کد خبر: ۵۵۲۳۴۸
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۵

رئیس‌جمهور چین امروز (سه‌شنبه) گفت، قصد دارد در جریان سفر رسمی فردا خود به شهر نورسلطان با قاسم جومارت توکایف، رئیس‌جمهور قزاقستان، بر سر تقویت شراکت راهبردی دائمی دوجانبه گفتگو کند.

به گزارش شفاف،‌ به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، شی جینپینگ، رئیس‌جمهور چین فردا چهارشنبه به دعوت توکایف یک سفر رسمی به قزاقستان خواهد داشت.

شی جینپینگ در مقاله‌ای که توسط روزنامه "قزاقستانسکایا پراودا" منتشر شد، گفت: در راستای سفر آتی (به قزاقستان)، من آماده هستم تا با قاسم جومارت توکایف، رئیس‌جمهور قزاقستان در مورد چگونگی پیشبرد بیشتر شراکت راهبردی جامع دائمی چین و قزاقستان در دوران جدید گفتگو کنم.

شی بر ضرورت تمرکز بر سرنوشت مشترک چین و قزاقستان تاکید کرد و افزود که روابط چین و قزاقستان "به اسحکام سنگ" رسیده و از آزمون زمان سربلند بیرون آمده است.

شی جینپینگ تاکید کرد: کشورهای ما همواره در حوزه مسائل کلیدی مربوط به حاکمیت، امنیت و تمامیت ارضی از یکدیگر قاطعانه حمایت کرده‌اند، به مسیر توسعه یکدیگر که به طور مستقل و مطابق با واقعیت‌های ملی انتخاب شده‌اند احترام گذاشته و از دستاوردهای جدید طرف مقابل در زمینه توسعه کشور و احیای ملی استقبال کرده‌اند.

شی همچنین خواستار حفظ اصول حسن همجواری و دوستی در روابط دوجانبه و همچنین ایجاد سطح بالایی از اعتماد سیاسی به نفع مشارکت پایدار و پویا شد.

شی جینپینگ همچنین آمادگی چین را برای تقویت سیستماتیک روابط دوجانبه با قزاقستان از طریق حفظ مبادلات مکرر و تشدید همکاری از طریق نهادهای دولتی و نهادهای قانونگذاری، احزاب و مناطق ابراز کرد.

علاوه بر این، رئیس‌جمهور چین گفت که تقویت روابط با قزاقستان در زمینه امنیت در سطح سازمان های مجری قانون، سازمان‌های اطلاعاتی و سازمانهای دفاعی ضروری است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: