کد خبر: ۱۳۸۶۳
تاریخ انتشار: ۰۲ دی ۱۳۸۸ - ۱۳:۰۱
تعداد نظرات: ۹ نظر
گزارش شفاف :
با اتکا به عدالت اجتماعی و یک برنامه ریزی تربیتی و فرهنگی گسترده می توان از گسترش آن جلوگیری و حتی آن را محدود کرد .

شفاف، لیداایاز : آماری رسمی در دست نیست. آماری از رشد فحشا یا برقراری رابطه ای که یک سوی پنهانی دارد. در لابه لای اخبار فقط نامی از زنان و دختران فراری دیده می شود که سنین متغیر آنها بالا و پایین شدن برقراری روابط پنهانی دو جنس مخالف را بازگو می کنند.


در شرایطی که مسولان و جامعه شناسان کشور نگران روابط پنهانی دختران و پسران جوان هستند و گزارش هایی نیز از آمار كاهش سن برقراری رابطه جنسی حتي میان دانش آموزان کم سن دبیرستانی به گوش می رسد و آخرین آمار های موجود از بهزیستی نیز نشان می دهد که سن فحشا در ایران 16 سالگی است، اما هنوز برای این مسئله نه تعريف درستي ارائه شده است و نه راه حل اجتماعي شايسته اي كه از گسترش آن جلوگيري كند .


دنیا در حال کوچک شدن است و مناسبات اجتماعی وعامیانه ای که در ان سوی آبهای جهان اتفاق می افتد، اینک دیگر برای مردم سوی دیگر کره خاکی قابل توجه است. زیرارسانه ها مسافت ها را کاسته اند و دیگر مجال این نیست که بتوان بسیاری از ناگفته ها را پنهان کرد و نگفت.


16
سالگی ميانگين سن فحشا در ايراندر حالیکه نگرانی از برقراری رابطه دوستي بیش از 80 درصد دانش آموزان دبیرستانی این روزها مطرح شده از دیگر سو در آخرین اظهار نظر از زبان مدير كل دفتر امور آسيب ديدگان اجتماعي سازمان بهزيستي در سال 86 با تاكيد بر اينكه سن فحشا در ايران پايين است سن دختران فراري 9 سال و بحراني اعلام می کند.


او اضافه می کند:" بر اساس آمار به دست آمده از دختران فراري در شهر تهران، ميانگين سن دختران فراري 9تا 17سال است."


همچنين گزارش ايلنا در همان سال از يک كارشناس آسيب هاي اجتماعي، آمار مراكز فحشا در سطح شهر تهران را 8 هزار باند اعلام كرد.


معيني كارشناس آسيب هاي اجتماعي، در همايش بررسي آسيب هاي اجتماعي، گفت:" طبق آمار در مدت 7 سال متوسط سن فحشا از 28 سال به زير 20 سال رسيده ودر حال حاضر كف اين سن تا 13 سالگي پايين آمده يعني در ميان نوجوانان به طور روزافزوني گسترش يافته است.".


اين كارشناس مسائل اجتماعي تصريح كرد:" بين 300 تا 600 هزار زن خودفروش در جامعه ما قابل رديابي هستند و بسياري از دانش آموزان دبيرستاني اين معضل اجتماعي را به طور رسمی مي پذيرند."

 

آغاز پديده فحشا در ايران با چراغ سبز پهلوي ها

 

پیشینه ظهور فحشا در ایران مربوط به سال 1298 شمسی عنوان شد. آن زمان محله‌ای در جنوب غربی تهران در نزدیکی دروازه قزوین احداث شد این محله که در خارج از محدودۀ شهر تهران قرار داشت به‌نام شهر نو نامیده شد.

روابط و مناسبات قلعه شهر نو و نحوه ورود زنان به قلعه به این شکل بوده است که زن داوطلب کار در قلعه ابتدا به شهرداری منطقه مراجعه کرده و با ارائه طلاق نامه کارت اشتغال بکار در این محله را دریافت می‌کرده و پس از تأیید کلانتری ناحیه، کار زن در قلعه آغاز می شد. اما این شکل ظاهری و تشریفاتی این مرحله بود، در واقع زنان و مردان واسطه‌ای که در این کار تجربه و تبحر داشتند زنان بیکار و نیازمند و بدون سرپرست را در محلات فـقیر نشین شناسائی کرده و سپس با وعده زندگی مرفه و آینده ای بهتر آنانرا به اشتغال در قلعه تشویق می کردند، زنان در بدو ورود به قلعه نخست تحت تسلط یکی از باندهای مستقر در قلعه قرار می گرفتند و سپس مردی را بعنوان سرپرست او تعیین می کردند، این مرد از آن پس مالک جان و مال او بود و بیشترین میزان دسترنج او را تصاحب می کرد، این مردان همگی دارای سابقه شرارت، چاقو کشی، تبهکاری و زندان بودند، اسارت، استعمار و بهرکشی زنان توسط این گونه باندهای تبهکار فـقط با مناسبات برده داری قابل مقایسه بود، این گونه باندها برای اینکه زنان قصد فرار نداشته و یا به بهانه های مختلف از جمله بیماری کم کاری نکنند با توسل به سه شیوه، ارعاب و تهدید و یا گرفتن چک و سفته از آنان و یا آلوده کردن آنان بدام اعتیاد آنان را مجبور می کردند تا زمانی که از جوانی و تندرستی بهره مندند همچنان بکار ادامه دهند.

 

شايد اين رفتار كه با چراغ سبز ر‍ژيم استبدادي حاكم صورت مي گرفت يكي از زشت ترين رفتارهاي ضد بشري بود كه حكومت وقت به نام ورود به دروازه تمدن از آن حمايت مي كرد و در واقع دروازه اي بود به سمت انحطاط .

پس ازانقلاب که پدیده فحشا از جامعه حذف شد. هر چند بازهم به مرور و به صورت پراكنده اي اين معظل اجتماعي باز هم دامن اجتماع را گرفت .


راه حل چيست ؟


اما در حالیکه شروع فحشا با عواملی نظیر فقر، جنگ، اعتیاد، از دست دادن شغل، ازدواج اجباری، فرار دختران، تنوع طلبی برخي مردان، پایین آمدن میزان ازدواج و مشکلات اقتصادی پیش روی تشکیل خانواده همراه است، اما وقتی از یک دختر دانش آموز یا دانشجوی جوانی که در مرز جوانی است و مردان و زنانی که با هیچ یک از این عوامل درگیر نیستند چنین عملی سرمی زند غالبا موضوع ديگري مطرح مي شود كه بايد به صورت كارشناسانه اي آن را مورد بررسي و تحليل قرار داد

اما خاتمه دادن به پدیدۀ فحشا در شرایط کنونی جهان و به علت فـقدان مناسبات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی عادلانه راهي است بسيار سخت و دشوار .

با اين حال با اتکا به عدالت اجتماعی و یک برنامه ریزی تربیتی و فرهنگی گسترده می توان از گسترش آن جلوگیری و حتی آن را محدود کرد و گروه کثیری از این زنان بویژه کودکان و نوجوانان را به آغوش خانواده و جامعه باز گرداند و به درد و رنج و حقارت و ستمی که همنوعان ما بر دوش می کشند پایان بخشید.

اما همه اينها نيازمند داشتن نگاهي كارشناسانه به مسائل اجتماعي و پرهيز از غوغاسالاري رسانه اي و سياسي است . تا زمانيكه نخواهيم معظلات اجتماعي را باور كنيم امكان پيدا كردن راه حلي مناسب را براي آنها نداريم .

برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۱
در انتظار بررسی: ۲۶
انتشار یافته: ۹
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۷ - ۱۳۸۹/۰۵/۰۳
0
14
خانواده ها مهمترین نقش را در تربیت فرزندان دارن درصورتی که فرزند خودرا به همه موارد وخطرات آگاه سازد کمتر اتفاق می افتدکه فرار از خانه صورت گیرد خانه یک مامن بسیار مناسب برای فرزند است وبایستی چنان رفتار کرد که این الهه ذهن کودک شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۴۰ - ۱۳۹۰/۰۷/۲۱
0
46
فقر فساد با خود می اورد.اگر فقر ریشه کن شود مطمنن فساد و فحشا بسیار کم میشود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۷ - ۱۳۹۰/۰۷/۲۳
53
31
تعصبات و خشك مذهبي خانواده ها از جمله عواملي است كه به اين بحران دامن مي زند
عباس
|
United Kingdom
|
۱۳:۲۹ - ۱۳۹۱/۰۸/۱۸
1
55
حضرت علی می فرماید:ریشه تمام قسادها فقر است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۹ - ۱۳۹۱/۰۸/۱۸
84
29
از بس محدودشریم این بلا سرمون امده
علی
|
United States
|
۰۳:۱۶ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۸
0
85
متاسفانه فاحشه گری زنان و مردان ایرانی بدلیل بی محتوا بودت زندگیست و چون به علت فراوانی جمعیت در کلان شهرها و آزادی برون رفت جوانان بدون بازخواست از جمع نه چندان گرم خانوادگی و تمایل غریزی سرکش جوانانی که بدلیل مشکلات مد شده امروزی از ازدواج دوری میکنند باید اینگونه رفتارها را بعنوان فرهنگ جدید جوانان ایرانی کم کم هضم کنیمl
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۷ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۴
1
18
فرهنگ استفاده از تلفن همراه تو کشور ما جا نیفتاد
محسن
|
United States
|
۲۳:۱۱ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۱
1
103
سالهای پیشروراچه کنیم
الی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۴
0
0
شمایی که میگی محدود......منظورت از محدودیت چیه دقیقا؟؟؟؟
نام:
ایمیل:
* نظر:
چند رسانه ای صفحه خبر