کد خبر: ۹۴۸۷۴
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۳۹۰ - ۱۰:۳۹
نزدیک به 90 درصد مخاطبان شفاف از عملکرد دو مجلس پیشین رضایت ندارند

انتخابات نزدیک است و روز به روز صدای قدم‌های اسفندماه، بیش از پیش شنیده می‌شود. با توجه به تشکیل جبهه متحد توسط اصولگرایان، تحلیل‌ها حاکی از این است که مجلس نهم نیز مانند مجلس هفتم و هشتم، مجلسی اصولگرا خواهد بود. اما در این میان نه تنها بسیاری از سیاسیون به عملکرد دو مجلس اصولگرای پیشین انتقاد دارند بلکه افکار عمومی نیز بنا بر شهادت نظر سنجی شفاف ازعملکرد مجلس هفتم و به دنبال آن از مجلس هشتم رضایت مطلوب ندارد. بنابر این نظر سنجی که بیش از ۶۷۰۰ نفر درآن شرکت کردند و ...

شفاف: انتخابات نزدیک است و روز به روز صدای قدم‌های اسفندماه، بیش از پیش شنیده می‌شود. با توجه به تشکیل جبهه متحد توسط اصولگرایان و اقبال عمومی به سوی آن‌ها، تحلیل‌ها حاکی از این است که مجلس نهم نیز مانند مجلس هفتم و هشتم، مجلسی اصولگرا خواهد بود.

اما در این میان نه تنها بسیاری از سیاسیون به عملکرد دو مجلس اصولگرای پیشین انتقاد دارند بلکه افکار عمومی نیز بنا بر شهادت نظر سنجی شفاف ازعملکرد مجلس هفتم و به دنبال آن از مجلس هشتم رضایت مطلوب ندارد.

بنابر این نظر سنجی که بیش از ۶۷۰۰ نفر درآن شرکت کردند و سوال آن این بود که از عملکرد کدام مجلس راضی بودید؟ عیار دو مجلس اصولگرای پیشین به نظر سنجی گذاشته شد که بر طبق این نظر سنجی، نزدیک به ۹۰ درصد مخاطبان شفاف از عملکرد دو مجلس اصولگرای پیشین رضایت نداشته‌اند و گزینه هیچ کدام را انتخاب کرده‌اند.در این میان وضعیت مجلس هفتم نسبت به مجلس هشتم کمی بهتر است و بیش از ۶ درصد، معتقد بوده‌اند که از عملکرد مجلس هفتم رضایت دارند.

در مقابل از نظر تنها ۲ درصد از خوانندگان سایت شفاف، عملکرد مجلس هشتم قابل قبول بوده است که با توجه به طرح‌های اجرایی نشده و استیضاح‌های روی میز مانده و عدم استفاده از تمام ظرفیت‌های قانونی برای مخالفت با بی‌قانونی‌های صورت گرفته توسط دولتی‌ها، این نتیجه عجیب به نظر نمی‌رسد.

نزدیک به ۱. ۵ درصد از مخاطبان سایت نیز عملکرد هر دو مجلس را مطلوب دانسته‌اند تا به این ترتیب درجه نارضایتی‌ها از رضایتمندی‌ها بیشتر باشد.

البته این مساله که دو مجلس اصولگرای پیشین می‌توانسته‌اند بهتر و مطلوب‌تر عمل کنند، تنها اعتقاد افکار عمومی نیست. بسیار از نمایندگان دوره هفتم و هشتم و فعالان سیاسی نیز بر این مساله اذعان دارند و با توجه به اینکه مجلس بعدی نیز مجلسی اصولگرا خواهد بود با به نقد کشیدن دو مجلس پیشین، سعی در اصلاح مشکلات داشته‌اند.

به گزارش شفاف، محسن غرویان استاد درس خارج از فقه حوزه علمیه قم در گفت‌و‌گو با خبرنگار شفاف به ضعف‌های مجلس هشتم اشاره کرد و گفت: عمده‌ترین ضعف مجلس، ضعف اخلاقی و برخوردهایی است که در این مجلس هر از گاهی پیش می‌آمد.

استاد درس خارج از فقه حوزه علمیه قم تاکید کرد: باید نمایندگان در مجلس وکیل المله باشند نه وکیل الدوله و از حقوق ملت دفاع کنندو نظارت دقیق بر اجرای قوانین و مصوبات داشته باشند. نمایندگان مجلس باید جانب ملت را بگیرند نه آنکه خودشان گرفتار باند قدرت شوند. در مجلس هشتم برخی از نمایندگان بیشتر جانب دولت را گرفته بودند ملت را‌‌ رها کرده بودند.

داریوش قنبری نیز با اشاره به عملکرد مجلس هفتم و هشتم دراین باره گفت: ریاست مجلس هشتم نسبت به مجلس هفتم قوی‌تر عمل کرد. اما با این حال، بدنه مجلس هفتم قوی‌تر از مجلس هشتم بود.

وی افزود: از آنجایی که انتخابات هفتم قبل ازانتخابات ریاست جمهوری نهم بود، دولت نماینده آنچنانی نداشت و این قضیه که مجلس هفتم حامی دولت بود، منتفی بود. اگر هم دفاعی از دولت صورت می‌گرفت، بسیار معقول‌تر بود. اما مجلس هشتم از طریق دولت وارد مجلس شدند و بیشتر وکلای دولت بودند تا وکلای ملت.

احمد خورشیدی دبیر کل جمعیت خدمتگزاران انقلاب اسلامی و پدر داماد احمدی‌نژاد نیز در گفت‌و‌گو با خبرنگار شفاف با تاکید بر اینکه عدم نظارت کافی بر عملکرد دولت یکی از ضعف‌های مجلس هشتم محسوب می‌شود، گفت: علاوه بر نقاط قوتی که می‌توان برای مجلس هشتم مطرح کرد مانند پرداختن به چند نکته خوب و مردمی، یکی از ضعف‌های مجلس هشتم عدم نظارت کافی بر عملکرد دولت بود. البته مجلس نیز دلایلی برای این اقدام خود دارد از جمله اینکه دولت تمکین نمی‌کند. مجلس هشتم در یک برهه‌ای به شکلی پیش رفت که افکار عمومی از مجلس هشتم، به عنوان مجلس دولتی و مجلسی که مماشات زیادی با دولت می‌کند یاد کردند.

وی به معضلات اقتصادی کشور که مجلس اقدام عملی برای رفع آن انجام نداد، اشاره کرد و یاد آور شد: عدم اهتمام کافی به مشکلات اصلی کشور همچون بیکاری، فقر و تورم که از معضلات اقتصادی کشور و از محورهای تهدیدات محسوب می‌شود یکی دیگر از ضعفهای مجلس است. انتظار می‌رفت با توجه به اینکه مجلس هشتم با تابلوی اصولگرایی و شعار حمایت از قشر مستضعف به میدان آمد بهتر از این عمل کند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۵
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۰:۴۸ - ۱۳۹۰/۱۱/۰۱
0
0
حتما انتظار نداشتید که مثبت باشه!!
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۲:۳۲ - ۱۳۹۰/۱۱/۰۱
واقعا می خواستین مثبت باشه؟!
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۲:۳۳ - ۱۳۹۰/۱۱/۰۱
0
0
منفی منفی منفی...رضایتمان منفی است!
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۲:۳۳ - ۱۳۹۰/۱۱/۰۱
0
0
نظارت بر دولت که کلا موفقیت آموز نبوده است!
محمد
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۲:۳۴ - ۱۳۹۰/۱۱/۰۱
0
0
که چی؟!
احمد
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۴:۴۲ - ۱۳۹۰/۱۱/۰۱
0
0
به نظر من هم دولت و هم مجلس توی نابسامانی های کشور مسیول اند
یکی نیست بگه چرا من باید 5سال کار کنم و اخرش پرایدی بگیرم که دست می زنی کاپوتش میره تو و
اگه محصولات ایران خودرو خوب چرا خودشون سوار نمی شن
جواد
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۲۰:۰۳ - ۱۳۹۰/۱۱/۰۱
0
0
اینان همه مریدان حلقه به گوش بودند نه نماینده
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۲۳:۲۸ - ۱۳۹۰/۱۱/۰۱
0
0
اگر مجلس فعلی نبود ، نه تنها مشکلی برای کشور پیش نمی آمد ، شاید به نفع مردم هم بود .
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۱:۰۴ - ۱۳۹۰/۱۱/۰۲
0
0
ملت ایران واقعا هشیار است
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۱:۳۴ - ۱۳۹۰/۱۱/۰۲
0
0
ba in ouzao ahvali ke mamlekato mardom darand digar ehtiyaji be nazar sanji nabood manfi 100 dar sad manfi
حسین
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۵:۴۸ - ۱۳۹۰/۱۱/۰۲
0
0
افتضاح
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۶:۴۷ - ۱۳۹۰/۱۱/۰۲
0
0
الان ديگر وقت كاسه چه كنم چه كنم دست گرفتن نيست. همه چيز تمام شد و رفت.
ناشناس
UNITED STATES
۱۶:۵۱ - ۱۳۹۰/۱۱/۰۲
0
0
این مجلس ها فقط باعث هدر رفتن بیت المال میشه تعطیلش کنید