کد خبر: ۵۵۲۳۰۹
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۰

مطالعات نشان می‌دهد آنتی‌بیوتیک‌ها ممکن است با کاهش میکروبیوم روده، شرایط را برای افراد بدتر کند.

به گزارش شفاف، بر اساس مطالعه جدید محققان دانشگاه اموری، استفاده از آنتی‌بیوتیک‌های طیف وسیع در موش‌های مبتلا به ملانوم بدخیم که شکل تهاجمی سرطان پوست است، رشد استخوان متاستاتیک آن‌ها را تسریع کرد، احتمالا به این دلیل که این دارو‌ها فلور روده موش‌ها را تحلیل می‌برد و پاسخ ایمنی آن‌ها را ضعیف می‌کرد. 

دکتر پال، یکی از نویسندگان این مطالعه می‌گوید: یافته‌ها بر اهمیت میکروبیوم روده در سلامت کلی تاکید و پیشنهاد می‌کند که پزشکان هنگام استفاده از درمان‌های آنتی‌بیوتیکی در حین درمان سرطان یا سایر بیماری‌ها باید اثرات دستگاه گوارش را با دقت ارزیابی کنند. 

دکتر پال که این گزارش را در نشست سالانه انجمن تحقیقات استخوان و مواد معدنی آمریکا در آستین، ارائه کرد، می‌گوید: هر بیماری یا درمانی که به میکروبیوم روده آسیب برساند، می‌تواند تاثیر منفی بر سلامت ما داشته باشد. در مطالعه ما متوجه شدیم که میکروبیوم روده با ترویج گسترش سلول‌های کشنده طبیعی روده (NK) و سلول‌های T helper (Th۱) و افزایش مهاجرت آن‌ها به محل تومور، پیشرفت ضایعات استخوانی ملانوما را در موش‌ها مهار می‌کند.

پال می‌افزاید: استفاده از آنتی بیوتیک‌های خوراکی میکروبیوم روده و جمعیت سلول‌های NK آن و سلول‌های Th۱ را کاهش داد. این امر موش‌ها را برای رشد تومور آسیب پذیرتر می‌کرد. آن‌ها بار تومور ملانوما بیشتری نسبت به موش‌های کنترلی داشتند که میکروبیوم‌های روده شان دست نخورده بود. 

متاستاز استئولیتیک استخوان یکی از عوارض ملانوم بدخیم است. محققان تخمین می‌زنند استفاده از آنتی بیوتیک‌ها برای تخلیه میکروبیوم روده موش‌ها بر سلول‌های ایمنی روده آن‌ها تاثیر می‌گذارد، بنابراین پاسخ ایمنی آن‌ها را تغییر داده و منجر به متاستاز استخوانی سریع‌تر می‌شود. آن‌ها سلول‌های ملانوما B۱۶-F۱۰ را به قلب و استخوان موش‌هایی که با آنتی بیوتیک‌های وسیع درمان شده بودند، تزریق کردند. همانطور که پیش بینی می‌شد، تزریق آنتی بیوتیک رشد متاستاتیک استخوان را در آن موش‌ها در مقایسه با موش‌های کنترلی که واکسن دریافت نکرده بودند، تسریع کرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: