کد خبر: ۷۷۴۱۷
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۰ - ۱۱:۱۹

تحریم‌ها، خرابکاری‌هایی چون انتقال ویروس کامپیوتری استاکس نت و اخیرا هم ترور دانشمندان هسته‌ای ایران که تهران، اسراییل را عامل آن می‌خواند، نشان از پیشرفت‌های اتمی این کشور دارد و این در حالی است که ذخایر اورانیوم ایران نیز روبه افزایش است و بر اساس برآورد کارشناسان، ایران اکنون...

تابناک به نقل از رویترز: «اولی هاینون»، بازرس ارشد هسته ای سازمان ملل تا سال گذشته، اعلام کرد: «با توجه به آنچه در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ایران شناخته شده نیست، فکر نمی‌کند ایران برای توسعه قابلیت ساخت سلاح اتمی به زمان طولانی نیاز داشته باشد.»

«این پروسه ساخت است که به زمان بیشتری نیاز دارد. اما ایران به طور قطع از عناصر لازم برخوردار است و قابلیت‌های خود را نیز توسعه داده است.»

هاینون که اکنون یکی از مقامات ارشد در مرکز علوم و امور بین المللی دانشگاه هاروارد است، می‌گوید: «به نظر نمی‌رسد تهران کماکان رویکرد سیاسی مشخصی را در زمینه ساخت بمب اتمی اتخاذ کرده باشد. اما برآوردها از زمان دستیابی ایران به توان ساخت سلاح اتمی، از اهمیت بسیاری برخوردار است و می‌تواند مشخص کند که قدرت‌های بزرگ جهان برای حل و فصل دیپلماتیک چالش هسته‌ای ایران چقدر زمان دارند.»

بنابر این گزارش، ماه گذشته نیز «گرگ جونز»، تحلیلگر آمریکایی با طرح این موضوع که اگر ایران بخواهد ساخت سلاح هسته‌ای را آغاز کند قادر است در عرض 8 هفته اورانیوم غنی شده مورد نیاز خود را تامین کند، هشدارهایی را مطرح کرده بود. جونز گفته بود: از آنجایی که ایران به ساخت سلاح هسته‌ای بسیار نزدیک شده است، باید این کشور را یک قدرت هسته‌ای غیررسمی بدانیم.

این در حالی است که برخی دیگر از کارشناسان با توجه به موانع فنی که ایران باید بر آن‌ها غلبه کند، این برآوردها را واقع گرایانه نمی‌دانند.

هانونن در ادامه افزود: «احتمال می‌رود ایرانی‌ها تا پایان سال آینده مواد لازم را در دست داشته باشند که باید آن‌ها را به درصد غنای لازم برسانند و این فرآیند نیز دست کم 6 ماه به طول خواهد انجامید.»

او با بیان این مطلب که جمهوری اسلامی در سه حوزه غنی سازی، طراحی سیستم‌های هسته‌ای و یک سامانه موشکی برای پرتاب آن، فعالیت می‌کند، گفت: «اما سرعت پیشرفت در هر 3 حیطه ممکن است کند باشد. بنابراین این احتمال وجود دارد که آن‌ها در مقطع کنونی تمرکز خود را به مهمترین بخش یعنی ساخت مواد شکاف پذیر معطوف داشته باشند.»

به نوشته رویترز، تحریم‌ها، خرابکاری‌هایی چون انتقال ویروس کامپیوتری استاکس نت و اخیرا هم ترور دانشمندان هسته‌ای ایران که تهران، اسراییل را عامل آن می‌خواند، نشان از پیشرفت‌های اتمی این کشور دارد و این در حالی است که ذخایر اورانیوم ایران نیز روبه افزایش است و بر اساس برآورد کارشناسان، ایران اکنون مواد با درصد غنای پایین را برای ساخت دست کم دو بمب اتمی در دست دارد.

این خبرگزاری در ادامه به نقل از «مارک فیتزپاتریک»، مدیر موسسه بین المللی مطالعات استراتژیک، می‌افزاید: «به نظر منطقی نمی‌رسد که ایران خطر حملات هوایی را بپذیرد مگر آن که بتواند دست کم چند بمب اتمی بسازد.»

گفتنی است با وجود تأکید چندباره مقامات ارشد جمهوری اسلامی ایران مبنی بر عدم اعتقاد به ساخت سلاح هسته ای و غیر انسانی دانستن آن، رسانه های غربی برای همراه نگه داشتن افکار عمومی در مورد انواع و اقسام دشمنی ها علیه کشورمان، به اشکال مختلف همچنان در صدد القاء چنین مسئله ای هستند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: