کد خبر: ۷۰۳۱۶
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۰ - ۱۳:۱۶

سایت قانون: مصطفی مسجدی آرانی، گروه سیاسی- فصل انتخاب رشته و دانشگاه برای داوطلبان آزمون سراسری 1390 فرا رسیده است. دانشگاه‌ها هم، تک و توک برای داوطلبان ممتاز، همایش‌هایی می‌گذارند تا آن‌ها را به سمت خود جذب کنند. در این میان دانشگاهی هم هست که جذب دانشجویان «اصلح» را مدت‌ها پیش آغاز کرده است، دانشگاهی نزدیک پل مدیریت.

به گزارش قانون، پذیرش در دانشگاه امام‌ صادق(ع) جذابیت‌های خاص خود را دارد چرا که تنها دانشگاهی است که کارشناسی ارشد پیوسته در ایران ارائه می‌کند. در این دانشگاه قسمت برادران و خواهران از هم مجزا است و فرصت‌های شغلی برای فارغ التحصیلان این دانشگاه بهتر و راحت‌تر فراهم می‌شود. این می‌شود که خیلی‌ها آرزویشان می‌شود سوار تاکسی‌های پل مدیریت شدن و هفت سال تحصیل در محل سابق دانشگاه هاروارد.
دانشگاه امام صادق(ع) برای گزینش خود مراحل خاصی دارد. دلیل این امر را بهتر است در سایت دانشگاه بخوانیم که در بخش گزینش خود آورده است: «از آنجا که دانشگاه امام صادق (علیه‌السلام) مجموعه‌ای هدفمند و دارای رسالت خاص است، لذا بنابر حکم عقل باید در همه زمینه‌های علمی ‌و نیروی انسانی، دست به انتخاب اصلح در راستای اهداف خود بزند. در این میان گزینش نیروی انسانی و به‌ویژه دانشجو مهمترین عامل پیشبرنده یا بازدارنده هر مجموعه‌ای است. بنابراین باید دانشجویی انتخاب شود که برای اهداف دانشگاه مستعد و قابل سرمایه‌گذاری باشد.»
البته «دانشگاه ورود داوطلبی که روحیه دروس معارف اسلامی ‌را نداشته باشد، توصیه نمی‌کند. و دانشجویی را که به معارف اسلامی ‌به چشم دروس حاشیه‌ای رشته تخصصی خود نگاه کند را فرد موفقی تلقی نمی‌کند».
اما چگونه می‌توان در دانشگاه امام‌صادق (ع) پذیرفته و دانشجوی اصلحی شد که برای پیشبرد اهداف آن مستعد و قابل سرمایه‌گذاری است؟


استقلال در ثبت‌نام
گزینش دانشگاه از طریق آزمون سراسری و از طریق بخش رشته‌های خاص است. فرد می‌بایست در هنگام ثبت‌نام علاقه‌مندی خود برای ثبت نام در این دانشگاه را اعلام کند و در سامانه‌ی اداره‌ی گزینش دانشگاه نام نویسی کند. البته شرط اول این است که داوطلب بیشتر از 21 سال نداشته باشد.
 

شش خان رستم!
داوطلب باید برای پذیرفته شدن در دانشگاه امام‌صادق (ع) شش مرحله را با موفقیت پشت سر بگذارد؛ اولی آزمون کتبی یا همان آزمون سراسری است. بعد از آن دانشگاه رتبه و نمره‌ی فرد در کنکور و نیز معدل دوران دبیرستان داوطلب را بررسی می‌کند و آن‌گاه گروهی از داوطلبین را به مصاحبه‌ی حضوری فرامی‌خواند. هرچند که حتی ممکن است بر مبنای معدل کتبی داوطلبین از حدود عید نوروز یعنی قبل از مرحله‌ی اول آغاز شود.


یک نفر در مقابل سه نفر
بعد از بررسی علمی، از طرف دانشگاه با داوطلب تماس گرفته می‌شود تا در تاریخ و ساعت مشخصی- که ممکن است از ساعات آغازین صبح باشد تا پاسی از شب- در دانشگاه حضور پیدا کند.
در ابتدای ورود به محوطه‌ی سرسبز دانشگاه، داوطلب غرفه‌های دانشکده‌های مختلف را می‌بیند که برای تبلیغ هر دانشکده ایجاد شده‌اند. نام تمام دانشکده‌ها با معارف اسلامی آغاز می‌شود و آن‌گاه در کنار معارف اسلامی، مدیریت، ارتباطات، اقتصاد، علوم سیاسی، حقوق و الهیات و ارشاد قرار می‌گیرد.
فرد می‌بایست قبل از ورود به اتاق مصاحبه فرم‌های متعدد و مختلفی را پر کند. سوالات از سابقه‌ی زندگی فرد و اطلاعات خانوادگی هست تا علایق سیاسی و اوقات فراغت و کتابخوانی او.
معمولا سه نفر از دانشجویان یا فارغ‌التحصیلان دانشگاه در یک اتاق مقابل فرد می‌نشینند و از او سوال و جواب می‌کنند. فرم‌های پر شده سابق الذکر را سه فرد گزینش‌ کننده قبل از ورود به اتاق مصاحبه می‌خوانند و با آمادگی و شناخت ذهنی سابق به استقبال داوطلب می‌روند.
سوالات بستگی به پاسخ‌های فرد در ادامه متفاوت می‌شود. اگر فرد حرفه‌ای برخورد کند و به سوالات تخصصی پاسخ دهد آن‌گاه است که سطح پرسش‌ها سخت‌تر و حرفه‌ای‌تر می شود.
سوالات هم سیاسی است و هم اعتقادی. هم از اوضاع خانوادگی می‌پرسند و هم سطح هوشی را می‌سنجند. دو بخش از این سوالات از همه جالب‌تر است. نخست آنجا که هر سه نفر با هم سوال می‌کنند تا فرد در موقعیت استرس قرار بگیرد و دوم آنجا که می‌گویند چشم‌هایش را ببندد و مکان یک شی را در همان اتاق می‌پرسند. اغلب این شی در اتاق وجود ندارد و سوال برای سنجش سطح دقت فرد است.
سوالات سیاسی هم مربوط به مباحث سیاست خارجی است و هم سیاست داخلی. هم از نوع تاریخی‌اش و هم از نوع مسائل روز. به این دلیل است که معمولا توصیه می‌شود داوطلبان، چند روز قبل روزنامه‌ها را مرور کنند تا اخبار روز را در دسترس داشته باشند.
توصیه‌ی دیگر هم این است که که داوطلبان کتب شهید مطهری را مطالعه کنند چون هم در مصاحبه و هم در صورت پذیرش بعد از آن بسیار مدنظر است. خوب است بدانیم که حتی در سال اول و دوم سیر مطالعاتی شهید مطهری یکی از درس‌های رسمی دانشگاه امام صادق(ع) است.


تحقیقات محلی

مرحله‌ی بعدی این است که فردی از طرف دانشگاه برای تحقیق به محله می‌آید. ابتدا از مسجد و بسیج محل پرس‌و‌‌جو می‌کند و سپس با هماهنگی قبلی به خانه‌ی فرد می‌رود و تحقیق خود را ادامه می‌دهد. در خانه هم پرس‌وجو ادامه دارد و در عین حال محیط خانه و وضع خانوادگی داوطلب مورد سنجش قرار می‌گیرد.
در مرحله‌ی پنجم مسئول پرونده‌ی فرد به سراغ شش نفر معرف یعنی دو دوست، دو نفر از اعضای فامیل و دو نفر از افراد محله هم می‌رود تا پرونده‌ی تحقیقاتی داوطلب را کامل کند.
مرحله ششم و نهایی هم اردوی چند روزه‌ای است تحت عنوان «بصیرت» که در محل دانشگاه امام‌صادق(ع) برگزار می‌شود که آیت‌الله مهدوی‌کنی هم در این اردو حضور می‌یابد. ریزش‌های نهایی هم باید در همین اردو صورت گیرد.
همه‌ی این مراحل را آنانی باید انجام دهند که داوطلب پذیرفته شدن در دانشگاه امام صادق(ع) هستند تا امتیاز بالاتری بیاورند و در دانشگاه قبول شوند. مسئولان دانشگاه معتقدند این جمله که «دانشگاه کسی را رد کرد» تعبیر صحیحی نیست، بلکه باید گفت سطح امتیاز داوطلبی به سطح امتیاز داوطلب‌های بالا‌تر که ظرفیت رشته‌های محدود دانشگاه را پر کرده‌اند، نرسیده است. برای امتیاز بالاتر و برای رسیدن به پل مدیریت مسیری طولانی را باید رفت.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳۸
در انتظار بررسی: ۱۱۳
غیر قابل انتشار: ۱۷
پژمان جهانی
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۲
5
6
سلام کسانی که اطلاع نداشتند باید ازطریق سایت هم ثبت نام کنند چکارکنند الان هم مهلت تمام شده . من فقط از طریق ازمون سراسری ګزینه دانشګاه امام صادق رږ علامت زدم خواهشا راهنمایی کنید
شرف الدین - دانشجوی دانشگاه امام صادق
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۵
با سلام و عرض ادب

اگر دوست بزگوارم مایل به ثبت نام هستید می‌‌توانید در ساعات ادارای با شماره تلفن دانشگاه تماس حاصل نمایید سپس از اپراتور بخواهید که شما را به اداره گزینش وصل کنند ژس از آن مراتب فوق را با ایشان در میان بگذارید.
ان شاء الله که مشکلی پیش نمی آید.
یا حق
پژمان جهانی
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۲
3
9
سلام کسانی که اطلاع نداشتند باید ازطریق سایت هم ثبت نام کنند چکارکنند الان هم مهلت تمام شده . من فقط از طریق ازمون سراسری ګزینه دانشګاه امام صادق رږ علامت زدم خواهشا راهنمایی کنید
الهام رضاپور
United States
۰۹:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۲/۳۱
4
19
باسلام.من تابحال اطلاعات زیادی درمورددانشگاه ن اشته ام٬اما اکنون بسیار علاقه مندم دردانشگاه امام صادق(ع)دانشجو باشم. و به دلایلی برای کنکور۹۳نخوانده ام وقصدداشتم برای سال اینده برنامه ریزی کنم.میخواستم بدانم اگررتبه کنور خوب نباشد ایا امکان گزینش ازبین میرود؟
علي محبي
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۴
6
27
باسلاموخسته نباشيد. من بسیار علاقه مندم دردانشگاه امام صادق(ع)دانشجو باشم. و برای کنکور۹۳كم خوانده ام .میخواستم بدانم اگررتبه کنور خوب نباشد ایا امکان گزینش ازبین میرود؟
مریم
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۲
5
22
باسلام
من سال سوم انسانی رو تقریبا باموفقیت گذروندم و معدل کتبی من 19/50 ومعدل کل سال سومم 19/75 هستش.بااین وجود ایا امکان داره من برای گزینش دانشگاه امام صادق انتخاب بشم
معین
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۸
7
12
سلام زمان برگزاری اردوی بصیرت سال 93 چه تاریخی است
زهرا
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۴۹ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۳
2
34
سلام من رشته ام ریاضی فیزیک است و می خواهم در کنکور 94 شرکت کنم وعلاقه دارم که در دانشگه امام صادق ادامه تحصیل دهم می خواهم بدانم که این دانشگاه حدودا تا چه رتبه ای پذیرش دارد ؟
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۸
6
17
سلام .من میخواستم بدونم که این شرایط واسه پذیرفته شدن تو دانشگاه افسری هستن؟؟؟؟
فاطمه
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۶
2
10
باسلام وخسته نباشیدمن دانش اموز سوم تجربی هستم وشدیداعلاقمندبه تحصیل دردانشگاه امام صادق میشودیک توضیح کلی درموردتاثیرمعدل درپدبرفنه شدن دراین دانشگاه بفرمایین چون من به رشته ام علاقه نداشتم معدل خوبی کسب نکردم ایابااوردن رتبه ی بالامیتوان تاثیرمعدل راکاهش دادممنون
علیرضا صالحی
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۳
3
10
من به دانشگاه امام صادق علاقه ی بسیارزیادی دارم
نوید خان
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۳ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۴
2
11
یاااااااااااااااااا ابوالفضل
یا علـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــی

مگه باس چیکار کنیم
چه خبره آخه
چه فیلتر قوی ای داره این دانشگاه
دمشون گرم
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۱
1
13
من همه شرايط داراهستم حتي علامت زدم دانشگاه امام صادق تازه فهميدم بايدجداگانه ثبت نام ميكردم خواهشا جواب بدين
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۱۷ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۶
2
6
واااااااااای چه سخت......
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۶
1
9
واااااااااای چه سخت......ولی خیلی خوبه
الهه
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۱۷ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۶
3
10
شرایط رو برای خانواده های شهدا و جانبازان ساده تر نمیگیرن؟امکانش هست توضیح بدید؟
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۲
2
6
وااااااااااای چه شود
ابوالفضل
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۵۹ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۴
0
2
سلام...
کسی میدونه مصاحبه دانشگاه چ جوریه؟؟؟؟؟؟؟
جمعه باید برم...
چه شرایطی میخواد؟؟؟
ممنون
امیرحسین
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۱۴ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۴
0
4
سلام داداش ابوالفضل موفق باشی
داداش قدرشو بدون منم میخواستم برم ولی قبول نشدم انشاالله قبول بشی
معصومه
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۰
1
5
سلام من کنکوریه 94 هستم و ثبت نام این دانشگاه رو هم انجام دادم و منتظر تماس هستم. میشه بگید معیار اینکه شخص برای گزینش انتخاب بشه چیه؟؟؟؟ و اینکه مهلت پذیرش تا کیه؟؟؟
باوی
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۵
0
2
باسلام.من کارشناس ادبیات هستم امکانش هست برا دانشگاه افسری ثبت نام کنم؟خواهش میکنم جواب سوالموبدید
باوی
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۵
0
5
باسلام.من کارشناس ادبیات هستم امکانش هست برا دانشگاه افسری ثبت نام کنم؟خواهش میکنم جواب سوالموبدید
زهرا
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۱ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۸
0
5
سلام خسته نباشید من رشته ام ریاضیه سال بعد کنکور دارم معدل سومم 17شدمیخواستم ببینم اونجا که نوشته تحصیل در حوزه علمیه ربطی نداره یعنی چی؟بین اینجا ودانشگاه افسری کدومش بهتره؟من نیاز به راهنمایی دارم خواهشا جوابم بدید یا ایمیل کنید ممنون میشم
سید محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۱۳ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۷
1
6
باسلام باچه رتبه ای میتوان قبول شد
فاطمه
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۶ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۵
0
5
من دانشجو رشته الهیات هستم میخواستم بدونم میتونم بدون ازمون سراسری چطوری دانشگاه امهم صادق امحان داد ایا میتونم
بهلول خان
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۸ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۴
1
2
باباخداقوت.دمشون گرم با این شش خوان رستمشون!!!
اصلا اینا هفت خوان رستم رو گذاشتن تو جیبشون به خدا...!!!!!!
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۴۲ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۸
1
9
سلام خسته نباشید در رشته ریاضی فیزیک تا چه رتبه ای دانشگاه امام صادق دانشجو می پذیرد(برای پسرا)
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۱۹ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۸
2
0
سلام به همه
دوستان آیا دانشگاه افسری امام حسین ع این شرایط را دارد
فائزه
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۱۶ - ۱۳۹۵/۰۴/۳۰
3
9
با سلام باید رتبه کنکور ومعدل کتبی چند باشد تادر دانشکده امام صادق پذیرفته شویم؟؟؟
زهرا
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۰
0
7
باسلام و خسته نباشید من هم در آزمون سراسری شرکت کردم هم برای پذیرش در دانشگاه امام صادق ثبت نام کردم خواستم ببینم برای آزمون شفاهی تماس میگیرید؟تاریخ دقیدق رو میشه لطفا اعلام کنید
شهاب
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۵۲ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۱
1
1
سلام خواستم بدونم با چ رتبه ای میتونم دانشگاه امام صادق قبول شم
اميرمحمد
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۱ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۱
0
1
باسلام من دانشگاه امام صادق ثبت نام كردم حالاازكجامتوجه بشم پذيرفته شدم يانه ممنون
فائزه
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۶ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۳
1
3
با سلام
الان که اعلام علاقه مندی کردیم برای دانشگاه امام صادق و تو سایت هم ثبت نام کردیم تو انتخاب رشته کد رشته مینویسیم ؟ کد رشته هاش کدوما هستن؟/
مائده
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۳
1
5
من امسال کنکور دادم و نمیخواستم دانشگاه برم تصمیم گرفتم دانشگاه امام صادق برم ولی هنوز تماسی نگرفتن تا کی باید منتظر بمونم ببینم پذیرفته شدم یا نه؟خیلی خیلی علاقه دارم قبول شم باید چکار کنم؟؟؟؟؟لطفا راهنمایی کنید❤❤❤❤❤❤❤
مائده
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۳
4
1
من امسال کنکور دادم و نمیخواستم دانشگاه برم تصمیم گرفتم دانشگاه امام صادق برم ولی هنوز تماسی نگرفتن تا کی باید منتظر بمونم ببینم پذیرفته شدم یا نه؟خیلی خیلی علاقه دارم قبول شم باید چکار کنم؟؟؟؟؟لطفا راهنمایی کنید❤❤❤❤❤❤❤
سید سعید خلخالی
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۵/۳۱
2
0
با سلام.لطفا بفرمایید بنده در چه مرحله ای هستم.و ایا چند برابر ظرفیت معرفی شده ام که مدارک بیاورم.
کدملی 0371619440 است با تشکر
مبین
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۳۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۸
0
2
اگر ثبت نام کنیم و بعد پشیمان بشیم میتونیم رشته ای که قبول شدیم بریم
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۳۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۵
0
0
میشه بگید رتبه قبولی برا رشته تجربی چقدر باید باشه