کد خبر: ۲۱۶۷۷
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۸۹ - ۱۶:۲۲
تعداد نظرات: ۱ نظر
حسن بیادی*
سال‌های مدیدی بود که همه کارشناسان و نخبگان عرصه مدیریت شهری از لزوم برخورداری تهران از یک طرح تفصیلی سخن می گفتند. اینک اما این آرزوی کارشناسان برآورده شده و طرح تفصیلی شهر تهران به شورای شهر تهران ارائه شده است . طرحی که دریچه امیدی برای رهایی پایتخت از چند دهه بلاتکلیفی ، پریشانی و فرصت سوزی به سوی مدیریت سنجیده و سازمان یافته شهری ایجاد کرده است .

در چنین شرایطی امید است با یاری حق و با تصویب و ابلاغ شورای اسلامی شهر تهران ، زمینه اجرای طرح تفصیلی در سال جاری فراهم شده ، شهر تهران بر اساس برنامه و نقشه‌های تفصیلی طرح جامع تهران مدیریت و اداره شود.

از این‌رو شاید آشنایی اجمالی شهروندان و نخبگان و کارشناسان با این طرح و زحماتی که برای تهیه آن کشیده شده خالی از لطف نباشد .

طرح تفصيل تهران ، نخستین تجربه ملی است که توام با طرح جامع تهیه شده است . برای تدوین آن نیز شاهد مشارکت بسیار گسترده نیروهای تخصصی ، بخش وسیعی از خبرگان جامعه مهندسی کشور و مشاوران و کارشناسان توانمند ایرانی بوده ایم تا این طرح با رویکردهای کارآمد ، بر اساس اصول و روش های نوین شهرسازی تهیه شود.

طرح تفصیلی تهران که سندی از وفاق مدیریت یکپارچه وکلانشهری برای توسعه و عمران شهر تهران است ، بر‌اساس اسناد مصوب طرح جامع تهران و طرح تفصیلی مناطق 22 گانه شهرداری و هماهنگ با آن تهیه شده است .

طرح جامع شهر تهران ضمن آنکه مصوب پارلمان شهری است ، به تصویب مراجع قانونی دیگری مانند شورای توسعه و برنامه ریزی استان و شورای عالی شهرسازی و معماری نیز رسیده است . همچنین طرح های تفصیلی مناطق 22 گانه شهرداری تهران نیز در مقیاس 1:10000 از
19/ 10/ 1385 تا 9/ 3/ 1386 به صورت 22 سند جداگانه به تصویب کمیسیون ماده پنج رسیده است .

برای نهایی سازی طرح تفصیلی 1:2000 در مجموع با قریب 500 جلسه و 14 هزار نفر ساعت کار کارشناسی توسط تیم های فنی مناطق ، کارگروه های کارشناسی و کمیته راهبری و هماهنگی طرح های تفصیلی ، اسناد طرح بررسی و اصلاح شده است .

سرانجام نیز با همت اعضای شورای اسلامی شهر تهران در کمیسیون‌های مختلف و کار مضاعف معاونت شهرسازی و معماری و همچنین مشاور مادر و مدیریت طرح حوزه معاونت شهرسازی و معماری، اسناد نهایی تهیه و تدوین شده است که به غیر از اسناد مکمل نوشتاری طرح ، شامل 409 برگه نقشه 1:2000 در محیط سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) با 9 لایه و 169 زمینه و مولفه اطلاعاتی است که بی شک پشتوانه عظیمی برای مدیریت و ساماندهی شهر تهران است .

لایه های متشکله نقشه های طرح تفصیلی تهران عبارتند از :

1ـ لایه پهنه بندی که مشتمل بر چهار پهنه اصلی و 55 زیرپهنه متمایز استفاده از اراضی شهر تهران با ضوابط و مقررات متمایز است .

2ـ لایه معابر که تمامي معابر موجود و بافت پر شهر را تا حد معابر شش متر در بر می گیرد.

3ـ لایه کاربری های تثبیت شده که طیف وسیعی از کاربری‌های خدماتی را در مقیاس های متفاوت در بر می‌گیرد.

4ـ لایه کاربری فضای سبز ، تجهیزات شهری و پارکینگ .

5ـ لایه طرح های موضوعی و موضعی .

6ـ لایه محدوده های حفاظت شده و ساختمان های تاریخی با ارزش ومیراث فرهنگی.

7ـ لایه ذخیره توسعه و نوسازی شهری که یکی از دستاوردهای با ارزش طرح تفصیلی جدید شهر تهران است .

8ـ لایه بافت های فرسوده و بحرانی.

9ـ لایه های حریم و محدوده های طبیعی و مصنوعی .

با اعمال لایه های مذکور ، طرح تفصیلی یکپارچه شهر تهران در مقیاس 1:2000 و ضوابط و مقررات آن آماده شده که سند اجرایی هدایت و کنترل تحولات کالبدی شهر تهران و مدیریت سنجیده و هماهنگ شهر تا افق 1404 است .

همچنین مقرر است پس از ابلاغ اسناد مذکور ، استفاده از اراضی شهر و نحوه ساخت و ساز در شهر تهران ان‌شا‌الله بر‌اساس این نقشه ها و ضوابط و مقررات آن انجام شود .

با پیشبرد فرآیند تدوین طرح تفصیلی جدید شهر تهران و در پاسخ به مصوبه شماره 15372/1351/160 مورخه20/ 10/ 1388 شورای اسلامی شهر تهران ، مبنی بر الزام شهرداری به ارائه لایحه طرح تفصیلی شهر تهران، سند نهایی این طرح همراه با لایحه طرح های تفصیلی ارائه گردید . لایحه طرح تفصیلی که در 14 ماده و 50 تبصره تدوین شده است ، شامل اجزای طرح و الزامات و تکالیف شهرداری است که جهت تایید و تصویب به همراه چهار پیوست (‌آلبوم نقشه های خط و گستره محدوده شهر ، ضوابط و مقررت طرح و طرح های موضوعی و موضعی با مقیاس‌های متفاوت‌) در اسفند ماه 1388 به شورای اسلامی شهر ارائه و در کمیسیونهای مختلف تحت بررسی های جدی و کارشناسانه قرار گرفته است .

ماده 1 این لایحه در 25/ 12/ 1388 پس از بررسی در سه جلسه به تصویب رسید و سایر مواد لایحه نیز پس از بررسی در دو جلسه کمیسیون توسعه و عمران و 9 جلسه کمیسیون برنامه و بودجه و اعمال اصلاحات لازم ، اینک جهت اتخاذ تصمیم نهایی توسط کلیه اعضای محترم شورا ارائه شده است .

اینک به نظر می رسد در سالی که رهبری معظم انقلاب آن را « سال همت مضاعف و کار مضاعف » نام نهاده اند ، شهروندان تهرانی شاهد تهیه ، ابلاغ و اجرای طرحی باشند که به یاری حق و با مدیریت صحیح ، به تهرانی ها ارائه یک مدیریت یکپارچه ، متوازن ، سیستمی ، منظم ، برنامه محور و هدفمند را در حوزه مدیریت شهری نوید می دهد . اقدامی که شاید بتواند الگوی مفید و قابل تاملی برای بسیاری از بخش های دیگر مدیریتی کشورمان باشد . تا بدین واسطه بتوانیم کمی از فاصله قول‌های داده شده را با عملکردمان جبران کنیم و به آیات نورانی الهی و موعظه های قرآنی در سوره صف که می‌فرماید: « ای کسانی که ایمان آورده اید نگویید چیزی را که به آن عمل نمی کنید.» توجه بیشتری داشته باشیم.

نکته آخر اینکه طرح‌های جامع و تفصیلی بر اساس تجربیات موجود در دنیا شاید از لحاظ انعطاف پذیری با توجه به مشکلات موجود اشکالاتی را ایجاد كند ولی بامدیریت صحیح و با هماهنگی و خرد جمعی می توان این معضلات را به‌خوبی حل و فصل نمود. ان‌شا‌الله

* نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران

منبع : روزنامه تهران امروز
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۲:۲۶ - ۱۳۹۱/۰۲/۲۴
0
0
پپ
نام:
ایمیل:
* نظر:
چند رسانه ای صفحه خبر