت از تولید و تولیدکننده یعنی افزایش تولید ناخالص ملی که قطعا منجر به افزایش اشتغال جوانان و رفع بیکاری خواهدشد.

حمایت از تولید ملی برای جوانان انگیزه‌بخش است

رضا بشردوست معاون دفتر امور چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه پاسداشت زبان فارسی و حمایت از تولید داخل یک وظیفه ملی و تعطیل ناپذیر است، ادامه داد: دفتر امور چاپ و نشر به عنوان وظیفه ذاتی و سازمانی خود همواره تلاش کرده‌است در کنار امر نظارت، تولیدکنندگان و صاحبان صنایع را به حفظ و رعایت هویت ایرانی اسلامی در بسته‌ها  ترغیب کند.

وی در ادامه اظهار کرد: پاسداشت زبان فارسی در محصولات چاپی از ۲جنبه قابل تامل است اول اینکه وظیفه ملی ما این است که زبان مادری و ملی‌مان در برابر تهاجم زبان‌های بیگانه جلوگیری کنیم و جنبه دیگر این است که هویت ملی ایرانی اسلامی  حفظ و از تولیدات ایرانی حمایت کردیم.

وی افزود: حمایت از تولیدات ایران ساخت، حمایت از تولید ملی و انگیزه‌بخش برای جوانان و نخبگان کشورمان است و باید در این خصوص اهتمام ویژه‌ای از خود نشان دهیم.

باید به دانش روز مجهز شویم

عباس باقری با تاکید بر اینکه تولیدکنندگان داخلی باید با افتخار و عرق ملی از واژه ایران ساخت برای بازارهای داخلی و از واژه Made in Iran برای بازار خارجی استفاده کنند ، ادامه داد: تا در نتیجه این اقدامات، علاوه بر هویت بخشی به تولیدات خود، توانمندی‌ها و قابلیت‌های ایران را به رخ جهانیان بکشانند. اگر دولت و متولیان امر به طور عملی از تولیدکننده داخلی حمایت کند و در راستای رفع موانع تولید اقدام کنند، با اتکا به جوانان و نخبگان توانمندمان قادر خواهیم بود علاوه بر تامین نیازهای داخلی به سمت صادرات و حضور در بازارهای بین المللی و منطقه‌ای گام برداریم.

مدیرعامل شرکت نوید تجارت ایساتیس تولیدکننده و تامین کننده انواع کاغذ های حرارتی و پشت چسبدار با اشاره به برخی از مشکلات تولید در کشور افزود: باید به دانش روز مجهز شویم. زمانی سواد در خواندن و نوشتن خلاصه می‌شد، زمانی در آشنایی با یک زبان خازجی مانند انگلیسی، زمانی در آشنایی با کامپیوتر، یک زمانی در استفاده از تلفن همراه اما باید بدانیم بدون توجه به علم و دانش روز و بدون توجه به فناوری‌های جدید نمی‌توانیم در صنعت مهم و راهبردی مثل چاپ موفق شویم.

وی با اشاره به اینکه صنعت چاپ با تحولات خیره کننده‌ای همراه است، گفت: تولید دانش و انتقال دانش روز به این صنعت و استفاده از نیروهای تحصیل کرده و توانمند در این صنعت یکی از نیازهای روز در صنعت چاپ است.

شاهد حضور نسل تحصیل کرده به صنعت چاپ هستیم

محمدرضا کاری با اشاره به افزایش توانمندی‌های صنعت چاپ کشور در ارایه محصولات به روز و با کیفیت اظهار کرد: در حال حاضر بسیاری از نیازهای صنایع مختلف در حوزه چاپ بسته بندی در داخل تامین و در رقابت با رقبای خارجی از کیفیت و قیمت مناسبی برخوردار است.لازمه توسعه صنعت چاپ این است که نیروز انسانی تحصیل کرده و نیز فناوری چاپ با فناوری بالا در خدمت این صنعت قرار گیرد.

این فعال صنفی افزود: خوشبختانه شاهد حضور نسل تحصیل کرده به صنعت چاپ هستیم. با وجود اینکه با فناوری روز دنیا در عرصه چاپ فاصله داریم اما توان خلاقیت و دانشی که در صنعت چاپ کشورمان وجود دارد بسیاری از فاصله ها را از میان برداشته است.

زبان فارسی را با محصولات ایرانی در جهان گسترش دهیم

در پایان هشتمین نکوداشت هفته علوم و فناوری چاپ ایران، انجمن علمی فناوری چاپ ایران به پاس خدمات ارزشمند و تلاش بی وفقه پیشکسوت صنعت چاپ علی مخزن مدیرعامل شرکت چاپ طلایه مرجان در اعتلای صنعت چاپ کشور و رفع نیازهای داخلی، با اهدای تندیس یادبود هشتمین نکوداشت هفته علوم و فناوری چاپ ایران از وی تجلیل نمود.

انجمن علمی فناوری چاپ ایران قریب به یک دهه است که با حمایت و مشارکت دفتر امور چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دفتر صنایع سلولزی، چاپ و نوشت افزار وزارت صنعت، معدن و تجارت، تشکل ها و اتحادیه های صنعت چاپ سراسر کشور، پارک ملی علوم و فناوری های نرم وصنایع خلاق، ستاد برگزاری چهارمین نمایشگاه بین المللی چاپ، بسته بندی و فراوری و همچنین دانشگاه ها و مراکز علمی در اندیشه معرفی، ارتقاء جایگاه و توسعه همه جانبه صنعت راهبردی، پیشران، اشتغالزا و ارزش آفرین چاپ در کشور است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: