کد خبر: ۵۵۲۷۳۶
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۹:۳۴

وزیر آموزش و‌ پرورش گفت: برنامه درسی باید دقیق، به‌روز و برای دانش‌آموز جذاب باشد. باید بر روی کتب درسی با دانشجو معلمان تحلیل محتوا صورت بگیرد و دانش‌آموزان موضوعات پیشنهادی را ارائه دهند.

به گزارش شفاف، یوسف نوری در آیین انعقاد تفاهم‌نامه با سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: براساس آموزه‌های دینی این موضوع مطرح است که طبیعت برای انسان آفریده شده و در قرآن تاکید شده که انسان در قبال این مورد مسئول است.

وزیر آموزش و‌ پرورش بیان کرد: آموزش و پرورش با 16 میلیون دانش‌آموز، یک میلیون معلم رسمی و پیمانی، معلمان غیررسمی و حدود 4 میلیون دانش‌آموز پیش از دبستان، مهر امسال را آغاز می‌کند که با درنظر گرفتن خانواده‌ها و اولیا جمعیتی حدود 50 میلیون نفر را شامل می‌شود.

وی با بیان اینکه باید دانش‌آموزان را باسواد کنیم، گفت: سواد اسمی، مفهومی، عملکردی و چندبعدی، 4 مفهوم سواد است و برای آموختن این سواد باید سکوی استعدادسنجی داشته باشیم.

نوری عنوان کرد: باید زمینه‌های دانش‌آموزان را شناسایی و زمینه‌های علاقه مندی آنان را دریابیم‌. لازم است علاقه مندی دانش‌آموزان به محیط زیست نیز مشخص و آن زمینه شکوفا شود.

وزیر آموزش و پرورش در ادامه با تاکید بر اینکه دوره نهادینه شدن این امر دوره ابتدایی است، گفت: دانش‌آموز باید بعد از شناسایی دانش آن را به مهارت تبدیل کند. معمولا نظام آموزشی در این قسمت به دلیل کنکور محوری و حافظه محوری متوقف شده در حالی که دانش را داریم اما تبدیل به مهارت نشده است و اگر مهارت را در راه حفظ جامعه و اصلاح امور مردم به کار گرفته شود مسئولیت اجتماعی انجام شده است لذا باید این امر را هدایت کنیم.

وی با اشاره به اینکه دانش‌آموزان در این راستا محیط بان و همیار محیط بان می‌شوند، اظهار کرد: بخشی از کارهایی که دانش‌آموزان ترغیب می‌شوند، این است که باید از روش‌های اختصاص سنجی جدا شویم و لازم است برای هر کتاب درسی یک پیوست محیط زیستی داشته باشیم.

نوری تاکید کرد: ایده‌های دانش‌آموزان باید در مدرسه در قالب یک تشکیلات شکوفا شود تا آنان بتوانند این ایده‌ها را در جامعه نشر دهند.

وزیر آموزش و‌ پرورش گفت: برنامه درسی باید دقیق، به روز و برای دانش‌آموز جذاب باشد. باید بر روی کتب درسی با دانشجو معلمان تحلیل محتوا صورت بگیرد و دانش‌آموزان موضوعات پیشنهادی را ارائه دهند و ما نیز می‌توانیم از طریق شبکه شاد این امر را به خوبی دنبال کنیم.

نوری بیان کرد: باید در زیست بوم جدید وارد یک مرحله جدید شویم و مسئولیت اجتماعی را به دانش‌آموزان بیاموزیم‌. دانش‌آموزان مستعد هستند باید برای آنان دقیق برنامه ریزی کنیم.

وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: این تفاهم نامه در راستای تحقق ساحت ترییت زیستی و بدنی است که رویکرد و اهداف مشخصی دارد و در مبانی سند تحول نیز مکلف هستیم این امر را دنبال کنیم‌. کارها باید مردمی شوند لذا از اولیا، دانش‌آموز و خانواده‌ها در پیشبرد کارها کمک بگیریم.

وی خاطرنشان کرد: برای مدارس درحال ساخت، رعایت معماری تمدنی کشور و مسائل محیط زیست مانند استفاده از انرژی‌های پاک و مصالح سبک مورد نظر است. طرحی را نیز برای مدارس آینده مدنظر داریم که مسائل محیط زیستی رعایت شود.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: