کد خبر: ۳۲۲۹۹
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۳۸۹ - ۰۹:۲۷
تعداد نظرات: ۱۰ نظر
یک استاد دانشگاه در گفت و گو با شفاف مطرح کرد :
تا زماني كه جوانان امنيت شغلي و اقتصادي نداشته باشند و از نظر اشتغال دچار مشكل باشند و به دنبال آن مسكن در اختيار نداشته باشند ،همچنان نرخ ازدواج در جامعه كم خواهد بود و سن ادواج افزايش پيدا مي كند.

شفاف:كاهش ازدواج، و عدم تمايل جوانان به زندگى زناشويى و روى آوردن به زندگى مجردي فاجعه بزرگى است و آمار ها حاكي از افزايش طلاق و كاهش ازدواج است و اين آمار گریز از تشکیل خانواده در جامعه اسلامی ایران بعداز گذشت 32 سال از عمر انقلاب اسلامی  دارد واین در حالی است که یکی از دستورات موکد اسلام تشکیل خانواده است و یا به عبارتی دیگر آمار ها نشان دهنده  متزلزل شدن بنیاد خانواده در جامعه اسلامی ما است.

 در اين خصوص امان قرايي مقدم جامعه شناس و استاد دانشگاه در گفت و گو با خبرنگار شفاف با تاكيد بر اينكه مهمترين عامل كاهش ازدواج مسئله اشتغال و اقتصاد است گفت : به طور كلي چند عامل در كاهش ازدواج دخيل هستند كه مهمترين و اساسي ترين عامل اشتغال جوانان و اقتصاد محسوب مي شود .

 وي تصريح كرد : تا زماني كه جوانان امنيت شغلي و اقتصادي نداشته باشند  و از نظر اشتغال دچار مشكل باشند و به دنبال آن مسكن در اختيار نداشته باشند ،همچنان نرخ ازدواج در جامعه كم خواهد بود و سن ادواج افزايش پيدا مي كند.

 اين استاد دانشگاه به ديگر عوامل كاهش ازدواج اشاره كرد و ياد آور شد : تحصيل جوانان در دانشگاهها موجب شده تا ازدواج 4 سال به تاخير بيفتد .

 قرايي عامل ديگر كاهش ازدواج را تفريحات بيرون از خانه دختران و پسران عنوان كرد و اظهار داشت : به دليل مهيا شدن تفريحات جوانان در بيرون از خانه و رابطه نامناسب ميان آنها دختران و پسران  تن به ازدواج نمي دهند و اين عامل عاملي است در حال حاضر خود نمايي مي كند.

 وي تاكيد كرد : در كل دنيا و ايران سن ازدواج افزايش يافته و نرخ ازدواج كاهش پيدا كرده است اما در ايران عامل مهم وضعيت معيشتي و اقتصادي است كه مانع ازدواج جوانان مي شود .

 اين استاد جامعه شناسي گفت : سن ازدواج افزايش داشته و در خبري كه اخيرا منتشر شده ميانگين سن ازدواج دختران را 22 و پسران را 26 اعلام كرد كه به نظر مي رسد اين آمار اشتباه است و ميانگين سن ازدواج دختران 24/5ـ25 و ميانگين اين سن در پسران 27/5ـ 28 است.

 قرايي بالا رفتن خط فقر را از ديگر عوامل كاهش ازدواج دانست و اظهار داشت : خط فقر بالا رفته و كسي كه در آمد ماهيانه اش زير 800 هزار تومان باشد زير خط فقر است و با كمتر از اين مبلغ در تهران نمي توان زندگي كرد.

 وي معتقد است چنانچه شغل و مسكن جوانان مهيا شود ازدواج نيز به دنبال ان افزايش مي يابد.

 اين استاد دانشگاه در خصوص علل افزايش طلاق گفت : 18 عامل موجب طلاق ميشود.يك مسئله اقتصاد وتامين نشدن مخارج زن است  كه منجر به طلاق مي شود و ديگر عامل دوساختي شدن جامعه است يعني تفاوت در طرز فكر،مردان در گذشته فكر مي كنن و زن را مطيع و خانه دار مي خواهند در صورتي كه  زنان مي گويند در قرن 21 هستيم و زن و مرد تفاوت چنداني ندارند.

 قرايي ازدواج نامناسب را عامل ديگري در افزايش طلاق عنوان كرد و تصريح كرد:تفاوت فرهنگي و سنتي و عدم شناخت دختر و پسر قبل از ازدواج منجر به طلاق ميشود،دوران نامزدي كوتاه موجب عدم شناخت طرفين شده و اين موضوع طلاق را در پي دارد.

 وي ادامه داد : اعتياد،بيماري هاي خاص،ناتواني جنسي مردان،شغل،تحصيلات،ازدواج هاي اجباري ، مهريه بالاو ازدواج هايي كه براي مهريه است را از ديگر عوامل افزايش طلاق است.متاسفانه مهريه هاي بالا و مخارج دوران ازدواج در بين جوانان ترس ايجاد مي كند و موجب كاهش ازدواج مي شود.

 اين استاد جامعه شناسي در پايان اظهار داشت : مهريه هاي بالا و چشم و هم چشمي موجب طلاق است و ازدواج ها بايد ساده شود.

 

  

برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۳
در انتظار بررسی: ۲
انتشار یافته: ۱۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۴ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۹
0
0
سلام
خیلی مطالب جالبی گذاشتین موفق باشید.
ایرانی...
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۰ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۹
0
0
سلام..ممنون بابت مطلب..با اجازه ان را دانلود کردم...موفق باشید..
محمد
|
United States
|
۱۱:۰۸ - ۱۳۹۱/۰۱/۱۸
0
2
با سلام
بنده در مورد طلاق تحقیق می کردم و تمام موارد طلاق رو روی کاغذ نوشتم ولی از 11 تا بیشتر نشد... به آقای دکتر بفرمایید یکم دیگه زور بزنن اون هف مورد دیگه رو از مغز مبارک بتراوشونن...
saran
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۹ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۲
1
0
سلام , عوامل گفته شده در جامعه ما روز به روز بیشتر میشه و یکی از عواملی که به نظر من باعث رشد طلاق در کشورمون شده عدم ناآگاهی و ناآشنایی روابط زناشویی بین زوجین هستش
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۰ - ۱۳۹۱/۰۶/۱۶
0
3
سلام .خلاصه ومفید-اگر با کسی قصد ازدواج دارید باید یک مدت در مورد ان تحقیق کنید حتی اگه بچه عمو ویا خاله ونز دیک ترین کسی بهش فکر میکنین باشد.چون اگه برای پول و مالو منال ازدواج کنین هیچیزی جز نفرت نمیبینید وگزرتان به دادگه خواهد افتاد.هر چیزی به سختی بدست بیاوری قدرش را خواهی دانست.
دکتر آینده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۰ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۵
0
0
به نظر بنده عامل اصلی طلاق در ایران روابط قبل از ازدواج زوجین میباشد و تنها دلیلی اصلی بعد از دوستی برقراری رابطه جنسی بین دو طرف است
علی ساسانی
|
United Kingdom
|
۱۹:۰۴ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۵
0
0
مطالب خیلی جالبی گذاشتین من از مطالبتون توی وبلاگم استفاده کردمو استقبال کننده زیادی داشته
جواد
|
United States
|
۲۱:۴۱ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۶
0
2
وقتی من با مدرک فوق لیسانس کارگری میکنم.طبیعی است ازدوا نکنم.
نیره
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۰ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۵
1
0
به نظرمن علت طلاق بیشتر به خاطر به اصطلاح حقوق مساوی زن ومرد در حالی که من به عنوان 1 زن کارشناسی ارشد روانشناسی مخالف این آزادی هام و اون ذهن بسته اما پاک و معصومانه سیستم زناشویی قدیم رو ترجیح میدم ویا اینکه جامعه وسیاست به آموزش خودسازی و مهارت های لازمه برای پختگی و فروتنی و رسیدن به منش اصیل باارزش انسانی تلتش واقعی و همه جانبه بشه .
اسماعیل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۰
0
0
عامل اصلی طلاق خود خانواده ها هستند من طرف میسناسم متول 70 شوهر 4طلاق داده
نام:
ایمیل:
* نظر:
چند رسانه ای صفحه خبر