کد خبر: ۵۵۲۱۱۲
تاریخ انتشار: ۱۸ شهريور ۱۴۰۱ - ۲۰:۰۷

به گفته دانشمندان ورزش و فعالیت بدنی زیاد می‌تواند اثرات بسیار مثبتی در سلامتی و کاهش ریسک ابتلاء به سرطان سینه داشته باشد.

محققان ارتباط بین سرطان سینه و فعالیت بدنی و همچنین زمان صرف شده برای نشستن را تجزیه و تحلیل کردند.آن‌ها دریافتند میزان بالاتر فعالیت بدنی و مدت زمان کمتر کم تحرکی خطر ابتلاء به سرطان سینه را کاهش می‌دهد و  به این نتیجه رسیدند که تمرکز بیشتر بر ترویج سبک زندگی فعال احتمالاً خطر سرطان سینه را کاهش می‌دهد.

در حالی که تحقیقات نشان می‌دهد به طور کلی یک ارتباط ثابت بین خطر ابتلاء به سرطان سینه و فعالیت بدنی وجود دارد، ارتباط بین زمان بی تحرکی و خطر ابتلاء به سرطان سینه کمتر واضح است و کمتر مورد مطالعه قرار گرفته است.

به تازگی، محققان داده‌های مراقبت‌های بهداشتی از ۷۶ مطالعه را تجزیه و تحلیل کردند تا تعیین کنند که آیا بین سطح فعالیت و سرطان سینه ارتباط علّی وجود دارد یا خیر.

دکتر «بریجید لینچ»، معاون بخش اپیدمیولوژی سرطان در انجمن سرطان ویکتوریا استرالیا و یکی از نویسندگان این مطالعه، می‌گوید: «حتی افزایش اندک در فعالیت بدنی در سطح جمعیت، تعداد تشخیص‌های جدید سرطان سینه را که هر ساله انجام می‌شود، کاهش می‌دهد».

برای این مطالعه، محققان داده‌های ۱۳۰،۹۵۷ زن اروپایی را از کنسرسیوم انجمن سرطان سینه تجزیه و تحلیل کردند.آن ها دریافتند که میزان بالاتر فعالیت بدنی، با ۴۱ درصد کاهش خطر ابتلاء به سرطان سینه تهاجمی مرتبط است.

آن‌ها همچنین دریافتند زنانی که سه روز یا بیشتر در هفته فعالیت بدنی شدید داشتند، ۳۸ درصد کمتر در معرض خطر ابتلاء به سرطان سینه قبل و بعد از یائسگی بودند.

محققان همچنین پی بردند زنانی که زمان نشستن بیشتری داشتند، ۱۰۴ درصد بیشتر با خطر ابتلاء به سرطان سه‌گانه منفی در انواع تومور‌های هورمونی روبرو بودند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: