کد خبر: ۳۷۳۸
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۳۸۸ - ۱۴:۴۶
انفجار در مسجد علي بن ابي طالب(ع) شب شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) زاهدان....
نوع فعاليت گروهك جندالله نشان از امكانات پشتيبانى گسترده اى مى دهد كه تاكنون در ميان ساير گروههاي مشابه ملاحظه نشده است. اين امكانات توسط قدرتهاي فرا منطقه اي و منطقه مانند سعودي ها،پاكستانيها،اماراتي ها و آمريكايي ها در برهه هاي زماني مختلف تامين شده است.


مقدمه:

غروب ،نماز مغرب

پايان سوره حمد

آسمان از سرخي به سياهي مي رود.

ديوار و دلهاي مسجد به عزاي فاطمه سياهپوش است.

ابتداي سوره توحيد

بسم الله الرحمن الرحيم

صداي انفجار

كتييبه هاي سياه ديوار،سرخپوش شده اند.......

انفجار در مسجد علي بن ابي طالب(ع) شب شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) زاهدان....

ساعاتي پس از اين انفجار سخنگوى گروهك تروريستي «جندالله» در تماس با شبكه تلويزيونى «العربيه» وابسته به خاندان سلطنتي سعودي اعلام كرد كه اين عمليات وحشيانه توسط يكي از اعضاي اين گروه صورت گرفته است. حال سوال اين جا است كه گروهك موسوم به جندالله چيست؟رهبر آن كيست وچرا دست به اين اقدامات تروريستي مي زند؟در اين مقاله به اين سوال پاسخ مي دهيم:

ساعاتي پس از اين انفجار سخنگوى گروهك تروريستي «جندالله» در تماس با شبكه تلويزيونى «العربيه» وابسته به خاندان سلطنتي سعودي اعلام كرد كه اين عمليات وحشيانه توسط يكي از اعضاي اين گروه صورت گرفته است.

عبدالمالك ريگي وگروهك موسوم به جندالله:
عبدالمالك ريگي رهبر گروه سلفي و افراطي وهابي به نام جنبش مقاومت ملي ايران (جندالله) است كه در منطقه سيستان و بلوچستان به فعاليتهاي تروريستي عليه شهروندان و نظام مشغول است. او احتمالا متولد سال 1358 است. وى تحصيلات كلاسيك ندارد و خودش را "خادم جندالله " مى خواند و مسوول گروه تروريستى جند الله است. بنا به گفته خودش از سن نوزده سالگى اسلحه به دست گرفته و به عمليات تروريستى پرداخته است.اين گروه از سوي جمهوري اسلامي ايران و دولت پاكستان به عنوان يك «گروه تروريستي» شناخته شده است. از موارد تروريستي اين گروه مي توان به «قاچاق مواد مخدر، آدم ربايي و به شهات رساندن غيرنظاميان،علما و روحانيون شيعه يا سني،نظاميان سپاه پاسداران و نيروي انتظامي »اشاره كرد. او در مصاحبه با راديو بلوچ، هدف اصلي خود را دفاع ازحقوق ملي و مذهبي قوم بلوچ و اهل سنت در استان سيستان و بلوچستان اعلام كرده است.

او در خاك پاكستان و مناطقي كه دولت پاكستان تسلط كمتري دارد فعال بوده و عمليات تروريستي را ساماندهي مي كند.او از پشتيباني مالي گروههاي مالي و مدارس ديني وهابي برخي كشورهاي عربي برخوردار است.

زمينه هاي ايجاد و فعاليت سلفيون:

يكي از مسائل جدي در ايجاد اين گروه، فقر شديد در استان به همراه بيسوادي و فقر فرهنگي و اقتصادي است.وضعيت نابسامان اقتصادي،بيكاري و فقر باعث ايجاد زمينه هاي نارضايتي اجتماعي گرديده است
يكي از مسائل جدي در ايجاد اين گروه، فقر شديد در استان به همراه بيسوادي و فقر فرهنگي و اقتصادي است.وضعيت نابسامان اقتصادي،بيكاري و فقر باعث ايجاد زمينه هاي نارضايتي اجتماعي گرديده است .بيكاري و فقر زمينه هاي ايجاد و توسعه پديده قاچاق مواد مخدر وسوخت را فراهم ساخته وساختار قبايلي اين وضعيت را پيچيده تر كرده است.جغرافياي ديني منطقه نيز وحضور برادران اهل سنت زمينه سو استفاده دشمنان را فراهم كرده و نارضايتي تلقيني و تشديد شده را فراهم كرده است. با رشد مدارس اهل سنت كه توسط پاكستان و عربستان مورد حمايت مالى قرار مى گرفت و انديشه وهابى و تشكيلات القاعده در آن قدرت داشت بخشي از نارضايتى هاى اجتماعى زير پوشش گرايشهاي سلفي قرار رفت.

اين گرايشها برخلاف رويكرد واقعي مردم منطقه بود كه قرون متمادي با برادران شيعه خود زندگي كرده بودند.رويكردهاي وهابي محور با تزريق مالي موسسالت ديني سعودي كه اسپانسرهاي طالبان والقاعده بودند ،تشديد مي شد.

جندالله،وهابيت و اهل سنت منطقه:

نوع فعاليت اين گروه نشان از امكانات پشتيبانى گسترده اى مى دهد كه تاكنون در ميان ساير گروههاي مشابه ملاحظه نشده است. اين امكانات نشانگر پشتيباني مالي گسترده از اين جريان توسط قدرتهاي فرا منطقه اي و منطقه مانند سعودي ها،پاكستانيها،اماراتي ها و آمريكايي ها در برهه هاي زماني مختلف هستند. حتي در بسيارى از عمليات مسلحانه اين گروه، شيوه هاى كار طرفداران القاعده و الزرقاوى در عراق، به شكل گسترده اى تقليد مى شود.بر اساس آنچه تا كنون به دست آمده است، محل آموزش نيروهاى تروريست "جندالله " در پاكستان است. آموزش ها به زبان فارسى و انگليسى صورت مى گيرد و اكثر افراد مانند نيروهاى الزرقاوى و بسيارى از جريانهاى وابسته به القاعده براى عمليات پول مى گيرند و بايد مدارك انجام عمليات، مانند فيلم و عكس را تحويل بدهند تا پول شان را دريافت كنند.ريگى و گروهش، كه خود را مدافع مطالبات اهل سنت بلوچستان مى نامند اگرچه اهل سنت بلوچستان با اين ادعا موافق نيستند.براي مثال درباره حادثه انفجار اخير مولوي عبدالحميد اسماعيل زهي امام جمعه مسجد مكي اهل سنت زاهدان درخطبه‌هاي ديروز نماز جمعه گفته بود: عده‌اي وحشي و از خدا بي‌خبر با هتك حرمت خانه خدا، انفجار بمب و كشتار نمازگزاران مسلمان قصد ايجاد ناامني دارند اما ما در كنار برادران شيعه ايستاده‌ايم و اجازه ناامني و ايجاد تفرقه را به اين افراد وحشي نمي‌دهيم.

جنايات گروهك ريگي:

غير از انفجار اخير مسجد علي بن ابي طالب(ع) يكي از جنايات مهم اين تروريستها حادثه تاسوكي است.اين گروه تروريستي با لباس مأموران انتظامي و نظامي در منطقه تاسوكي، ايستگاه ايست و بازرسي ايجادكرده و با متوقف ساختن خودروهاي حامل مسئولان محلي و مردم عادي، سرنشينان آنها را پياده و تعدادي را در همان منطقه بصورت دست بسته به گلوله بستند و شماري را به گروگان گرفتند.

اغلب قربانيان افراد معمولي بوده‌اند كه براي تعطيلات آخر هفته و ايام عيد در حال مسافرت بودند. در اين حمله تعدادي نوجوانان دانش آموز سيزده و چهارده ساله نيز به قتل رسيدند.غير از اين جنايات مي توان به تعداد زيادي ترور روحاني،سپاهي،گروگانگيري وشرارت اشاره كرد.

جندالله و جهان غرب:

ريگي از شبكه اينترنت و همچنين از رسانه هاى گروهى تلويزيونى و راديويى عمدتأ وابسته به سلطنت طلبان، در انعكاس خبر عمليات و طرح ديدگاهايش استفاده مى كند. از ديگر رسانه هاي مرتبط با جندالله ،مجله الكترونيك روزآنلاين است كه توانست مصاحبه اي تلفني با ريگي انجام دهد ولحني همدردانه با آنها داشته باشد وحتي با گروگانهاي ايراني او نيز مصاحبه تلفني انجام داد.

تلويزيون ماهواره اي صداي آمريكا، در سال 1386با عبدالمالك ريگي، تروريست متواري با عنوان رهبر جنبش مقاومت مردمي ايران! گفتگو كرد.

شبكه تلويزيوني "راديو آمريكا " موسوم به VOA براي نخستين بار با "عبدالمالك ريگي " سركرده گروهك تروريستي جندالله با عنوان "رهبر جنبش مقاومت مردمي ايران "(!) بطور زنده ، مصاحبه كرد
منابع مالي ريگي:

يكي از منابع جدي مالي اين گروهك قاچاق مواد مخدر است.او حتي در مصاحبه هاي خود با رسانه هاي وابسته به جهان غرب،هرگز از اينكه قاچاق يكى از مشاغل آنهاست انكار نكرده است. گروه ريگى قصد دارد با گروگان گيري در منطقه فضاى بازى براى خودش ايجاد كند تا هم از طريق فروش گروگان، هم قاچاق در منطقه، هم باج گيرى از قاچاقچيان و هم از طريق كمك هاى مالى دولتهاى خارجى مانند پاكستان،سعودي و ... قدرت و ثروت كسب كند و در نهايت خود را به منطقه تحميل كند.

نتيجه گيري:

گروهك ريگي هم اكنون به چند دليل عمده براي نا امني در ايران فعال شده است.اولين دليل ،نزديكي زمان انتخابات است كه اين گروهك مي كوشد با القاي نامني ،زمينه مساعد رواني را در منطقه از بين ببرد.مساله دوم ،سركشي دربرابر فعاليتهاي اخير سپاه ونيروي انتظامي در منطقه است.اخيرا سپاه پاسداران امنيت منطقه شرق را برعهده گرفته ونظم دهي را در اين منطقه پي گيري مي كند.هم چنين مي دانيد كه اخيزا اجلاس سران ايران، پاكستان و افغانستان در تهران براي مبارزه با افراطگرايي سلفي وقاچاق مواد مخدر در تهران برگزار شد. اين گروهك كه از يك آبشخور با القاعده و طالبان سيراب مي شوند در واقع به ايران براي همكاري با آين دو كشور در مهار طالبان و القاعده كه مار در آستين پاكستان و برخي كشورهاي عربي بوده است.هشدار مي دهند.اما نكته مهم در اين حادثه آن است كه اهل سنت وشيعيان منطقه در دام اين گروهك تروريستي نيافتاده زمينه جنگ قومي وفرقه اي را بنا بر فرموده مقام معظم رهبري فراهم نسازند.هم چنين مي بايست بنا به فرموده ايشان مباشران ومسببان اين جنايت در پنجه عدالت گرفتار آيند.
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر:
چند رسانه ای صفحه خبر