کد خبر: ۵۵۲۰۰۳
تاریخ انتشار: ۱۶ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۳

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به پاندمی کرونا در دنیا، تاکید کرد: در یک صد سال گذشته جهان همچنین بیماری را ندیده بود

به گزارش شفاف،محمد رضا سهرابی، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در همایش تقدیر از بهورزان در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، بیان داشت: بعد از جنگ جهانی دوم تمایل به تخصصی شدن خدمات پزشکی زیاد بود. این باعث شد نابرابری در سلامت ایجاد شود و افراد متمول خدمات خوب و افراد دورافتاده خدمات خوب دریافت نمی‌کردند.

وی ادامه داد:‌ این وضعیت باعث شد تا مراقبین سلامت ایجاد شود و یکی از کامل ترین آنها در ایران انجام شد.در دهه 60 با همتی که در وزارت بهداشت بود باعث شد خدمات را در حوزه روستایی گسترش دهیم و از افراد بومی همکارانی را انتخاب کنیم و عملا به شکل چشمگیر مرگ و میر مادران و کودکان کاهش یافته و افزایش شاخص‌های امید بخشی را بدنبال داشت.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خاطرنشان کرد:‌در مناطق شهری نیز مراقبین سلامت مشغول به کار شدند و دستاورد دیگر این موضوع این بود که بی عدالتی از بین رفت و روستاها خدمات بیشتری از شهرها می‌گیرند.

سهرابی با اشاره به نقش برجسته بهورزان در روستاها، افزود:‌زحمات شما بهورزان را مشاهده می‌کنیم، مشکلات زیادی دارید و در جریان این مشکلات هستیم.

وی با اشاره به پاندمی کرونا در دنیا، تاکید کرد: در یک صد سال گذشته جهان همچنین بیماری را ندیده بود و دوستان ما در حوزه بهداشت در خط مراقبت، زندگی خود را وقف کردند و سختی زیادی را متحمل شدند. در حوزه رفاهی کارهایی در دست اقدام داریم؛ضمن اینکه  در خصوص تبدیل وضعیت در حال پیگیری از طریق وزارت بهداشت هستیم و دولت برنامه تبدیل وضعیت دارد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه بهداشت علی رغم اینکه می‌گوییم پیشگیری مقدم بر درمان است اما متاسفانه در عمل آنچنان که شایسته است دیده نمی‌شود، افزود:‌در بروز کرونا متوجه شدیم خطر بیماری‌های واگیر هنوز وجود دارد و ممکن است تنها شکل آنها عوض شود.

سهرابی تصریح کرد:‌در حوزه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در سال گذشته بیماری سالک را داشتیم و انتقال محلی اتفاق افتاد، اما بیماری خیلی سریع جمع شد.

وی با بیان اینکه باید همیشه برای اپیدمی‌های مختلف آمادگی داشته باشیم،ابراز کرد:‌ حدود 60 درصد افراد جامعه چاقی و اضافه وزن دارند و عوارض آن سالهای آینده خود را نشان می‌دهد.دیابت، سرطان و بیماری قلبی و عروقی از عوارض چاقی است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر اینکه باید استانداردهای مراقبین سلامت بروز شود، گفت:‌از وزارت بهداشت می‌خواهیم این کار انجام شود و بار کاری نیروهای بهورز و مراقبین سلامت معقول و مناسبتر باشد.

سهرابی با تاکید بر اینکه هیچ حوزه‌ای نمی‌تواند ادعا کند موفق تر از حوزه بهداشت بوده است،از وضعیت حقوقی و رفاهی مراقبین سلامت انتقاد کرد.

وی با اشاره به حقوق 2.5 میلیون تومان برخی مراقبین سلامت،گفت: برون سپاری موفق نبوده و باید این وضعیت تصحیح شود. 

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: