کد خبر: ۴۶۷۵۳
تاریخ انتشار: ۰۹ اسفند ۱۳۸۹ - ۱۰:۳۵
درحالی که طبق اعلام بانک مرکزی مسئولیت تعاونی اعتباری غیرمجاز بهمن ایثار به تعاونی اعتباری مولی‌الموحدین واگذار شده است، مسئولان شعب تعاونی اعتبار مولی‌الموحدین عدم ابلاغ بخشنامه مربوط به این موضوع را بهانه‌ای برای عدم ارائه خدمات به مشتریان بهمن ایثار عنوان می‌کنند. .

 فارس نوشت: با آغاز فرآیند برخورد قانونی بانک مرکزی با موسسات مالی و تعاونی‌های اعتباری غیرمجاز برخی از این نهادهای مالی بدون مجوز مانند "تعاونی اعتباری بهمن ایثار " پیش از تعطیل شدن توسط این بانک در اقدامی غیرمنتظره و عجیب طی هفته گذشته دستور تعطیلی شعب خود را صادر کردند و پس از اینکه اقدام آنها واکنش‌های مشتریانشان و همچنین رسانه‌ها را به دنبال داشت بانک مرکزی وارد عمل شد و با درج اطلاعیه‌ای مبنی بر " پذیرش ایفای تعهدات شرکت تعاونی بهمن ایثار از سوی موسسه مولی الموحدین " سعی در آرام کردن سپرده‌گذران و تسهیلات‌گیرندگان سرگردان این تعاونی اعتباری غیرمجاز نمود.
البته محمود بهمنی با تأکید براینکه بانک مرکزی مسئول پاسخگویی در قابل موسسات و تعاونی‌های بدون مجوز نیست، گفته بود: خود آقایان (مدیران موسسات و تعاونی‌های غیرمجاز) براساس موجودیت الان باید پاسخگو باشند؛ موسسات و تعاونی‌های غیر مجاز که تعطیل شده‌اند مسئولیت پاسخگویی را بعهده دارند.
رئیس کل بانک مرکزی همچنین سازمان‌های صادر کننده مجوز این تعاونی‌ها را مسئول بروز این مشکلات دانست و تأکید کرده که اصلاً منطقی نیست که تعاونی یا موسسه‌ بدون مجازی پول مردم را بدون اطلاع و مجوز بانک مرکزی دریافت کند و آن وقت در شرایط مشابه وضعیت فعلی، این بانک را مسئول بدانند.
اما درحالی که بهمنی این سخنان را بیان کرده بود روابط عمومی بانک مرکزی در اطلاعیه مذکور اعلام کرد که بر اساس هماهنگی‌های بعمل آمده، موسسه مالی و اعتباری مولی الموحدین کفالت شرکت تعاونی بهمن ایثار را پذیزفته است و استرداد سپرده‌های مردم و وصول اقساط وام‌های پرداخت شده را عهده دار خواهد بود.
همزمان با درج این اطلاعیه مدیر عامل تعاونی اعتبار مولی‌الموحدین نیز گفت: تعاونی اعتبار مولی‌الموحدین از سوی بانک مرکزی عهده‌دار مدیریت منابع و مصارف تعاونی اعتبار بهمن ایثار شده است و مکلف است سپرده‌های مردم را از محل دریافت مطالبات و فروش منابع و تملکات بهمن ایثار تأمین و از طریق شعب آن به مردم بازگرداند.

اما امروز با گذشت چند روز از اعلام اخبار مذکور، اطلاعات کسب شده از  تماس‌های برخی مشتریان تعاونی غیرمجاز بهمن ایثار بیانگر آغاز روند تازه‌ای از وضعیت مبهم سپرده‌گذران و تسهیلات‌گیرندگان این تعاونی است.
درحالی که طبق اعلام بانک مرکزی و همچنین مدیرعامل تعاونی اعتباری مولی‌الموحدین این تعاونی کفالت تعاونی بهمن ایثار را پذیرفته است مسئولان شعب تعاونی مولی‌الموحدین هنگام مراجعه مشتریان بهمن ایثار با ابراز بی‌اطلاعی از ادغام این دو تعاونی و یا پذیرش کفالت بهمن ایثار توسط این تعاونی به مردم می‌گویند: " هنوز بخشنامه‌ای با این مضمون به شعبه ابلاغ نشده است ".
ورود تسهیلات‌گیرندگان بهمن ایثار به فاز جدید نیز از طرف دیگر بر ابهام در این امر می افزاید؛ مسئولان شعب بهمن ایثار در پی تماس با تسهیلات‌گیرندگان خود از آنها خواسته‌اند که تمامی مبالغ تسهیلات دریافتی را به یک‌باره بازپرداخت نمایند. اما این بازپرداخت تنها باید به صورت پرداخت وجه نقد به شعبه صورت گیرد.
مسئولان شعبه از مشتریان خود خواسته‌اند که فقط به صورت حضوری این تسهیلات را باز پرداخت نمانید و هیچ شماره حسابی به مردم برای انجام این امر اعلام نکرده‌اند.

از سوی دیگر محمدرضا امیرحسنخانی مدیر عامل بهمن ایثار پیرو موضوع چگونگی مدیریت وصول اقساط بدهکاران و استرداد وجه سپرده‌گذاران بهمن ایثار، گفت: واگذاری مدیریت وصول اقساط بدهکاران و استرداد وجه سپرده‌گذاران به تدریج و در میان مدت به مؤسسه اعتباری مولی‌الموحدین انجام شده است.
وی افزود: مؤسسه مالی و اعتباری مولی‌الموحدین تحت نظارت بانک مرکزی برنامه‌ای برای ایفای این مسئولیت مهم تدارک دیده و تصمیم دارد ابتدا در استان قم با هماهنگی استاندار مربوطه، مقدمات استقرار نماینده یا نمایندگانی از مولی‌الموحدین در تمامی یا برخی از شعب شرکت‌ تعاونی اعتبار بهمن ایثار را فراهم کند.
پیگیری‌ها از بانک مرکزی برای ارائه توضیحات لازم در این خصوص تا کنون بی‌نتیجه مانده است

برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر:
چند رسانه ای صفحه خبر