کد خبر: ۵۵۷۱۸
تاریخ انتشار: ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۰ - ۱۴:۴۹

برخي از علماي اهل سنت عنوان مي‌كنند كه اين چيزي كه شما مطرح مي‌كنيد، موجب مي‌شود شيعيان به خيال اينكه حضرت زهرا (س) شفيع روز جزاست به راحتي سراغ گناه بروند و عنوان كنند هر اندازه كه گناه كنيم روز قيامت حضرت زهرا (س) شفيع ما خواهد شد.

مركز خبر حوزه: امام جمعه قم با بيان اينكه برخي اشكال مي‌كنند كه شفاعت همانند پارتي‌ بازي در دنياست، گفت: اين برداشت غلطي از مسئله شفاعت است زيرا شفاعت براي كساني است كه شرايط ويژه‌اي دارند كه آسان به دست نمي‌آيد.

آيت‌الله رضا استادي همزمان با شام شهادت حضرت زهرا (س) در مراسم عزاداري كه در مجتمع فرهنگي آموزشي طلوع مهر برگزار شد، با بيان اينكه يكي از مسائل اختلافي ميان شيعيان و اهل سنت، مسئله شفاعت نبي مكرم اسلام (ص) و ائمه اطهار(ع) است، اظهار داشت: ما شيعيان معتقديم كه حتي پيامبر اسلام (ص) بدون اذن خداوند توان شفاعت كسي را ندارد و اگر آنها را شافع مي‌ناميم، به اين دليل است كه خداوند به آنان اين قدرت را داده است.

وي تأكيد كرد: اعتقاد به شفاعت اهل بيت (ع) شرك نيست و هركسي كه اين اعتقاد را داشته باشد، اين شفاعت را با آن شفاعت بت‌پرستان و مشركان اشتباه گرفته است.

آيت‌الله استادي با بيان اينكه ما حضرت زهرا (س) را شفيع روز جزا مي‌ناميم، گفت: برخي از علماي اهل سنت عنوان مي‌كنند كه اين چيزي كه شما مطرح مي‌كنيد، موجب مي‌شود شيعيان به خيال اينكه حضرت زهرا (س) شفيع روز جزاست به راحتي سراغ گناه بروند و عنوان كنند هر اندازه كه گناه كنيم روز قيامت حضرت زهرا (س) شفيع ما خواهد شد.

وي افزود: البته اين مسئله‌اي است كه علماي ما به آن پاسخ گفته‌اند و اين از برداشت غلط علماي اهل سنت از مسئله شفاعت نشأت گرفته است.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم خطاب به اهل سنت گفت: شما كه مسئله شفاعت را با اين استدلال رد مي‌كنيد اما آيا مي‌توانيد مسئله توبه را كه در قرآن نيز به آن اشاره شده است، رد كنيد؟
وي بيان داشت: احكام خداوند به گونه‌اي است كه براي انجام آن بايد به تمام جوانب توجه داشت و اگر برداشت نادرستي از آن شد ممكن است به مشكل بر بخوريم.

آيت‌الله استادي گفت: شفاعت و توبه درست است و اين نگاه‌ها و برداشت‌هاي اشتباه است كه ما را به نتايج غلط مي‌رساند.

وي خاطرنشان كرد: حتي اگر توبه و شفاعت را كنار بگذاريم، مسئله رحمانيت خداوند مسئله‌اي است كه ممكن است با برداشت غلط ما را به نتايج غلط برساند براي مثال كسي بگويد حال كه خدا رحيم و رحمان است من با خيال راحت گناه كنم كه اين هم برداشت غلط از اين مسئله است.

استاد حوزه علميه قم با بيان اينكه برخي اشكال مي‌كنند كه شفاعت همانند پارتي‌بازي در دنياست، گفت: اين هم برداشت غلطي است كه از مسئله شفاعت مي‌شود، به نظر ما شفاعت براي كساني است كه شرايط ويژه‌اي دارند كه داشتن آنها نيز آسان به دست نمي‌آيد.

وي با بيان اينكه برخي از اهل سنت عنوان مي‌كنند كه شفاعت تنها در آخرت است و در دنيا نيست، اظهار داشت: ما شيعيان معتقديم كه شفاعت هم در دنيا و هم در آخرت است، شفاعت در دنيا همان توسلي است كه به ائمه اطهار (ع) داريم.

آيت‌الله استادي افزود: شفاعت امري است كه هم ادله قرآني و هم ادله روايي بسياري براي آن وجود دارد و از اين رو نمي‌توان شائبه شرك در آن را وارد دانست.

وي در بخش ديگري از سخنان خود به بيان نشانه‌هاي شيعيان واقعي پرداخت و گفت: اهميت به نماز و سعي و كوشش در شركت در نماز اول وقت، يكي از نشانه‌هاي شيعيان واقعي است.

*با جامعه شيعي فاصله داريم!
امام جمعه قم با بيان اينكه يكي از نشانه‌هاي جامعه شيعي، رواج نداشتن دروغ در آن است، بيان داشت: اگر مي‌بينيم كه در جامعه ما دروغ وجود دارد به دليل اين است كه ما با جامعه شيعي فاصله گرفته‌ايم.

وي افزود: اگر در جامعه‌اي حتي، نماز، روزه، صداقت و امانت نيز وجود داشت اما امر به معروف و نهي از منكر وجود نداشت نمي‌توان آن را جامعه شيعي دانست.

*انتقاد از وضعيت بدحجابي
آيت‌الله استادي با انتقاد از وضعيت بدحجابي در جامعه گفت: وقتي جمعيتي دولت تشكيل مي‌دهند اين دولت بايد به فكر نماز خواندن مردم، به فكر حج رفتن مردم، به فكر امر به معروف و نهي از منكر باشد و اين به اين معني است كه دولت بايد مقدمات و زمينه اين كار را فراهم كند.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم ادامه داد: متأسفانه برخي از دولتمردان ما به گونه‌اي عمل مي‌كنند كه گويا اصلا به فكر امر به معروف و نهي از منكر نيستند و نتيجه آن وضعيت بد حجاب و عفاف امروز جامعه است.

وي با بيان اينكه برخي از سخنان حكايت از آن دارد كه در آغاز برخورد با امر بدحجابي فردي از دولت گفته بود، لازم نيست برخوردي صورت گيرد، گفت: آن آقا چه كاره است؟ و چگونه مي‌تواند در جامعه اسلامي اينگونه سخن بگويد؟

آيت‌الله استادي گفت: از صدا و سيما انتقاد داريم كه گاهي به بهانه پخش اخبار برخي از سياستمداران زن دنيا، تصوير آنها را كه حجاب و پوشش درستي ندارد را هم نشان مي‌دهد‌ اما سؤال اينجاست كه اگر مي‌خواهيد اخباري را نقل كنيد چه لزومي دارد كه اين تصاوير را نشان دهيد؟

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: