کد خبر: ۹۰۳۷۵
تاریخ انتشار: ۲۸ آذر ۱۳۹۰ - ۰۸:۵۳
این خبر به روز می شود

گفته می شود که رهبر کره شمالی علاقه زیادی به سیگار برگ و شراب داشت و تصور می شود که از دیابت و بیماری قلبی رنج می برد.سخنگوی کاخ سفید در آخرین ساعت یکشنبه شب به وقت واشنگتن در بیانیه ای نوشت: ما از نزدیک گزارش های مربوط به مرگ کیم جوگ ایل را ...


شفاف تلویزیون دولتی کره شمالی اعلام کرد که کیم جونگ ایل رهبر این کشور در سن ۶۹ سالگی در اثر حمله قلبی درگذشته است.

به گزارش شفاف، خبر مرگ او در یک بیانیه ای احساساتی در تلویزیون ملی قرائت شد. گوینده خبر که لباس سیاه به تن داشت گفت که او روز شنبه ۱۷ دسامبر در اثر فشار کار زیاد بر جسم و ذهنش درگذشت.

در این خبر گفته شد که کیم در یک قطار هنگام دیدار از ناحیه ای در خارج از پایتخت درگذشت. مرگ او باعث شوک عظیمی در کره شمالی خواهد شد. کیم جونگ ایل از سال ۱۹۹۴ پس از مرگ پدرش رهبر این کشور فقرزده کمونیست بوده است.

کره شمالی


او در سال ۲۰۰۸ دچار سکته مغزی شد و برای چندین ماه از انظار عمومی دور بود. تصور می شود که "کیم جونگ اون" پسر سومش که بیش از ۲۵ سال دارد به عنوان جانشین او تعیین شده باشد.

به گزارش خبرگزاری یونهاپ، کره جنوبی اعلام کرد که در پی اعلام این خبر ارتش را به حالت آماده باش در آورده است و شورای امنیت ملی آن کشور برای یک جلسه فوق العاده آماده می شود. کیم در عکس ها و ویدئوهای اخیر از سفر به روسیه و چین نسبتا سرحال به نظر می رسید.

گفته می شود که رهبر کره شمالی علاقه زیادی به سیگار برگ و شراب داشت و تصور می شود که از دیابت و بیماری قلبی رنج می برد.

واکنش اوباما

سخنگوی کاخ سفید در آخرین ساعت یکشنبه شب به وقت واشنگتن در بیانیه ای نوشت: ما از نزدیک گزارش های مربوط به مرگ کیم جوگ ایل را زیر نظر داریم. رئیس جمهوری مطلع شده است، و ما در تماس نزدیک با متحدان خود در کره جنوبی و ژاپن هستیم. ما همچنان به ثبات در شبه جزیره کره و آزادی و امنیت متحدان خود متعهدیم.

واكنش دولت انگلیس

وزیر خارجه انگلیس در واكنش به درگذشت 'كیم جونگ ایل' رهبر كره شمالی گفت: ما امیدواریم كه رهبری جدید كره شمالی اهمیت تعامل با جامعه بین المللی را درك كند.

انتشار خبر مرگ ' كیم جونگ ایل ' رهبر كره شمالی ، همتایان وی در کشورهای شرق آسیا از 'شوكه ' شدن تا برگزاری جلسه شورای امنیت ملی و دستور آماده باش نیروهای نظامی پیش برد.
     
بر اساس این گزارش، درپی انتشار این خبر در رسانه های گروهی كره شمالی ، مقام های كره جنوبی بلافاصله نشست شورای امنیت ملی تشكیل داده و هشدار امنیتی صادر كردند.

در همین حال ژاپن، كه روابط رسمی با كره شمالی ندارد ابراز امیدواری نمود كه مرگ رهبر پیونگ یانگ تاثیر منفی بر امنیت شبه جزیره كره نداشته باشد.

  چین ، نزدیكترین متحد كره شمالی نیز از مرگ رهبر این كشور ابراز تاسف كرد.

نشست محرمانه حزب حاکم پیونگ یانگ

حزب حاکم جمهوري دموکراتيک خلق کره اعلام کرد روز سه شنبه نشست فوق العاده اي را براي انتخاب رهبر جديد اين حزب برگزار خواهد کرد. به گزارش خبرگزاري شين هوا، بر اساس منشور حزب جمهوري دموکراتيک خلق کره شمالي يا حزب کارگر، در اين نشست تغييرات احتمالي در سياستهاي اين حزب و تغييرات ديگراحتمالي در آن بررسي خواهد شد.

تسلیت سفیر ایران به ملت و دولت كره شمالی

در پی انتشار خبر درگذشت رهبر کره شمالی، سفیر  ایران در بیانیه ای درگذشت وی را به ملت و دولت كره شمالی تسلیت گفت. بر اساس این گزارش، مرتضی مرادیان با ابراز تاسف از این رویداد اظهار داشت: به عنوان نماینده دولت جمهوری اسلامی ایران در این لحظات كه كره شمالی به دلیل فقدان رهبر خود در غم فرو رفته با مردم این كشور همدری می كنیم. 

سقوط ارزش بورس آسیا

در شرایطی که تنها ساعاتی از انتشار خبر درگذشت کیم جونگ ایل رهبر کره شمالی گذشته است، این مسئله بر روی بازار بورس آسیا تاثیر منفی داشته است.پایگاه خبری بلومبرگ گزارش داد که ساعاتی پیش خبر درگذشت کیم جونگ رهبر کره شمالی در سن 69 سالگی در اثر بیماری قلبی اعلام شد. این در شرایطی است که این مسئله باعث ایجاد تاثیرات منفی بر روی بورس آسیا شده و بر اساس بررسی های انجام شده ارزش این بورس هم اکنون سقوط را تجربه می کند. به طوری که بورس هنگ کنگ 3 درصد و بورس کره جنوبی 4 درصد سقوط را تجربه کرده اند.

تاخیر در ارسال کمک غذایی آمریکا به کره شمالی

از سوی دیگر پایگاه خبری بوستون نیز در گزارشی اعلام کرد: خبر درگذشت رهبر کره شمالی باعث به تاخیر افتادن کمک غذایی آمریکا به این کشور خواهد شد. بر اساس این خبر، آمریکا قرار بود یک بسته کمک غذایی برای مردم کره شمالی در این هفته ارسال کند که انتشار خبر مرگ کیم جونگ ایل احتمالا باعث خواهد شد ارسال این کمک غذایی به تعویق بیافتد.

فقر؛ همچنان مهمترین مشکل مردم کره شمالی است. گزارش تصویری وضعیت معیشتی مردم این کشور را می توانید اینجا ببینید.

پسر کوچک کیم جونگ ایل جانشین پدر

خبرگزاری رسمی کره شمالی نیز در خبری اعلام کرد که کیم جونگ اون پسر 27 ساله کیم جونگ ایل را به عنوان جانشین پدرش برای رهبری کره شمالی انتخاب کرده است.  گفتنی است کیم جونگ اون متولد سال 1984 است.

28 دسامبر برای دفن پیکر رهبر کره شمالی تعیین شد

خبرگزاری آسوشیتد پرس گزارش داد که کیم جونگ ایل رهبر فقید کره شمالی روز چهارشنبه 28 دسامبر برابر با 7 دی دفن خواهد شد. بر اساس این گزارش، فرزند رهبر کره شمالی که جانشین وی نیز شده است، از برگزاری مراسم تدفین پدر خود در تاریخ 28 دسامبر (هفتم دی ماه ) خبر داد. بر  اساس گزارش منابع خبری، کیم جونگ اون ریاست کمیته مراسم تدفین پدرش را برعهده گرفته است. 

رهبر حقیقی جدید کره شمالی کیست؛ پسر ایل یا خواهرش؟

اگرچه در پی درگذشت کیم جونگ ایل ظاهرا  کیم جونگ اون به عنوان رهبر جدید معرفی شده است، اما به نظر می رسد در واقع عمع کیم جونگ اون اداره کشور را بر عهده خواهد داشت، چرا که "اون" هم اکنون بی تجربه است.

کاهش قیمت جهانی نفت در واکنش به مرگ رهبر کره شمالی

در پی اعلام خبر درگذشت رهبر کره شمالی قیمت نفت در بازارهای جهانی کاهش یافت و به 102.87 در هر بشکه دلار رسید.

بر اساس این گزارش، قیمت نفت برنت دریای شمال با انتشار خبر مرگ رهبر کره شمالی به کمتر از 103 دلار در هر بشکه رسید. این در شرایطی است که خبر مرگ کیم جونگ ایل سرعت نگرانی‌ها در مورد ایجاد درگیری در کره شمالی و همچنین برنامه هسته ای این کشور را افزایش داد.

در عین حال، قیمت نفت خام آمریکا در بازار آنلاین نیویورک نیز با کاهش  59 سنتی به 92.94 در هر بشکه رسید. این نفت نیز هفته گذشته کاهش 5.9 درصدی داشته است.

شرایط جنگی در مرز کره شمالی و جنوبی

به دنبال درگذشت رهبر کره شمالی، اوضاع در مرز کره جنوبی و کره شمالی بحرانی گزارش شده است.

بر اساس این گزارش، شورای امنیت ملی کره جنوبی، بلافاصله پس از دریافت این خبر تشکیل جلسه داده و اعلام وضعیت اضطراری کرده است.

رئیس ستاد مشترک کره جنوبی در این باره اعلام کرده است که این کشور، هواپیماهای خود را بر فراز مرز دو کشور به پرواز درآورده تا تحرکات نظامی کره شمالی را رصد کنند. هم‌اکنون بیشتر ارتش بیش از یک میلیون نفری کره شمالی با هزاران موشک در مرز این کشور با کره جنوبی مستقر شده‌اند.

آیا مرگ کیم جونگ ایل عامل ایجاد گشایبش در پرونده هسته‌اي كره‌شمالي است؟

از سوی دیگر خبرگزاری رویترز در تحلیلی به بررسی تاثیر مرگ کیم جونگ ایل بر مسئله هسته ای کره شمالی پرداخته و آورده است: در پي درگذشت رهبر كره شمالي و به دستگيري قدرت توسط جوان‌ترين پسرش در يكي از قدرت‌هاي هسته‌اي جهان، بارقه‌هاي اميد براي از سرگيري مذاكرات هسته‌اي با كره شمالي ايجاد شده است.

فراخوان تلویزیون كره شمالی برای بیعت با رهبر جدید

تلویزیون كره شمالی از مردم برای بیعت با رهبر جدید دعوت كرد و خواستار اعلام وفاداری نسبت به ' كیم جون اون' شد.

بر اساس این گزارش، تلویزیون كره شمالی از آحاد مردم و همه مسوولان و مقام های نظامی و دولتی خواست نسبت به ' كیم جونگ اون ' وفادار باشند.

اعلام 12 روز عزاي عمومي در كره ‌شمالي

رسانه‌هاي چين در گزارشی اعلام کردند که در پي مرگ كيم جونگ ايل، كره شمالي در عزای عمومی فرو رفته است، به طوری که مغازه‌ها تعطيل شده و پرچم‌ها به حالت نيمه افراشته درآمده است.

بر اساس این گزارش، برخي از مردم به نشانه سوگواري سربندهاي سرخ رنگ خود را كه نشانه كمونيست‌هاست برداشته يا آن را به لباس‌هاي خود متصل كرده‌اند. علاوه بر این خيابان‌هاي پيونگ يانگ به صورت غير معمولي آرام است و بسياري از مغازه‌ها تعطيل هستند و تمامي پرچم‌ها نيز به حالت نيمه افراشته درآمده‌اند.

همچنین تلويزيون دولتي چين نيز كره‌اي‌ها را نشان داد كه از ته دل در خيابان‌ها گريه مي‌كردند. علاوه بر این خبرگزاري فرانسه اعلام کرد که جاده‌هاي اطراف محلي كه جسد كيم جونگ ايل نگه‌داري مي‌شود مسدود شده‌اند. همچنين آواز خواندن و رقصيدن و انجام هر نوع سرگرمي تا 29 دسامبر (8 دي ماه) ممنوع شده است، زیرا دولت 12 روز عزاي عمومي اعلام كرده است.

تشکیل نشست فوق العاده پارلمان کره شمالی برای کاهش تبعات درگذشت رهبر این کشور

رئیس پارلمان کره‌شمالی به منظور بررسی کاهش آثار پیامدهای مرگ ناگهانی رهبر این کشور دستور تشکیل نشست فوق‌العاده داد.

بر اساس این گزارش، پارک هی تای رئیس پارلمان کره‌شمالی به تمامی کمیته‌های پارلمانی دستور داد برای بررسی اقدامات اضطراری احتمالی در سطح پارلمان جلسه فوق‌العاده تشکیل دهند .

مقام‌های پارلمانی کره‌شمالی اعلام کردند رهبران حزب حاکم ملی و اصلی‌ترین حزب مخالف حاضر در پارلمان این کشور نیز قرار است اواخر امروز -دوشنبه- جلسه فوق‌العاده با هدف کاهش تاثیرات مرگ رهبر این کشور بر آینده کره‌شمالی تشکیل دهند.

آزمایش موشکی کره شمالی

ارتش كره شمالی روز دوشنبه و در نخستین روز از اعلام مرگ 'كیم جونگ ایل' رهبر این كشور یك فروند موشك كوتاه برد آزمایش كرد.
      
بر اساس این گزارش، خبرگزاری یونهاپ اعلام کرد که این موشك در سواحل شرقی كره شمالی شلیك شده است.

واکنش آلمان به درگذشت رهبر کره شمالی

در پی انتشار خبر درگذشت کیم جونگ ایل رهبر کره شمالی، آلمان خواستار كنارگذاشتن برنامه اتمی از سوی رهبران جدید این کشور شد.

بر اساس این گزارش، 'دیرك آگوستین' معاون سخنگوی وزارت خارجه آلمان در این باره گفت: ما انتظارات روشنی از كره شمالی داریم تا از این فرصت برای تغییر وضعیت استفاده كنند.

وی انتظارات كشورش را از كره شمالی، كنار گذاشتن برنامه اتمی، بهبود وضعیت انسانی و بازگشایی فضای سیاسی و اقتصادی اعلام كرد.

با مرگ رهبر كره شمالي؛ كره جنوبي به حالت آماده باش درآمد

با مرگ رهبر كره شمالي، علاوه بر اين كشور، كره جنوبي نيز براي جلوگيري از احتمال هر گونه تحرك نظامي به حالت آماده باش درآمد.

به گزارش پایگاه خبری الجزيره،  پس از انتشار خبر مرگ کیم جونگ ایل، رهبر كره شمالي، رئيس جمهور كره جنوبي خواستار تشكيل جلسه اضطراري شوراي امنيت شد.

 يكي از مقامات رسمي دفتر رياست جمهوري كره جنوبي دوشنبه در يك كنفرانس مطبوعاتي تلويزيوني اعلام كرد كه لی میونگ باک، رئیس جمهور اين كشور از مردم خواسته است كه بدون نگراني به كارهاي روزمره و فعاليت هاي اقتصادي خود ادامه دهند.

آمريكا به دنبال خلع سلاح اتمي كره شمالي

به دنبال درگذشت رهبر كره شمالي، كاخ سفيد اعلام كرد كه كره شمالي بايد براي از بين بردن سلاح اتمي خود طرح ويژه‌اي اتخاذ كند.

به گزارش الجزيره،‌ واشنگتن همچنين اعلام كرده است كه براي گفت و گو با كره شمالي آماده است.

جي كارني، سخنگوي كاخ سفيد گفت: ايالات متحده در حال ارزيابي رهبري جديد كره بوده و عملكرد رهبر جديد كره، بويژه سياست هاي كره در مورد سلاح اتمي را پي گيري مي كند.

سه روز عزای عمومی در كوبا به دلیل مرگ رهبر كره شمالی

كوبا روز گذشته به احترام ' كیم جونگ ایل ' رهبر كره شمالی كه روز شنبه در گذشت ، سه روز عزای عمومی اعلام كرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه ز زمان پایان جنگ سرد كه كوبا بیش از پیش منزوی شد ، كره شمالی متحد قابل اعتماد این كشور به شمار می آید.

شورای دولتی كوبا با انتشار بیانیه ای اعلام كرد : به مناسب درگذشت كیم جونگ ایل عزای رسمی اعلام شده و پرچم كوبا از 20 تا 22 دسامبر به حالت نیمه افراشته خواهد بود.

آمریكاخواستار انتقال قدرت صلح آمیز و باثبات در كره شمالی شد

هیلاری كلینتون، وزیر امور خارجه امریكا خواستار انتقال قدرت صلح آمیز و باثبات در كره شمالی و همچنین بهبود روابط بین دو كشور پس از مرگ رهبر كره شمالی شد.

به گزارش فرانس پرس،كلینتون پس از نشستی با وزیر امور خارجه ژاپن افزود: ما هر دو منافع مشتركی در یك كره شمالی باثبات و آرام داریم.

وی اضافه كرد: ما دوباره امیدمان را برای یك بهبود روابط با مردم كره شمالی ابراز می كنیم و هنوز عمیقا نگران رفاه آنان هستیم.

روابط دوستانه روسیه با کره شمالی تغییر نخواهد کرد

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه به دنبال مرگ "کیم جونگ ایل" رهبر کره شمالی گفت: درگذشت رهبر کره شمالی تاثیری بر روابط روسیه با کره شمالی نخواهد گذاشت.

وی همچنین گفت: کره شمالی همسایه ما است و ما همسایه خوب خود را رها نخواهیم کرد و امیدواریم مرگ کیم جونگ ایل تاثیری بر ادامه روابط دوستانه ما با رژیم کره شمالی نداشته باشد.

توصیه کیسینجر درباره اقدام علیه کره‌شمالی

وزير امور خارجه اسبق آمريكا تصريح كرد: آمريكا هر اقدامي كه بخواهد در رابطه با كره شمالي انجام دهد، بايد با اتفاق نظر با ساير متحدان خود باشد.

بر اساس این گزارش، هنري كيسينجر، در گفت‌وگو با شبكه سي.‌ان.‌ان گفت: تنها توان كره شمالي اين است كه مي‌تواند اقدامات ويران‌گر و انتحاري انجام دهد اما بايد گفت آنها قابليت تحمل درگيري‌هاي بلندمدت را ندارند.

وي همچنين خاطرنشان ساخت: گمان مي‌كنم كه مهمترين هدف براي دولت آمريكا اين است كه ميان كشورهاي متحد خود اتفاق ‌نظر ايجاد كرده و تلاش كند جلوي هرگونه قدرت نمايي كره شمالي را بگيرد.

حضور رییس جمهور چین در سفارت کره شمالی در پکن

خبرگزاري فرانسه گزارش داد: پس از انتشار خبر درگذشت رهبر كره شمالي، هو جين تائو، رئيس‌جمهور چين از سفارت كره شمالي در پكن بازديد به عمل آورده و در اين بازديد با مقامات سفارت ابراز همدردي كرده است.

چين نزديك‌ترين متحد كره شمالي است و تنها چند ساعت پس از انتشار خبر مرگ رهبر كره شمالي از جانشين وي كيم جونگ اون حمايت كرد و از مردم كره شمالي خواست تا اتحاد خود را حفظ كنند و غم و اندوه خود را تبديل به قدرت نمايند.

پیام تسلیت كره جنوبی برای مردم كره شمالی

دولت كره جنوبی با ارسال پیام تسلیت، مراتب همدردی خود را با مردم كره شمالی به خاطر درگذشت ' كیم جونگ ایل' رهبر این كشور ابراز داشت. به گزارش خبرگزاری فرانسه، ارسال این پیام به رغم تنش سیاسی در روابط دو كره به دنبال حملات مرزی در سال گذشته انجام شده است. 

این خبرگزاری به نقل از'یو وو ایك' وزیر اتحاد كره جنوبی نوشت:دولت سئول پیام تسلیت خود را برای مردم كره شمالی ارسال كرده است. وی با اشاره به اعلام خودداری پیونگ یانگ برای میزبانی از هیات های خارجی شركت كننده در مراسم تدفین كیم جونگ ایل گفت: سئول از اعزام هیاتی از مقامهای این كشور برای شركت در مراسم تدفین رهبر كره شمالی در پیونگ یانگ خودداری خواهد كرد.

پیام تسلیت وزیر امور خارجه ایران به همتای کره شمالی

علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران طی پیامی به پاک اویی چون وزیر امور خارجه کره شمالی درگذشت کیم جونگ ایل رهبر آن کشور را به وی تسلیت گفت .

در این پیام که امروز جهت مقام کره ای ارسال گردید صالحی ضمن بیان تسلیت و همدردی خود با دولت و ملت کره شمالی برای آنان توفیق و سربلندی و سعادت و رفاه هر چه بیشتر آرزو کرد.

درخواست آژانس بين‌المللي انرژي اتمي براي بازگشت بازرسان به كره شمالي

دبيركل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي اظهار داشت: در راستاي خلع سلاح هسته‌اي شبه جزيره كره بايد بازرسان آژانس بين‌المللي انرژي اتمي دوباره در كره شمالي مستقر شوند.

به گزارش رويترز، انتشار خبر درگذشت كيم جونگ ايل، رهبر كره شمالي در روز دوشنبه باعث ايجاد نگراني‌هايي در خصوص ايجاد بي‌ثباتي در شبه جزيره كره شده است.

بازرسان سازمان ملل در سال 2009 از كره شمالي اخراج شدند و بازگشت مجدد آنها به اين كشور نشان دهنده جديت كره شمالي براي خلع سلاح هسته‌اي خواهد بود.

۱۲ روز عزای عمومی در کره‌شمالی/ پخش تصاویر جسد رهبر کره شمالی
 
تلویزیون دولتی کره‌شمالی برای نخستین بار تصاویر محدودی از جسد ˝کیم جونگ ایل˝ رهبر فقید این کشور را منتشر کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، جسد "کیم جونگ ایل" رهبر کره‌شمالی که روز شنبه در اثر سکته فلبی درگذشت، درون یک تابوت شیشه‌ای در کاخ "کومسوسان" پیونگ یانگ قرار داده شده است.

پس از مرگ رهبر كره شمالي، آينده مذاكرات هسته‌يي مبهم است   

چاينا پست گزارش داد كه مرگ رهبر كره شمالي ممكن است موجب توقف مذاكراتي شود كه هدف نهايي‌شان، متقاعد كردن پيونگ يانگ به كنار گذاشتن تسليحات هسته‌يي‌اش است.

روزنامه چاينا پست در ادامه گزارش خود نوشت: احتمال نمي‌رود كيم جونگ اون، سومين پسر كيم جونگ ايل، رهبر فقيد كره شمالي كه جانشين وي شده است و در تلاش براي تحكيم قدرت خود است، ريسك كند و دست به اقدامي بزند كه مي‌تواند نشانه ضعف او تلقي شود.

راز لبخند رهبر متوفای كره شمالی فاش شد

پس از مرگ رهبر كره شمالی، اكنون آشكار شده است كه دو دندانساز و دندانپزشك جراح سوییسی در سفرهای متعدد برنامه ریزی شده به كره شمالی، ضمن مداوای كیم جونگ ایل، لبخند همیشگی او را شكل می دادند.

مطبوعات سوییس روز سه شنبه نوشتند كه جونگ ایل لبخند همیشگی خود را مدیون دندانپزشكان سوییسی بوده است. براساس این خبر 'كلود گربر' دندانپزشك جراح و 'پتر ایملر' دندانساز سوییسی بطور دائم به پیونگ یانگ سفر می كردند. این دو دندانپزشك سوییسی، تایید كرده اند كه طی سال های گذشته، حتی دو بار در هر سال به كره شمالی سفر كرده اند. روزنامه بونت سوییس در این باره نوشته است: برای معاینه و درمان دندانی رهبر فقید كره شمالی، این دو پزشك گاهی با بالگرد به اقامتگاه او منتقل می شدند.

مرگ رهبر كره شمالی، چالش مهمی برای چین و ژاپن است

روزنامه آمریكایی 'وال استریت ژورنال' اصلیترین چالشها از مرگ 'كیم جونگ – ایل' رهبر كره شمالی را متوجه دو همسایه نیرومند آن، یعنی چین و ژاپن می داند.

این روزنامه روز سه شنبه در تفسیری با اشاره به مرگ رهبر كره شمالی نوشت: انتظار این است كه چین كه مرگ 'كیم ' یك چالش جدی برای آن است، این رویداد را فرصتی برای خارج ساختن پیونگ یانگ از انزوا و حالت خصمانه شمارد.

حمایت چین از رهبری جدید کره شمالی

دولت چین ضمن ابراز تسلیت نسبت به درگذشت کیم جونگ ایل، حمایت خود را از رهبری جدید این کشور اعلام کرد.

به گزارش پرس‌تی‌وی، سخنگوی وزارت خارجه چین از کیم جونگ اون، رهبری جدید کره شمالی حمایت کرد و ابراز امیدواری كرد روابط دو کشور همچون گذشته باقی مانده و رو به توسعه بیشتر حرکت كند.
 
شباهت به پدربزرگ با جراحی پلاستیک؟

خبرگزاری آلمان به نقل از روزنامه‌ "هرالد کره" که در کره جنوبی منتشر می‌شود گزارش می‌دهد، کیم جونگ اون خیلی زود مجذوب قدرت و اقتدار شده است. به نوشته‌ این روزنامه رهبر جدید کره شمالی شباهت ظاهری بیشتری به پدر بزرگش دارد و ظاهرا برای تشدید این شباهت تن به جراحی پلاستیک داده است.

تسلیت معاون دبیركل سازمان ملل به دلیل مرگ رهبر كره شمالی

معاون بان كی مون با حضور درهیات نمایندگی دائم كره شمالی نزد سازمان ملل مرگ كیم ایل جونگ رهبر آن كشور را تسلیت گفت.

محافل سیاسی در نیویورك از كوتاه بودن اظهار تاسف معاون دبیركل سازمان اظهار تعجب كردند درحالیكه سخنگوی بان كی مون هدف این پیام را مهم دانست.

این در حالی است كه بان كی مون نیز مانند سایر رهبران مهم جهان روز یكشنبه از خبر درگذشت رهبر كره شمالی آگاه شد، تا امروز هیچ واكنشی به آن نشان نداد.

خطر برکناری وزیر دفاع به خاطر درگذشت رهبر کره شمالی

وزیر دفاع و رئیس اداره جاسوسی کره جنوبی اعلام کرده است که وی و مجموعه تحت امرش کاملا از درگذشت رهبر کره شمالی تا لحظه اعلام خبر فوت وی توسط رسانه های کره شمالی بی خبر بوده اند و آنان نیز همزمان با دیگران از طریق رسانه های کره شمالی خبر درگذشت کیم جونگ ایل مطلع شده اند .

بر اساس این گزارش، وزیر دفاع و امنیت کره جنوبی اعلام کرده است که وی و مجموعه تحت امرش در روز های اخیر یک شکست بزرگ اطلاعاتی از کره شمالی خورده است .

یکی از رهبران مخالف دولت کره جنوبی در مجلس این کشور خواهان استعفای وزیر دافع به خاطر این شکست اطلاعاتی شده است.
 
کارشناسان امنیتی معتقدند اتکا بیش از حد دولت کره جنوبی بر تکنولوژی های نوین اطلاعاتی و حذف عوامل انسانی در فرایند جاسوسی از کره شمالی باعث این شکست شده است.
 
رهبر سابق کره شمالی: من یک کارشناس اینترنت هستم
 
همزمان با درگذشت رهبر کره شمالی، وضعیت اینترنت در این کشور به بحث داغ محافل خبری تبدیل شده است.

در حالی که این روزها خبر مرگ رهبر کره شمالی، بار دیگر نگاه‌ها را به سمت این کشور مرموز کشانده است، شبکه خبری فاکس نیوز گفت که کیم جونگ ایل، چندی پیش در جریان دیدار با رئیس‌جمهور کره جنوبی، خود را یک کارشناس اینترنتی نامیده است.

وی در پاسخ به درخواست رئیس‌جمهور کره جنوبی که از مقامات همسایه شمالی خواست به شرکت‌های کره جنوبی فعال در مجتمع صنعتی مرزی کائسونگ اجازه دهد از اینترنت استفاده کنند، این سخن را بیان داشته است.

گفتنی است اعلام شده است که هیچ هیأت خارجی به مراسم تدفین رهبر کره شمالی دعوت نمی شود.

موافقت کره شمالي با توقف غني سازي اورانيوم

در تازه ترین تحولات پس از درگذشت رهبر کره شمالی، این کشور توافق کرد برنامه غني‌سازي اورانيوم را متوقف کند .

به گزارش شبکه المنار لبنان، يکي از مسوولان کره شمالي اعلام کرد، اين کشور موافقت کرده است برنامه غني‌سازي اورانيوم با اهداف نظامي را که خواسته مهم آمريکا براي از سرگيري مذاکرات خلع سلاح هسته‌اي و اعطاي کمک هاي غذايي به اين کشور محسوب مي‌شود، متوقف کند.

بر اساس اين گزارش دولت آمريکا توافق کرده است بيش از 240 هزار تن کمک‌هاي غذايي به پيونگ يانگ ارسال کند.

 فرمان نظامي رهبر جديد کره شمالي

کيم جونگ اون، رهبر جديد کره شمالي نخستين فرمان نظامي خود را پس از درگذشت پدرش صادر کرد .

خبرگزاري يونهاپ کره جنوبي چهارشنبه به نقل از يکي از مقامات بلندپايه اين کشور اعلام کرد کيم جونگ اون به همه واحدهاي نظامي دستور داده رزمايشها و عمليات آموزشي را متوقف کنند و به پايگاههاي خود بازگردند.

اين خبرگزاري همچنين اعلام کرد در پي درگذشت کيم جونگ ايل رهبر فقيد کره شمالي، يک تشکيلات موقت زمام امور اين کشور را به دست مي گيرد .

ارثیه قدرت در کره شمالی تقسیم می شود

یک خبرگزاری غربی از تصمیم رهبر جدید کره شمالی برای تقسیم قدرت با عمه خود و همچنین ارتش این کشور خبر داد.

آسوشیتدپرس در مطلب اختصاصی خود به نقل از منابع نزدیک به سئول و پیونگ یانگ می نویسد : رهبر جدید و جوان کره شمالی قصد تقسیم قدرت با عمه خود و ارتش این کشور را دارد و نظامیان این کشور وفاداری خود را نسبت به "کیم جونگ اون" اعلام داشته اند.

علاقه ويژه رهبر كره شمالي به فيلم‌هاي «رامبو» و «تيلور»

روزنامه تلگراف در مطلبي به بررسي خصوصيات رهبر فقيد كره شمالي پرداخته است، از جمله اينكه وي به فيلم‌هاي رامبو علاقه خاصي داشته و از طرفداران پر و پا قرص اليزابت تيلور، هنرپيشه زن هاليوودي بوده است.

اين روزنامه در مطلبي با عنوان «50 حقيقت در مورد رهبر كره شمالي» به بررسي شخصيت و گذشته وي مي پردازد و مي نويسد: وي 157 سانتيمتر قد داشت، عاشق فيلم هاي رامبو و اليزابت تيلور بوده و همچنين مظنون به قتل برادر كوچكترش «كيم شو را» بوده است.

رئيس ستاد مشترك ارتش آمريكا: شاهد اقدام غيرمنتظره‌اي از سوي ارتش كره‌شمالي نبوده‌ايم   

رئيس ستاد مشترك ارتش آمريكا اعلام كرد: شاهد هيچ‌گونه اقدام غيرمنتظره‌اي از سوي ارتش كره‌شمالي پس از اعلام خبر درگذشت رهبر اين كشور نبوده ايم.

به گزارش شبكه سي‌.‌ان.ان، مارتين دمپسي، رئيس ستاد مشترك ارتش آمريكا اعلام كرد: با اين حال آمريكا در حال حاضر در پي مرگ كيم جونگ ايل رهبر فقيد كره‌شمالي در وضعيت هشيار و آماده‌باش قرار دارد.

جايگاه رهبر جديد كره ‌شمالي مستحكم است   

تحليلگران در سئول مي‌گويند رهبر جديد كره شمالي از جايگاهي مستحكم در حزب حاكم كمونيست و ارتش اين كشور برخوردار است.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، اين تحليل‌گران بر اين باور هستند كه منافع گروه حاكم در كره شمالي با انتقال مسالمت‌آميز اختيارات به كيم جونگ اون، رهبر جديد كره شمالي به عنوان تنها گزينه در دسترس مطابقت دارد و از ديدگاه بسياري اين اقدام مي‌تواند به ادامه اتحاد در حكومت اين كشور كمك كند بي آنكه به رهبري كره شمالي آسيبي برساند.

ادعای يك روزنامه كره‌جنوبي:

چين پيش از اعلام رسمي خبر درگذشت رهبر كره‌شمالي در جريان اين موضوع قرار گرفته‌ بود   

يك روزنامه كثيرالانتشار در كره جنوبي گزارش داد: خبر درگذشت كيم جونگ ايل، رهبر سابق كره شمالي روز شنبه به اطلاع مقامات چيني رسيده است. اين در حالي است كه خبر درگذشت او دو روز بعد و در روز دوشنبه به طور رسمي اعلام شد.

روزنامه "جونگ‌آنگ ايلبو"، به نقل از يك منبع ناشناس در پكن گزارش داد: خبر درگذشت كيم جونگ ايل در تاريخ شنبه 17 دسامبر به اطلاع سفير چين در كره‌شمالي رسيد. به گفته اين مقام ناشناس اين خبر دقيقا در همان روزي كه كيم جونگ ايل به خاطر حمله قلبي در يك قطار جان خود را از دست داد، به اطلاع سفير چين رسيد.


جدیدترین اخبار مربوط به درگذشت رهبر کره شمالی

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار