کد خبر: ۵۵۱۹۲۶
تاریخ انتشار: ۱۵ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۷

مدیرعامل انجمن یوزپلنگ ایرانی گفت: بر اساس مطالعات علمی برای عبور گوشتخواران از جاده‌ها، زیرگذر و برای گیاه‌خواران روگذر مناسب‌تر است و از این رو برای عبور یوزها ایجاد زیرگذر استاندارد بهتر از روگذر است.

به گزارش شفاف، تلف شدن یک توله یوزپلنگ ماده در جاده عباس‌آباد ـ میامی در تاریخ 15 مرداد ماه بار دیگر به ما یادآور شد که محور عباس‌آباد ـ میامی، هرچه سریع‌تر نیاز به ایمن‌سازی دارد و برای ایمن‌سازی نیاز به همکاری وزارت راه و شهرسازی با سازمان حفاظت محیط زیست نیاز است. تاکنون 8 یوزپلنگ ایرانی را در این مسیر تلف شده‌اند و کارشناسان محیط زیست بارها هشدار داده‌اند که اگر تمهیدات درستی در خصوص این جاده صورت نگیرد، تلفات افزایش پیدا خواهد کرد.

در خصوص لزوم ایمن‌سازی این جاده به شکل علمی و به نحوی که ارتباط جمعیت‌های یوز با یکدیگر قطع نشود، مرتضی پورمیرزایی، مدیرعامل انجمن یوزپلنگ ایرانی در گفت و گویی اظهار کرد: ایمن‌سازی باید بر اساس ترکیبی از روش‌ها انجام شود؛ برخی نقاط جاده نیاز به فنس‌کشی دارد و در برخی قسمت‌ها باید روشنایی مهیا شود. مجموعاً باید روش‌ها به شکلی باشد که حیوان یا از جاده و یا از زیرپل با ایمنی کامل عبور کند.

وی با بیان اینکه بر اساس رایزنی‌ها قرار است که حدود 50 تا 60 کیلومتر از این مسیر ایمن‌سازی شود، ادامه داد: ما نمی‌توانیم یک نسخه را برای ایمن‌سازی کل این جاده اجرا کنیم؛ چرا که کیلومتر به کیلومتر آن متفاوت است، قسمت‌هایی که زیرگذر خوب دارد باید فنس‌کشی شود تا حیوان را به سمت زیرگذر سوق دهد. قسمت‌هایی که زیرگذر ندارند نیز باید روشنایی ایجاد شود تا حیوان دید کافی را برای عبور از جاده داشته باشد.

مدیرعامل انجمن یوزپلنگ ایرانی در خصوص اینکه چرا برای یوزها در منطقه مذکور روگذر ایجاد نشده است، گفت: بر اساس مطالعات علمی برای عبور گوشتخواران از جاده‌ها، زیرگذر و برای گیاه‌خواران روگذر مناسب‌تر است و از این رو برای عبور یوزها ایجاد زیرگذر استاندارد بهتر از روگذر است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: