کد خبر: ۵۵۲۲۸۶
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۸:۴۹

ترکیه امروز دوشنبه به یونان نسبت به آنچه که ماجراجویی به نمایندگی از دیگران خواند هشدار داد.

به گزارش شفاف، به نقل از خبرگزاری آناتولی، مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در سخنرانی در محل یک سمپوزیوم با موضوع واقعه تاریخی "جنگ ساکاریا" اظهار کرد: ما تلاش می کنیم به حقوق همسایگان دو سوی دریای اژه احترام بگذاریم اما یونان همچنان به تحریکاتش ادامه میدهد.  اگر شما به نمایندگی از دیگران دست به ماجراجویی بزنید، همچون گذشته، امروز هم متحمل عواقب می شوید. این هشداری برای یونان همسایه کشور ما است.

جنگ ساکاریا در کرانه های رودخانه ساکاریا، در نزدیکی شهر آنکارا پایتخت ترکیه رخ داد. منطقه پولاتلی که محل رخداد این جنگ بود تنها 80 کیلومتر از شهر آنکارا فاصله دارد.

وزیر خارجه ترکیه از یونان خواست "آلت دست" دیگران نباشد و به تحریکاتش پایان دهد.

ترکیه که برای بیش از 70 سال عضو ناتو بوده است، از  بابت آنچه که لفاظی ها و اقدامات تحریک آمیز مکرر یونان در منطقه در ماه های اخیر از جمله تسلیح جزایری در نزدیکی سواحل ترکیه خوانده شکایت کرده است.

چاووش اوغلو دیپلماسی ترکیه را همراه با "نوآوری و بشردوستی" دانست و گفت که کشورش از حقوق و منافع خود در همه زمینه ها محافظت می کند.

وزیر امور خارجه ترکیه با بیان اینکه ترکیه همیشه در برابر "چشم های شیطانی و نقشه های مخرب" هوشیار است، افزود: امنیت این کشور با داشتن "صنایع دفاعی و ارتش قهرمان و فرستادن ماهواره به فضا در دستانی امن است."

وی افزود: ما پروژه هایی داریم که به صلح و رفاه نه تنها در منطقه ما، بلکه در سطح جهانی کمک می کند.

چاووش اوغلو درباره میانجی گری های ترکیه گفت: زمانی که مساله جستجوی راه حل برای بحران ها، از بالکان تا خاورمیانه، از قفقاز تا آسیای مرکزی و از آفریقا تا آمریکای لاتین مطرح باشد نام ترکیه به ذهن خطور می کند.

این دیپلمات ارشد ترکیه بار دیگر تاکید کرد که تلاش های ترکیه تحت رهبری رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه منجر به صادرات غلات اوکراین به جهان شد. او خاطر نشان کرد: ما به این پروژه که از جهان در برابر بحران غذایی محافظت می کند ادامه میدهیم.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: